Albon zgarnia pole position i zbliża się do Leclerca

Alex Albon wykonał dzisiaj fantastyczną pracę i po najlepszym czasie w treningu pozostał na pierwszym miejscu również w kwalifikacjach, odrabiając 4 punkty straty do Charlesa Leclerca w klasyfikacji generalnej. Monakijczyk nie pojechał dzisiaj najlepiej i do głównego wyścigu wystartuje dopiero z 5. pola.

W przerwie między treningami Formuły 1 zgromadzonych na trybunach toru Yas Marina kibiców emocjonowali kierowcy serii GP3, którzy walczyli o pole position. Przed zawodami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich szansę na tytuł oprócz liderującego Charlesa Leclerca ma jeszcze tylko drugi Alex Albon. Taj przed rozpoczęciem weekendu plasował się 29. punktów z tyłu. 

Najlepszy czas treningu wykręcił właśnie Albon, ale Leclerc nie odstawał mu zbyt dużo, co potwierdzały już pierwsze minuty sesji kwalifikacyjnej. To właśnie pretendenci do tytułu byli zawodnikami, którzy jako pierwsi na dłużej zadomowili się w czołówce. 

Jeszcze w pierwszej połowie sesji do głosu doszli jednak Nyck De Vries i Jake Dennis. Holender okazał się zdecydowanie najszybszy i z wynikiem 1:55.991s wyprzedzał pochodzącego z Wielkiej Brytanii kierowcę Arden International o ponad 0.3s. 

Gdy większość stawki analizowała dane z pierwszego przejazdu, o szybkie okrążenie, wykorzystując pusty tor, próbował powalczyć Steijn Schothorst. Młody Holender miał w swoim samochodzie dość zużyte opony, przez co musiał pogodzić się z 13. miejscem.

Walka o pole position miała rozstrzygnąć się w ostatnich minutach, o czym świadczył korek, który zrobił się na torze w samej końcówce czasówki. Wielu kierowców od razy zwróciło na to uwagę, dając w dodatku znaki dezaprobaty blokującym drogę konkurentom. Sytuacji nie poprawił fakt, że nagle Jake Dennis zaczął jechać bardzo wolnym tempem, ponieważ zorientował się, że mechanicy nie wyjęli z jego samochodu urządzenia chłodzącego silnik, którzy mocowane jest za przednim zawieszeniem.

Pierwszym kierowca, który był na szybkim okrążeniu był Jake Dennis, który po rekordach we wszystkich sektorach poprawił nieco czas De Vriesa. Już chwilę później nadeszła odpowiedź ze strony Alexa Albon, który odnotował 1:55.274s. Taj na następnym kółku powrócił do swoich mechaników.

Broniący pozycji lidera Charles Leclerc pierwsze okrążenie przejechał dość słabym tempem i nie awansował w tabeli czasów, ale w tym momencie do końca czasówki pozostawały jeszcze 3 minuty. Monakijczyk wciąż miał więc szansę na start z pierwszego pola.

Dennis i Leclerc zaliczyli po jednym spokojniejszym kółku, a następnie podjęli kolejną próbę pokonania Albona. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, nie zakończyło się to sukcesem. Dennis pozostał na drugiej pozycji, a Leclerc po raz kolejny nie przeskoczył nawet o jedno oczko. Oznaczało to, że do jutrzejszego wyścigu ruszy dopiero z 5. pola, a przed nim znajdą się jeszcze Jack Aitken i Nyck De Vries.

Za pole position Alex Albon może dopisał do swojego dorobku 4 punkty, przez co teraz traci do Leclerca już tylko 25.

Oto pełne wyniki dzisiejszych kwalifikacji:

Pozycja Kierowca Zespół Strata
1. Alex Albon ART Grand Prix 1:55.274s
2. Jake Dennis Arden International +0.240s
3. Jack Aitken Arden International +0.330s
4. Nyck De Vries ART Grand Prix +0.355s
5. Charles Leclerc ART Grand Prix +0.386s
6. Santino Ferrucci DAMS +0.404s
7. Arjun Maini Jenzer Motorsport +0.409s
8. Kevin Joerg DAMS +0.618s
9. Steijn Schothorst Campos Racing +0.707s
10. Nirei Fukuzumi ART Grand Prix +0.820s
11. Antonio Fuoco Trident +0.871s
12. Artur Janosz Trident +0.880s
13. Alex Palou Campos Racing +0.881s
14. Matt Parry Koiranen GP +0.982s
15. Guiliano Alesi Trident +1.087s
16. Konstantin Tereshchenko Campos Racing +1.289s
17. Sandy Stuvik Trident +1.296s
18. Tatiana Calderon Arden International +1.455s
19. Akash Nandy Jenzer Motorsport +1.458s
20. Jake Hughes DAMS +1.721s
21. Mathevos Isaakyan Koiranen GP +2.239s
22. Alessio Lorandi Jenzer Motorsport brak czasu

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league