Leclerc mistrzem po wypadku Albona, De Vries wygrywa wyścig

Charles Leclerc zakończył dzisiejszy wyścig na poboczu, ale podobny los spotkał także Alexa Albona, co oznacza, że tytuł mistrza GP3 trafi w tym roku w ręce Monakijczyka. Na mecie jako pierwszy zameldował się tymczasem Nyck De Vries, a podium uzupełnili Jake Dennis i Jack Aitken.

Alex Albon pewnie ruszył ze zdobytego wczoraj pole position, ale już na pierwszym okrążeniu musiał bronić się przed atakującym go z czwartego pola Jackiem Aitkenem. Jake Dennis, który ruszał do dzisiejszego wyścigu z drugiego pola bardzo popsuł swój start i w pewnym momencie znalazł się nawet na 5. pozycji.

Charles Leclerc nie miał najlepszego początku. Na starcie przebił się w prawdzie przed Dennisa, ale ten szybko odzyskał straconą pozycję, podczas gdy liderujący w klasyfikacji generalnej Monakijczyk w trzecim sektorze, w sekcji hotelowej, wpuścił przed siebie Santino Ferrucciego. Chwilę później za tylnym skrzydłem samochodu ART widzieliśmy już Kevina Joerga. 

O ile sytuacja w czołówce uspokoiła się dość szybko, to nie mogliśmy tego powiedzieć o drugiej części stawki, gdzie wielu kierowców zaliczyło poważne przygody. Konstantin Tereshchenko w pewnym momencie zderzył się z Giuliano Alesim podczas walki o 11. pozycję i to tak niefortunnie, że oba samochody zostały uszkodzone. Usterki nie były jednak na tyle poważne, żeby zawodnicy nie mogli kontynuować rywalizacji.

Następnie byliśmy świadkami starcia pomiędzy Arturem Janoszem i Mattem Parry’m. W tym przypadku kraksa była już na tyle poważna, że dla obu był to koniec rywalizacji.

Kolejny incydent miał miejsce na 8. okrążeniu, kiedy Tatiana Calderon wjechała na pierwszym zakręcie w tył samochódu Alessio Lorandiego, lądując na poboczu. W prowadzonym przez Kolumbijkę samochodzie Arden International zgasł silnik, przez co do uprzątnięcia go należało użyć dźwigu.

Widząc taki obrót sędziowie wypuścili na tor samochód bezpieczeństwa, który prowadził stawkę tylko przez jedno okrążenie. 

Tuż po restarcie Jack Aitken podjął próbę ataku na Alexa Albona, ale użył do tego nieco więcej pobocza niż powinien, co od razu wzbudziło protesty ze strony ART Grand Prix, kiedy ich zawodnik stracił miejsce lidera. Sędziowie najwyraźniej przychylili się do tego stanowiska, ponieważ Brytyjczyk szybko oddał Tajowi pozycję. 

To, co stało się jednak później, zdecydowało o losach tytułu mistrzowskiego. Tuż po tym jak Aitken znalazł się za tylnym skrzydłem Alexa Albona, podjął kolejną próbę ataku, zrównując się z nim na hamowaniu do 11. zakrętu. Albon jechał po zewnętrznej stronie, przez co był w gorszej sytuacji przed kolejną sekcją. Mimo że Aitken był z przodu, spróbował on wcisnąć się przed niego już na odbijającym w prawo ciasnym wirażu, ścinając nieco tarkę po jego wewnętrznej stronie. Znajdujący się tam krawężnik wybił dotychczasowego lidera wyścigu wysoko w górę, prosto na samochód Aitkena. Obaj zawodnicy wypadli na pobocze, a w samochodzie Albona złamane zostało zawieszenie, co uniemożliwiło mu powrót na tor. Oznaczało to, że Charles Leclerc został w tym momencie tegorocznym mistrzem GP3.

Na prowadzeniu nagle znalazł się więc Nyck De Vries, za którym podążali Jake Dennis, Jack Aitken, Santino Ferrucci i Charles Leclerc. Monakijczyk prezentował teraz dużo lepsze tempo niż jadący przed nim kierowca DAMSu i bardzo chciał to wykorzystać, przez co wyprowadził atak na 15. okrążeniu. Niestety, doszło między nimi do kontaktu i mistrz wypadł na pobocze z niezidentyfikowanymi uszkodzeniami i również zakończył swój udział w dzisiejszym wyścigu. Ferrucci dojechał w międzyczasie do Aitkena, ale jego próba wyprzedzania również nie była najlepsza i po raz kolejny zaliczył kontakt z innym samochodem. Tym razem to Amerykanin wypadł na pobocze, a poobijany Aitken zdołał utrzymać pozycję. Chwilę później sędziowie zdecydowali o nałożeniu na Ferrucciego kary 10. sekund.

Do mety nie mieliśmy już więcej zmian i Nyck De Vries odniósł zwycięstwo. Za nim przyjechali Jake Dennis i Jack Aitken. Ósme miejsce należało do Konstantina Tereshchenko i to on wystartuje jutro z pierwszej pozycji.

Oto pełne wyniki dzisiejszego wyścigu:

Pozycja Kierowca Zespół Strata
1. Nyck De Vries ART Grand Prix  
2. Jake Dennis Arden International +1.0s
3. Jack Aitken Arden International +3.8s
4. Kevin Joerg ART Grand Prix +9.6s
5. Nirei Fukuzumi Campos Racing +10.6s
6. Steijn Schothorst DAMS +14.3s
7. Jake Hughes DAMS +15.2s
8. Kostantin Tereshchenko Campos Racing +17.2s
9. Santino Ferrucci DAMS +18.9s
10. Alex Palou Campos Racing +20.7s
11. Giuliano Alesi Trident +23.0s
12. Alessio Lorandi Jenzer Motorsport +26.2s
13. Akash Nandy Jenzer Motorsport +26.3s
14. Arjun Maini Jenzer Motorsport +27.3s
15. Sandy Stuvik Trident +32.9s
16. Antonio Fuoco Trident +54.5s
  Charles Leclerc ART Grand Prix DNF
  Mathevos Isaakyan Korianen GP DNF
  Alex Albon ART Grand Prix DNF
  Tatiana Calderon Arden International DNF
  Matt Parry Koiranen GP DNF
  Artur Janosz Trident DNF

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league