Hughes ostatnim zwycięzcą w tym sezonie

Ostatni wyścig sezonu GP3 padł łupem Jake’a Hughesa, który przebił się na prowadzenie na pierwszym zakręcie i nie oddał go do samej mety. Podium uzupełnili dzisiaj Jack Aitken i Nirei Fukuzumi, ale emocji dostarczyli nam także zawodnicy z dalszej części stawki.

Start do ostatniego w tym sezonie wyścigu GP3 był bardzo dziwny. Konstantin Tereshchenko nie ruszył z pole position zbyt dobrze, przez co na dohamowaniu do pierwszego zakrętu musiał bronić się jednocześnie przed Nirei’m Fukuzumim i Steijnem Schothorstem. Całą trójka popełniła jednak duży błąd i zaliczyła wycieczkę na pobocze. To otworzyło drzwi dla Jake’a Hughesa, który po wewnętrznej stronie przebił się na pozycję lidera. Zaraz za nim pomknął Jack Aitken, a na trzecim miejscu utrzymał sie Fukuzumi. Za Japończykiem jechali Jake Dennis i Steijn Schothorst.

Już na pierwszym kółku doszło do bardzo poważnego wypadku w pierwszym sektorze. Tatiana Calderon chciała wyprzedzić Alexa Albona, ale podczas zmiany linii jazdy przy prędkości ponad 200 km/h zahaczyła o samochód ART Grand Prix, wysyłając Taja prosto w barierze. Albon roztrzaskał samochód, a w przypadku Calderon złamało się zawieszenie. Na torze mieliśmy mnóstwo włókna węglowego, przez co do akcji na 3 kółka wkroczył samochód bezpieczeństwa.

Tegoroczny mistrz serii GP3, Charles Leclerc, ruszał do niedzielnego wyścigu z 17. pola, ale po starcie znalazł się na 10. pozycji i gdy wróciliśmy do rywalizacji, od razu zyskał kolejną. Mocne tempo prezentował także Tereshchenko, który po pierwszym zakręcie spadł na koniec pierwszej dziesiątki. Rosjanin na 7. okrążeniu popisał się odważnym i efektownym manewrem wyprzedzania swojego kolegi z ekipy Campos Racing - Steijna Schothorsta, po zewnętrznej siódmego zakrętu.

Emocji dostarczali nam również zawodnicy z drugiej dziesiątki. Nyck De Vries po zwycięstwie w głównym wyścigu tym razem nie mógł dogadać się z samochodem i skupiał się jedynie na utrzymaniu 11. pozycji, na jaką spadł po starcie. Zadanie to nie było najprostsze, ponieważ zmagał się z dość dużą nadsterownością. W pewnym momencie, w sekcji hotelowej, problemy Holendra próbował wykorzystać śledzący go Antonio Fuoco. Junior Ferrari w pewnym momencie wcisnął swoje przednie skrzydło po wewnętrznej stronie zakrętu numer 18, ale wspierany przez McLarena reprezentant ART Grand Prix zamknął ostatecznie drzwi, przez co między zawodnikami doszło do kontaktu. Oprócz niewielkich uszkodzeń skrzydła Fuoco, nic się jednak nie stało.

Mimo że Leclerc miał już w rękach tytuł, nie zamierzał zwalniać tempa i naciskał na Kevina Joerga. Szwajcar zachował jednak zimną krew i odważnie trzymał swoją linię jazdy w sekwencji zakrętów 11-14, kreując pasjonującą walkę, która o mało nie skończyła się dla Leclerca piruetem.

Walki o pozycję nie odpuszczał także Fuoco, który wciskał się na wewnętrzną De Vriesowi niemalże na każdym dohamowaniu, ale ostatecznie nie był w stanie przebić się na 11. pozycję. 

Jake Hughes pewnie wpadł na metę na pierwszy miejscui, a chwilę później zameldowali się tam również Jack Aitken i Nirei Fukuzumi, który do ostatnich metrów musiał odpierać ataki Jake’a Dennisa.

Oto pełne wyniki dzisiejszego wyścigu:

Pozycja Kierowca Zespół Strata
1. Jake Hughes Arden International  
2. Jack Aitken Arden International +1.2s
3. Nirei Fukuzumi ART Grand Prix +2.0s
4. Jake Dennis Arden International +2.7s
5. Alex Palou Campos Racing +4.6s
6. Konstantin Tereshchenko Campos Racing +6.1s
7. Steijn Schothorst Campos Racing +6.6s
8. Kevin Joerg DAMS +6.9s
9. Charles Leclerc ART Grand Prix +7.6s
10. Giuliano Alesi Trident +9.5s
11. Nyck De Vries ART Grand Prix +11.2s
12. Antonio Fuoco Trident +11.6s
13. Matt Parry Koiranen GP +12.0s
14. Akash Nandy Jenzer Motorsport +13.4s
15. Mathevos Isaakyan Koirnen GP +14.1s
16. Ajrun Maini Jenzer Motorsport +14.8s
17. Santino Ferrucci DAMS +15.6s
18. Sandy Stuvik Trident +17.3s
19. Artur Janosz Trident +18.0s
20. Alessio Lorandi Jenzer Motorsport +67.3s
  Alex Albon ART Grand Prix DNF
  Tatiana Calderon Arden International DNF

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league