Maini dominuje w sprinterskim wyścigu GP3 w Barcelonie

Arjun Maini odniósł zwycięstwo w sprinterskim wyścigu pierwszej rundy sezonu GP3 na Circuit de Barcelona-Catalunya. Drugie miejsce zajął Dorian Boccolacci, a podium uzupełnił Alessio Lorandi.

Do wyścigu liczącego 17 okrążeń najlepiej wystartował Arjum Maini, który startował z trzeciego pola, zaś ruszający z pole position Raoul Hyman spadł na trzecią lokatę. Zwycięzca wczorajszego głównego wyścigu Nirei Fukuzumi zachował ósmą pozycję. Z kolei Leonardo Pulcini, który jechał w dalszej części stawki, z powodu uszkodzenia w swoim samochodzie musiał zjechać do alei serwisowej, szczególnie ze względu na pokazaną przez porządkowych czarno-pomarańczową flagę.

Choć Maini, który wciąż był liderem wyścigu, uzyskał najlepszy czas okrążenia, wkrótce jego rezultat poprawił jadący na drugiej pozycji Dorian Boccolacci, jadąc tuż za tylnym skrzydłem indyjskiego kierowcy. Na piątym okrążeniu Boccolacci wykorzystał system DRS, by spróbować wyprzedzić Mainiego, jednak ten przeprowadził szybki i skuteczny kontratak. Francuz nie zamierzał jednak się poddawać i przez większość tego okrążenia jechali oni praktycznie koło w koło. Ostatecznie Maini był w stanie obronić się przed atakami Boccolacciego. Niesamowita walka o pozycję lidera w tym wyścigu.

Chwilę później Maini był w stanie odjechać od Boccolacciego, który z kolei musiał uważać na atakującego go Anthoine’a Huberta, jednak i tutaj nie doszło do zmiany pozycji. Na półmetku wyścigu pierwsza dziesiątka prezentowała się następująco: Arjun Maini, Dorian Boccolacci, Anthoine Hubert, Alessio Lorandi, Raoul Hyman, George Russell, Nirei Fukuzumi, Santino Ferrucci, Julien Falchero i Ryan Tveter. Powtórki pokazywały, że pomiędzy Niko Karim a Ryanem Theterem doszło do kontaktu w pierwszym zakręcie, jednak nikt na tym incydencie nie ucierpiał. Wkrótce Tveter zjechał jednak do alei serwisowej z powodu problemów z samochodem.

Na czele wyścigu wciąż znajdował się Maini, który miał już niemal 5 sekund przewagi nad Boccolaccim, a na trzeciej pozycji wciąż podążał Hubert, który jednak miał predyspozycje do tego, by awansować na drugą lokatę. Za ich plecami także toczyła się walka pomiędzy Russellem a Hymanem w walce o piątą pozycję i ostatecznie w pierwszym zakręcie Russell był w stanie przeprowadzić skuteczny manewr wyprzedzania. W międzyczasie do boksów zjechała Tatiana Calderon, dla której był to koniec wyścigu, zaś Niko Kari otrzymał karę doliczenia pięciu sekund do końcowego wyniku za wypchnięcie innego zawodnika poza tor.

Na trzy okrążenia przed końcem Russell, który na chwilę stracił piątą pozycję, odzyskał ją z rąk Hymana, który chwilę później musiał uważać na jadącego za nim Fukuzumiego. Japończyk na dwa kółka do mety był w stanie wyprzedzić Hymana i awansować na szóste miejsce.

Ostatecznie Arjun Maini odniósł dominujące zwycięstwo w sprinterskim wyścigu GP3 w Barcelonie. Indyjski kierowca po walce z początku wyścigu na kolejnych okrążeniach był w stanie wypracować kilkusekundową przewagę nad resztą stawki, niezagrożenie dowożąc triumf do mety. Drugie miejsce zajął Dorian Boccolacci, dla którego było to pierwsze podium w GP3, a na najniższym stopniu podium stanął Alessio Lorandi.

Czwarte miejsce wywalczył Anthoine Hubert, piąty był George Russell, szósta pozycja przypadła Nirei Fukuzumiego, jako siódmy linię mety przejechał Raoul Hyman, zaś czołową dziesiątkę uzupełnili: Santino Ferrucci, Kevin Joerg oraz Julien Falchero.

Po raz kolejny kierowcy GP3 zmierzą się ze sobą podczas weekendu wyścigowego na austriackim torze Red Bull Ring w dniach 7-9 czerwca.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 24 Arjun Maini Jenzer Motorsport 17 okr.
2 12 Dorian Boccolacci Trident + 6,060
3 22 Alessio Lorandi Jenzer Motorsport + 7,171
4 4 Antonine Hubert ART Grand Prix + 8,268
5 3 George Russell ART Grand Prix + 9,335
6 2 Nirei Fukuzumi ART Grand Prix + 11,309
7 27 Raoul Hyman Campos Racing + 14,085
8 14 Santino Ferrucci DAMS + 16,638
9 9 Kevin Joerg Trident + 17,813
10 26 Julien Falchero Campos Racing + 20,265
11 10 Giuliano Alesi Trident + 23,251
12 1 Jack Aitken ART Grand Prix + 23,511
13 16 Bruno Baptista DAMS + 26,863
14 5 Niko Kari Arden International + 27,888
15 17 Steijn Schothorst Arden International + 29,709
16 28 Marcos Siebert Campos Racing + 31,093
17 6 Leonardo Pulcini Arden International + 1:06,654
18 11 Ryan Tveter Trident + 1 okr.
NSK 15 Tatiana Calderon DAMS  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league