Russell powstrzymuje Aitkena przed zwycięstwem

George Russell zwyciężył w głównym wyścigu serii GP3 w Austrii, powstrzymując bardzo szybkiego dzisiaj Jacka Aitkena. Ekipa ART Grand Prix mogła mówić o sporym szczęściu, ponieważ na trzecim miejscu również znalazł się ich reprezentant - Nirei Fukuzumi.

Startujący z pole position George Russell mocno zaboksował kołami podczas ruszania do wyścigu, co za wszelką cenę wykorzystać chciał autor drugiego najlepszego czasu w dzisiejszych kwalifikacjach - Jack Aitken. Junior Mercedesa zachował się dość agresywnie, mocno spychając swojego krajana w kierunku bandy. Ku zadowoleniu George’a Russella, przyniosło to skutek i mógł się on cieszyć prowadzeniem po pierwszym zakręcie.

Na dalszych pozycjach nie obyło się bez incydentów. Startujący z dalszego pola Antonine Hubert podjął bardzo ambitną próbę ataku na czołówkę po wewnętrznej stronie pierwszego zakrętu, ale zakończył ją na samochodzie Leonardo Pulciniego. Włoch nie miał gdzie uciekać i wpadł następnie w Steijna Schothorsta. Wbrew oczekiwaniom, z rywalizacji po tym wypadku musiał wycofać się tylko Pulcini, ale sędziowie szybko wymierzyli sprawiedliwość, obciążając Huberta karą 10. sekund. 

Jako że w końcówce stawki doszło także do kolizji pomiędzy Niko Karim a Julianem Falcherą, przez jakiś czas obowiązywał system wirtualnego samochodu bezpieczeństwa. Stawkę prowadził wtedy George Russell, a za nim podążali Aitken, Hubert, Fukuzumi, Tveter, Alesi, Boccolacci, Lorandi, Hyman, a czołową dziesiątkę zamykała Tatiana Calderon. 

Pierwsze okrążenia po neutralizacji nie przyniosły nam sporej porcji emocji. Dopiero po jakimś czasie za tylnym skrzydłem Tvetera utworzył się składający z kilku samochodów korek, który zdecydowanie zachęcał do podejmowanie prób ataków. 

Najbardziej zainteresowany poprawą swojej pozycji był Raoul Hyman, który bardzo naciskał na poprzedzającego go Alesio Lorandiego. Duet ten w przeciągu kilku okrążeń uraczył nas bardzo ładną walką koło w koło, ale ostatecznie nie doszło do zmiany pozycji. Reprezentant Republiki Południowej Afryki wykorzystał bowiem limit 6 sesji korzystania z systemu DRS, jaki dozwolony jest w tym roku w serii GP3. 

Jedynym manewrem jaki przez dłuższy czas było nam dane oglądać było wyprzedzanie Arjuna Mainiego na Bruno Baptiście. Hindus przebił się z 12. na 11. pozycję, ale jako że w międzyczasie sędziowie nałożyli na Tatianę Calderon karę 5. sekund, pod koniec rywalizacji mógł on liczyć przynajmniej na jeden punkt. 

Zawodnicy uaktywnili się dopiero na 2 okrążenia przed końcem wyścigu. Wszystko zaczęło się od wyprzedzania Doriana Boccolacciego na Giuliano Alesim. Chwilę później w walkę zamieszali się pozostali kierowcy, a sam Boccolacci próbował przebić się o kolejną pozycję. Tveter popisał się jednak zimną krwią i wywiózł Francuza poza tor, w skutek czego spadł on na koniec walczącej grupy.

Alesio Lorandi stracił na chwilę pozycję na koszt Raoula Hymana, ale szybko zdołał ją odrobić. Podobnie sytuacja wyglądała z Arjunem Mainim, który za wszelką cenę chciał przebić się przed Tatianę Calderon, co tej wyraźnie się nie podobało. Hindus zaliczył wycieczkę na pobocze i stracił wcześniej wywalczone miejsce. 

Ostatecznie na mecie jako pierwszy zameldował się George Russell, a zaraz za nim przyjechał tam Jack Aitken. Trzecie miejsce należało do Alexandre’a Huberta, jednak z uwagi na karę przypadło ono Nireiemu Fukuzumiemu.

Oto pełne wyniki dzisiejszego wyścigu:

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 3 George Russell ART Grand Prix 24 okr.
2 1 Jack Aitken ART Grand Prix + 2,390
3 2 Nirei Fukuzumi ART Grand Prix + 5,646
4 4 Antonine Hubert ART Grand Prix + 14,051
5 7 Ryan Tveter Trident + 21,181
6 10 Guiliano Alesi Trident + 23,885
7 22 Alessio Lorandi Jenzer Motorsport + 24,363
8 27 Raoul Hyman Campos Racing + 24,930
9 12 Dorian Boccolacci Trident + 25,920
10 24 Arjun Maini Jenzer Motorsport + 26,229
11 9 Kevin Joerg Trident + 28,975
12 2 Marcos Siebert Campos Racing + 29,198
13 15 Tatiana Calderon DAMS + 30,489
14 16 Bruno Baptista DAMS + 31,654
15 26 Julien Falchero Campos Racing + 1 okr.
NSK 8 Niko Kari Arden International  
NSK 14 Santino Ferrucci DAMS  
NSK 11 Steijn Schothorst Arden International  
NSK 6 Leonardo Pulcini Arden International  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league