Russell zwycięzcą jedynego wyścigu GP3 na Monzy

George Russell okazał się najlepszym zawodnim podczas jedynego w ten weekend, zakończonego za samochodem bezpieczeństwa, wyścigu serii GP3 na torze Monza. Za nim na mecie zameldowali się Jack Aitken i Antonine Hubert.

Kierowcy GP3 zdecydowanie nie mieli w ten weekend łatwego życia. Po przerywanym piątkowym treningu całkowicie odwołane zostały kwalifikacje a także sobotni wyścig. Jedyną prawdziwą okazję do pojeżdżenia mieli więc w niedzielny poranek.

Zgodnie z wynikami treningu, z pole position startować miał Nirei Fukuzumi, jednakże na starcie do okrążenia rozgrzewkowego zgasił samochód i musiał ruszać do rywalizacji z pit lane. Zamiast niego prowadzenie zapewnione miał więc George Russell, który po pierwszym zakręcie utrzymał za sobą Antonie Huberta i Jacka Aitkena.

Szansę na popsucie szyków ART Grand Prix miał Dorian Boccolacci, który dobrze ruszył ze swojego pola i dobierał się do Aitkena na wejściu w Prima Variante. Nadjeżdżający z boku Steijn Schothorst zajechał mu jednak drogę, powodując mocne zniszczenia w jego aucie.

Na pierwszym okrążeniu, w szykanie Roggia, doszła do poważnej kolizji między Alessio Lorandim a Leonardo Pulcimim, którzy z dużym impetem uderzyli w bandę z opon. Zniszczenia były dość poważne, dlatego sędziowie zdecydowali się wypuścić na chwilę na tor samochód bezpieczeństwa. Kolejność stawki przedstawiała się wtedy następująco: Russell, Hubert, Aitken, Schothorst, Kari, Boccolacci, Ticktum, Hyman, Siebert i Correa.

Na pierwszym okrążeniu po restarcie dużo działo się szczególnie na końcu pierwszej dziesiątki. Trójka liderów nie zmieniła miejsc, ale na czwartą lokatę awansował Niko Kari, który wykorzystał walkę Boccolacciego i Schothorsta. Holender za wszelką cenę nie chciał dać się wyprzedzić Francuzowi i jeszcze bardziej opóźnił hamowanie niż atakujący go rywal. Zawodnicy starli się ze sobą tak, że samochód Boccolacciego zupełnie nie nadawał się już do jazdy, podczas gdy przed Schothorstaa wcisnął się Kari.

Na kolejnych pozycjach również mieliśmy sporo akcji, a trwające w nieskończoność manewry wyprzedzania zakończyły się tym razem aktywowaniem systemu wirtualnego samochodu bezpieczeństwa. Powód dał do tego Juan Manuel Correa, który uderzył na dohamowaniu do pierwszej szykany w tył samochodu swojego kolegi z zespołu Jenzer Motorsport - Arjuna Mainiego. Auto Włocha było totalnie roztrzaskane, natomiast Hindus był w stanie kontynuować rywalizację.

W momencie dezaktywowania go wszystkie oczy zwrócone były na kierowców ART Grand Prix, którzy podążali w odstępach liczonych w centymetrach. Najlepiej w tej sytuacji poradził sobie Jack Aitken, który objechał po zewnętrznej stronie Paraboliki Huberta i Russella. Koledzy nie dawali mu jednak za wygraną i mocno naciskali na praktycznie w każdym zakręcie.

Wywierana przez Russella presja opłaciła się już na kolejnym kółku kiedy odebrał Aitkenowi prowadzenie przed sekcją Lesmo.

Na kolejnych miejscach również mieliśmy kilka zmian. Na piąte miejsce przeskoczył Marcos Siebert, a jako że w samochodzie Mainiego rozleciało się zniszczone wcześniej tylne skrzydło, do punktowanej ósemki wskoczyli jeszcze Ryan Tveter i Giuliano Alesi.

W samej końcówce wyścigu, kiedy licznik okrążeń zamienił się już na licznik czasu, bardzo poważnemu wypadkowi uległ Niko Kari. Wspierany przed Red Bulla Fin zaliczył zbyt szeroki wyjazd na pobocze w szykanie Ascari, stracił przyczepność na tylnej osi i z impetem uderzył w betonową ścianę. Na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa, który dowiózł zawodników do mety. George Russell mógł cieszyć się z kolejnego zwycięstwa. Za nim finiszowali Aitken i Hubert.

Oto pełne wyniki dzisiejszego wyścigu:

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 3 George Russell ART Grand Prix 21 okr.
2 1 Jack Aitken ART Grand Prix + 1,5
3 4 Antonine Hubert ART Grand Prix + 2,3
4 28 Marcos Siebert Campos Racing + 2,9
5 11 Ryan Tveter Trident + 5,0
6 10 Giuliano Alesi Trident + 5,3
7 15 Tatiana Calderon DAMS + 6,4
8 26 Julien Falchero Campos Racing + 7,0
9 9 Kevin Joerg Trident + 7,2
10 16 Bruno Baptista DAMS + 8,8
11 27 Raoul Hyman Campos Racing + 9,5
12 7 Steijn Schothorst Arden International + 9,6
13 15 Dan Ticktum DAMS + 16,2
14 22 Dorian Boccolacci Trident + 40,8
NSK 14 Niko Kari Arden International DNF
NSK 16 Arjun Maini Jenzer Motorsport DNF
NSK 12 Juan Manuel Correa Jenzer Motorsport DNF
NSK 1 Alessio Lorandi Jenzer Motorsport DNF
NSK 28 Leonardo Pulcini Arden International DNF
NSK 23 Nirei Fukuzumi ART Grand Prix DNF

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league