Lorandi wygrywa w sprincie GP3 na Jerez, Russell mistrzem serii

Alessio Lorandi zamienił pole position na pierwsze zwycięstwo w serii GP3 podczas sprinterskiego wyścigu na torze Jerez. Dzięki piątej pozycji i gorszemu wynikowi Jacka Aitkena, z mistrzowskiego tytułu na jedną rundę przed końcem może cieszyć się George Russell.

Startujący z pole position Lorandi zaliczył dobry początek, broniąc swojej pozycji przed Boccolaccim oraz Karim. Jeszcze na pierwszym okrążeniu Russell wyprzedził głównego rywala Aitkena, którego musiał pokonać na mecie o cztery punkty, aby zapewnić sobie mistrzowski tytuł GP3. Russell w tym momencie znajdował się na szóstej pozycji i znajdował się na dobrej pozycji, aby zrealizować swój cel.

Niestety dla Aitkena, znajdujący się za nim rywale nie zamierzali odpuszczać. Na walce między nim a Russellem skorzystał Fukushumi, spychając zawodnika ART na ósme miejsce. Do skóry Brytyjczyka dobierał się również Alesi, jednak nie był w stanie wyprzedzić Aitkena. W międzyczasie Russell wykręcał najszybsze okrążenia wyścigu, dzięki czemu mógł na koniec wyścigu otrzymać dodatkowe punkty do klasyfikacji.

Na półmetku wyścigu Lorandi wciąż znajdował się na prowadzeniu, mając sekundę przewagi nad Boccolaccim. Jadący za nimi Kari oraz Ticktum również utrzymywali dobre tempo. Po serii szybkich okrążeń, Russell tracił do jadącego na piątej pozycji Huberta prawie 2,5 sekundy, jednak ze względu na ósme miejsce Aitkena na tamtą chwilę mógł liczyć na tytuł mistrzowski.

Aitken nie zamierzał się jeszcze poddawać, podkręcając swoje tempo na kolejnych okrążeniach. Celem Brytyjczyka było wyprzedzenie Fukuzumiego oraz uzyskanie najlepszego czasu okrążenia, aby przejąć kilka punktów w mistrzostwach i utrzymać szanse na mistrzostwo.

Na 14 okrążeniu na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa. Kari oraz Ticktum walczyli między sobą o trzecią pozycję, jednak między tą dwójką doszło do kolizji, w wyniku którego Ticktum znalazł się w żwirze i musiał pożegnać się z wyścigiem. To dało awans o jedną pozycję dla jadących za nimi zawodników i na ówczesną chwilę Russell, który przesunął się na piąte miejsce, miał 50-punktową przewagę nad Aitkenem.

Samochód bezpieczeństwa zjechał przed ostatnim okrążeniem wyścigu, umożliwiając walkę zawodnikom na ostatnich metrach rywalizacji. Podczas restartu Fukuzumi był bardzo blisko wyprzedzenia Russella, jednak Brytyjczyk utrzymał swoją piątą pozycję.

Ostatecznie Alessio Lorandi odniósł pierwsze zwycięstwo w GP3 na torze Jerez. Drugie miejsce zajął Dorian Boccolacci, zaś podium uzupełnił Niko Kari. Czarte miejsce wywalczył Anthoine Hubert, zaś George Russell dzięki piątej pozycji oraz dwóm punktom za najszybsze okrążenie wyścigu zapewnił sobie mistrzowski tytuł serii GP3 na jedną rundę przed zakończeniem sezonu. W punktach sprinterskiego wyścigu dojechali także Nirei Fukuzumi, Jack Aitken oraz Giulianno Alesi.

Ostatnia runda sezonu odbędzie się podczas wyścigowego weekendu w Abu Zabi pod koniec listopada.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 22 Alessio Lorandi Jenzer Motorsport 17 okr.
2 12 Dorian Boccolacci Trident + 0,743
3 5 Niko Kari Arden International + 1,511
4 4 Antonine Hubert ART Grand Prix + 1,696
5 3 George Russell ART Grand Prix + 2,722
6 2 Nirei Fukuzumi ART Grand Prix + 3,065
7 1 Jack Aitken ART Grand Prix + 3,617
8 10 Giuliano Alesi Trident + 4,077
9 15 Tatiana Calderon DAMS + 4,376
10 26 Julien Falchero Campos Racing + 5,198
11 7 Steijn Schothorst Arden International + 5,563
12 6 Leonardo Pulcini Arden International + 5,948
13 24 Arjun Maini Jenzer Motorsport + 6,576
14 16 Bruno Baptista DAMS + 6,960
15 11 Ryan Tveter Trident + 7,229
16 27 Raoul Hyman Campos Racing + 7,723
17 23 Juan Manuel Correa Jenzer Motorsport + 8,096
18 28 Marcos Siebert Campos Racing + 8,638
19 9 Kevin Joerg Trident + 8,746
NSK 14 Daniel Ticktum DAMS  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league