Boccolacci wygrywa w sprincie GP3 na zakończenie sezonu

Dorian Boccolacci wygrał w wyścigu sprinterskim serii GP3 w Abu Zabi na torze Yas Marina. Drugie miejsce zajął Ryan Tveter, a podium uzupełnił Daniel Ticktum.

Na starcie wyścigu pierwsze miejsce bezproblemowo obronił ruszający z pole position Ryan Tveter. Na drugiej pozycji jechał Dorian Boccolacci, a czołową trójkę uzupełniał Steijn Schothorst. Wczorajszy zwycięzca wyścigu głównego Niko Kari po starcie z ósmej pozycji przesunął się na szóstą lokatę. Z rywalizacją pożegnać się musiał Leonardo Pulcini, który przedwcześnie odpadł z wyścigu. Problemy dotknęły także Marcosa Sieberta, którego samochód odmówił posłuszeństwa i również musiał wycofać się z ostatniego wyścigu sezonu.

Na trzecim okrążeniu doszło do zmiany na pozycji lidera – Boccolacci objął prowadzenie po dosyć łatwym manewrze wyprzedzania na Tveterze z wykorzystaniem systemu DRS. Z ósmego miejsca próbował przebić się tegoroczny mistrz GP3 George Russell, jednak okazało się to być ciężką przeprawą – Brytyjczyk co prawda był w stanie wyprzedzić jadącego przed nim Arjuna Mainiego, jednak Hindus na kolejnym okrążeniu odpowiedział na ten atak, powracając na siódme miejsce.

Ciekawym manewrem wyprzedzania na półmetku rywalizacji popisał się Daniel Ticktum. Kierowca ekipy DAMS w drugiej strefie DRS był w stanie wyprzedzić Alessio Lorandiego i awansować na czwarte miejsce, mimo że musiał tego dokonać jadąc bardzo blisko bariery. Na kolejnym okrążeniu Brytyjczyk w identyczny sposób poradził sobie z Schothorstem i przesunął się na trzecią pozycję. Wkrótce również Lorandi próbował wyprzedzić Holendra, jednak przy próbie awansu nieco uszkodził przednie skrzydło w swoim samochodzie i momentalnie tracił kolejne lokaty.

Na 4 okrążenia przed końcem wyścigu Russell po wielu próbach był w stanie wyprzedzić Mainiego, który chwilę później musiał również uznać wyższość Anthoine Huberta. Z kolei Ticktum otrzymał karę czasową 5 sekund za wyjazd poza tor i zyskanie przewagi. W wyniku tego jego trzecie miejsce było zagrożone, chociaż na 2 kółka przed metą miał on ponad 5-sekundową nad jadącym na czwartym miejscu Schothorstem.

Na przedostatnim okrążeniu właśnie między Schothorstem a Karim doszło do kolziji, przez co Holender musiał przedwcześnie wycofać się z rywalizacji. To sprawiło, że jadący za nimi Russell awansował w końcówce na czwarte miejsce.

Dorian Boccolacci odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w sprinterskim wyścigu GP3 na torze Yas Marina w Abu Zabi, wieńcząc tym samym sezon tej serii. Drugie miejsce zajął Ryan Tveter, zaś podium uzupełnił Daniel Tictum. Czwarty był George Russell, piątą lokatę wywalczył Anthoine Hubert, jako szósty linię mety przekroczył Niko Kari, a w punktach znaleźli się także Bruno Baptista oraz Arjun Maini.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 12 Dorian Boccolacci Trident 14 okr.
2 11 Ryan Tveter Trident + 5,581
3 14 Daniel Ticktum DAMS + 8,510
4 3 George Russell ART Grand Prix + 9,981
5 4 Antonine Hubert ART Grand Prix + 13,169
6 5 Niko Kari Arden International + 17,323
7 16 Bruno Baptista DAMS + 18,501
8 24 Arjun Maini Jenzer Motorsport + 18,681
9 9 Kevin Joerg Trident + 19,557
10 1 Jack Aitken ART Grand Prix + 20,745
11 10 Giuliano Alesi Trident + 22,389
12 27 Raoul Hyman Campos Racing + 23,946
13 23 Juan Manuel Correa Jenzer Motorsport + 26,766
14 2 Nirei Fukuzumi ART Grand Prix + 27,607
15 15 Tatiana Calderon DAMS + 28,814
16 26 Julien Falchero Campos Racing + 31,359
17 22 Alessio Lorandi Jenzer Motorsport + 1:17,433
18 7 Steijn Schothorst Arden International + 1 okr.
NSK 28 Marcos Siebert Campos Racing  
NSK 6 Leonardo Pulcini Arden International  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league