Alesi wygrywa w ekscytującym sprincie GP3 w Barcelonie

Giuliano Alesi odniósł zwycięstwo w interesującym sprinterskim wyścigu serii GP3 na torze Circuit de Barcelona-Catalunya, który został rozegrany w większości na mokrym torze. Drugie miejsce zajął Anthoine Hubert, a na najniższym stopniu podium stanął Jake Hughes.

Po nocnych opadach deszczu tor pozostał mokry, przez co kierowcy musieli wykorzystać opony przeznaczone na deszczowe warunki. Na dosyć ciekawą strategię zdecydował się startujący z 18. pozycji Will Palmer, który do wyścigu zamierzał przystąpić na slickach.

Do wyścigu najlepiej wystartował Giuliano Alesi, który po wykorzystał wewnętrzną stronę i w pierwszy zakręt wjechał jako pierwszy, chociaż nie obyło się bez drobnej kolizji z Juan Manuelem Correrą. W piątym zakręcie w żwirze znalazł się David Beckmann po niewielkim kontakcie z Leonardo Pulcinim, który miał uszkodzone przednie skrzydło i musiał zjechać do garażu na wymianę tego elementu.

Jeszcze na pierwszym okrążeniu na drugą pozycję awansował Anthoine Hubert, który wyprzedził Correę po zewnętrznej zakrętu 12. Niedługo później na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa z powodu wypadku Pedro Piqueta, który rozbił swój samochód o bariery na wyjściu z dziewiątego zakrętu.

Rywalizację wznowiono na początku siódmego okrążenia. Na prowadzeniu pozostał Alesi, który utrzymał przewagę nad Hubertem. O trzecie miejsce walczyli Correa i Jack Hughes, zaś za ich plecami podążał Callum Ilott, który z kolei musiał odpierać ataki Doriana Boccolacciego. Poza torem znalazł się Palmer, który na początku wyścigu zaryzykował, zakładając do swojego samochodu slicki. Dobrym manewrem wyprzedzania popisał się Lorandi, wyprzedzając po wewnętrznej siódmego zakrętu Nikitę Mazepina, awansując tym samym na siódmą pozycję.

Na 10. okrążeniu konieczny był drugi wyjazd samochodu bezpieczeństwa. Gabriel Aubry podczas walki z zespołowym kolegą z Ardena Joeyem Mawsonem wyjechał poza tor w siódmym zakręcie i nie był w stanie już powrócić na wyścigową linię. Tę sytuację wykorzystali Tatiana Calderón oraz David Beckmann, którzy zjechali do alei serwisowej po komplet opon przeznaczonych na suchą nawierzchnię.

Po zjechaniu SC Alesi ponownie był w stanie obronić prowadzenie przed Hubertem. Groźny moment w piątym zakręcie zaliczył Beckmann, który na slickach wyjechał poza tor w piątym zakręcie prosto w żwir, jednak był w stanie powrócić do rywalizacji. Tego samego nie mogła powiedzieć jego koleżanka z zespołu – Calderon dokładnie w tym samym miejscu utraciła prowadzenie swojego samochodu, jednak w przeciwieństwie do Beckmanna, nie była w stanie wyjechać z żwiru, przez co samochód bezpieczeństwa musiał wyjechać po raz trzeci. W międzyczasie w pojeździe Lorandiego doszło do przebicia opony, zaś Ryan Tveter doznał uszkodzenia przedniego skrzydła.

Porządkowi byli w stanie na czas posprzątać tor, dzięki czemu samochód bezpieczeństwa zjechał na ostatnie okrążenie wyścigu. Giuliano Alesi ponownie obronił prowadzenie i odniósł zwycięstwo w sprinterskim wyścigu serii GP3 w Barcelonie. Drugie miejsce zajął Anthoine Hubert, a na najniższym stopniu podium stanął Jake Hughes. Czwartą lokatę wywalczył Juan Manuel Correa, piąty był Dorian Boccolacci, a Niko Kari zdobył szóstą pozycję po wyprzedzeniu Calluma Ilotta na ostatnim kółku. Czołową dziesiątkę uzupełnili Simo Laaksonen, Leonardo Pulcini i Nikita Mazepin.

Kierowcy serii GP3 ponownie staną do rywalizacji podczas rundy Formuły 1 we Francji na Circuit Paul Ricard w dniach 22-24 czerwca.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 6 Giuliano Alesi Trident 16 okr.
2 2 Anthoine Hubert ART Grand Prix + 2,077
3 4 Jake Hughes ART Grand Prix + 2,376
4 10 Juan Manuel Correa Jenzer Motorsport + 3,295
5 22 Dorian Boccolacci MP Motorsport + 3,593
6 24 Niko Kari MP Motorsport + 3,959
7 1 Callum Ilott ART Grand Prix + 4,904
8 19 Simo Laaksonen Campos Racing + 5,544
9 18 Leonardo Pulcini Campos Racing + 6,103
10 3 Nikita Mazepin ART Grand Prix + 6,667
11 15 Julien Falchero Arden International + 8,855
12 20 Diego Menchaca Campos Racing + 12,369
13 23 Will Palmer MP Motorsport + 12,603
14 7 Ryan Tveter Trident + 12,641
15 16 Joey Mawson Arden International + 14,812
16 8 Alessio Lorandi Trident + 14,861
17 11 David Beckmann Jenzer Motorsport + 47,346
NSK 9 Tatiana Calderón Jenzer Motorsport  
NSK 14 Gabriel Aubry Arden International  
NSK 5 Pedro Piquet Trident  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league