Piquet pewnie zwycięża w sprincie GP3 na Silverstone

Pedro Piquet odniósł zwycięstwo w sprinterskim wyścigu serii GP3 na Silverstone. Drugie miejsce zajął Giuliano Alesi, a na najniższym stopniu podium stanął Ryan Tveter.

Podobnie jak przez dotychczasową część weekendu, również w niedzielę pogoda dopisała mimo tego, że wyścig rozpoczynał się o godzinie 8:05 czasu lokalnego. Z tego też względu tuż przed początkiem wyścigu temperatura powietrza wynosiła 20°C, zaś nawierzchnia nagrzana była do 26°C.

Dobry start zaliczył Piquet, który po starcie z drugiego pola awansował na pozycję lidera jeszcze przed pierwszym zakrętem, wyprzedzając ruszającego z pole position Alesiego. Na trzeciej pozycji jechał Leonardo Pulcini, a Callum Ilott, który pierwotnie startował z P3, wyjechał szeroko, spadając za Anthoine Huberta, który z kolei gonił Tvetera.

Po pięciu okrążeniach na czele wciąż znajdował się Piquet, jednak nie miał on nad Alesim sporej przewagi, która wynosiła mniej niż sekundę. Na trzecią pozycję przesunął się Tveter, który wyprzedził Pulciniego przed zakrętem Stowe na prostej Hangar z wykorzystaniem systemu DRS. Niedługo później Włoch musiał uznać wyższość również Anthoine Huberta, a następnie Calluma Ilotta, spadając na szóste miejsce.

Po przejechaniu 2/3 dystansu Piquet był w stanie odjechać na ponad sekundę od Alesiego, zaś Tveter tracił kolejne dwie sekundy. Podczas walki pomiędzy Niko Karim a Jake Hughesem doszło do kontaktu w Brooklands, przez co Fin obrócił swój samochód i spadł na koniec stawki. Chwilę później doszło do kolejnej kolizji, po której tym razem konieczne było zastosowanie wirtualnego samochodu bezpieczeństwa: w zakręcie Luffield Joey Mawson stracił kontrolę nad swoim samochodem, który złapał nadsterowność, uderzając w Davida Beckmanna. Niemiecki kierowca znalazł się przez to w żwirze, z którego nie był już w stanie wyjechać i przedwcześnie zakończył swój udział w tym wyścigu.

Kari otrzymał karę czasową w postaci doliczenia 5. sekund do jego końcowego wyniku za wypchnięcie Hughesa poza tor, jednak Fin nie był w stanie jej wykonać, ponieważ zatrzymał się on na torze obok prostej Wellington z uszkodzonym tylnym lewym kołem. Co ciekawe, w tym samym miejscu z toru spychani przez porządkowych byli również Julien Falchero oraz Gabrien Aubry. Można było przypuszczać, że pomiędzy tą trójką doszło do swojego rodzaju kontaktu, jednak brak powtórek uniemożliwiał prawidłową ocenę sytuacji.

Rywalizację wznowiono na ostatnim okrążeniu wyścigu, na którym w czołówce nie doszło jednak do żadnych zmian. Piquet odniósł pewne zwycięstwo w sprinterskim wyścigu na Silverstone, drugie miejsce zajął Alesi, a na najniższym stopniu podium stanął Tveter. Czwartą pozycję wywalczył Hubert, piąty był Ilott, jako szósty sklasyfikowany został Pulcini, siódmym kierowcą na mecie był Nikita Mazepin, a ostatni punkt przypadł Hughesowi.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu serii GP3 będzie runda na torze Hungaroring na Węgrzech, która zostanie rozegrana w ostatni weekend lipca.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 5 Pedro Piquet Trident 15 okr.
2 6 Giuliano Alesi Trident + 1,401
3 7 Ryan Tveter Trident + 2,967
4 2 Anthoine Hubert ART Grand Prix + 3,503
5 1 Callum Ilott ART Grand Prix + 3,900
6 18 Leonardo Pulcini Campos Racing + 9,356
7 3 Nikita Mazepin ART Grand Prix + 12,450
8 4 Jake Hughes ART Grand Prix + 14,033
9 22 Dorian Boccolacci MP Motorsport + 14,676
10 9 Tatiana Calderón Jenzer Motorsport + 15,401
11 20 Diego Menchaca Campos Racing + 16,025
12 8 Alessio Lorandi Trident + 18,222
13 16 Joey Mawson Arden International + 18,915
14 23 Devlin DeFrancesco MP Motorsport + 19,152
15 10 Juan Manuel Correa Jenzer Motorsport + 19,385
16 19 Simo Laaksonen Campos Racing + 22,846
NSK 15 Julien Falchero Arden International  
NSK 24 Niko Kari MP Motorsport  
NSK 11 David Beckmann Jenzer Motorsport  
NSK 14 Gabriel Aubry Arden International  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league