Pulcini pewnie zwycięża w wyścigu głównym GP3 w Rosji

Leonardo Pulcini odniósł zwycięstwo w głównym wyścigu serii GP3 na rosyjskim torze w Soczi. Drugie miejsce zajął Nikita Mazepin, a na najniższym stopniu podium stanął Anthoine Hubert.

Dobry start zaliczył Pulcini, który awansował na pole position po wczorajszym anulowaniu najlepszego czasu Nikity Mazepina z powodu przekroczenia limitów toru. Bliski wyprzedzenia Włocha byli Callum Ilott oraz Hubert, którzy na dojeździe do pierwszego zakrętu jechali koło w koło, lecz finalnie to reprezentant Campos Racing utrzymał prowadzenie. W drugim zakręcie doszło do kontaktu między Ryanem Tveterem oraz Simo Laaksonenem, lecz obaj kierowcy byli w stanie kontynuować jazdę. Z kolei Diego Menchaca przedwcześnie zakończył udział w wyścigu z powodu awarii samochodu, zatrzymując się na prostej startowej przy wyjeździe z alei serwisowej.

Na dalszym etapie wyścig różnice w czołówce nieco się zwiększyły – Pulcini miał 1,5-sekundową przewagę nad Ilottem, zaś Hubert tracił do lidera prawie 2,5 sekundy. Wkrótce Hubert podkręcił swoje tempo i w trzecim zakręcie po zewnętrznej skutecznie zaatakował Ilotta, przesuwając się na drugie miejsce. Moment zawahania Ilotta wykorzystał również Giuliano Alesi, spychając Brytyjczyka poza podium. Kierowca ART tracił kolejne pozycje – kolejnymi zawodnikami, którzy wyprzedzili Ilotta, byli Mazepin, Jake Hughes oraz Richard Verschoor, w wyniku czego Brytyjczyk spadł aż na 7. pozycję.

Na 7. okrążeniu Verschoor poradził sobie z Alesim, a dwa kółka później z Francuzem uporał się także David Beckmann. To właśnie Alesi oraz Ilott stracili najwięcej pozycji w porównaniu z początkiem wyścigu, jednak nic nie wskazywało na jakiekolwiek problemy z ich samochodami. Tymczasem na czele utrzymywał się Pulcini, który na półmetku rywalizacji miał 2,5 sek. przewagi nad Hubertem, zaś na trzeciej pozycji podążał Mazepin, mając 1,5 sek. straty do jadącego przed nim Francuza oraz 2,5 sek. przewagi nad Hughesem. Na 11. okrążeniu wspomniany Hughes został wyprzedzony przez Verschoora i niewiele brakowało, aby Brytyjczyka wyprzedził również Beckmann, jednak niedługo później Niemiec popełnił błąd, który kosztował go aż dwie sekundy i zamiast atakować, musiał bronić się przed Laaksonenenm.

Na 5  okrążeń przed metą zacięty pojedynek wywiązał się między Ilottem, Joey Mawsonem, Juan Manuelem Correą oraz Tatianą Calderón o ósme miejsce i jednocześnie pole position do jutrzejszego wyścigu – najpierw Correa wyprzedził Ilotta, jednak Brytyjczyk wkrótce odpowiedział i zachował swoją lokatę. Później Mawson wyprzedził Ilotta, który dopuścił się błędu i spadł na 10. miejsce, ulegając również Correa. Calderón również próbowała poszukać w tym wszystkim szczęścia, jednak musiała wówczas zadowolić się jazdą pod koniec tej grupy.

Na przedostatnim okrążeniu Hubert popełnił błąd na wyjeździe z piątego zakrętu, przez co do niego dojechał Mazepin, który próbował wyprzedzić Francuza w 13. zakręcie, jednak tym razem manewr nie doszedł do skutku. Rosjanin jednak chwilę później przeprowadził kolejny atak – tym razem skuteczny – i awansował na drugie miejsce.

Ostatecznie Pulcini odniósł dominujące zwycięstwo w głównym wyścigu serii GP3 w Rosji. Dla Włocha jest to jednocześnie pierwszy triumf w tych zmaganiach. Drugie miejsce zajął Mazepin, a na najniższym stopniu podium stanął Hubert. Czwartą lokatę wywalczył Verschoor, piąty był Beckmann, szósta pozycja przypadła Laaksonenowi, jako siódmy linię mety przekrczył Hughes, a czołową dziesiątkę uzupełnili Mawson, Correa oraz Calderón.

Wyścig sprinterski GP3 na torze w Rosji rozpocznie się jutro o godzinie 9:05.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 18 Leonardo Pulcini Campos Racing 20 okr.
2 3 Nikita Mazepin ART Grand Prix + 3,955
3 2 Anthoine Hubert ART Grand Prix + 7,037
4 22 Richard Verschoor MP Motorsport + 8,314
5 8 David Beckmann Trident + 12,631
6 19 Simo Laaksonen Campos Racing + 13,442
7 4 Jake Hughes ART Grand Prix + 14,198
8 16 Joey Mawson Arden International + 24,084
9 10 Juan Manuel Correa Jenzer Motorsport + 25,503
10 9 Tatiana Calderón Jenzer Motorsport + 31,565
11 14 Gabriel Aubry Arden International + 31,973
12 11 Jannes Fittje Jenzer Motorsport + 33,156
13 1 Callum Ilott ART Grand Prix + 35,793
14 6 Giuliano Alesi Trident + 36,222
15 5 Pedro Piquet Trident + 37,714
16 15 Sacha Fenestraz Arden International + 38,412
17 23 Devlin DeFrancesco MP Motorsport + 39,357
18 7 Ryan Tveter Trident + 1 okr.
NSK 20 Diego Menchaca Campos Racing  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league