Pulcini wygrywa w wyścigu głównym, Hubert mistrzem GP3

Leonardo Pulcini odniósł zwycięstwo w wyścigu głównym serii GP3 w Abu Zabi. Drugie miejsce zajął David Beckmann, a na najniższym stopniu podium stanął Anthoine Hubert, który jednocześnie przypieczętował zdobycie mistrzowskiego tytułu.

W tym wyścigu swoje szanse na przypieczętowanie mistrzowskiego tytułu serii miał Hubert, którego jedyny rywal Nikita Mazepin startował z pole position, lecz miał 28 punktów straty. Krótko mówiąc, Hubert miał zapewnione mistrzostwo w przypadku finiszu na pierwszych dwóch pozycjach bez względu na wynik uzyskany przez Mazepina. Ze względu na to, że wyścig główny rozpoczął się tuż po południu, temperatury powietrza i toru były wysokie, co miało wpływ na szybkość zużycia się opon.

Dobry start zaliczył ruszający z pierwszego pola Mazepin, który skutecznie przyblokował Pulciniego na dojeździe do pierwszego zakrętu. Włoch wykorzystał jednak cień aerodynamiczny na najdłuższej prostej i skutecznie wyprzedził walczącego o tytuł Mazepina, obejmując tym samym prowadzenie. Hubert utrzymał z kolei trzecie miejsce, jednak na pierwszych okrążeniach nie był w stanie zbliżyć się do zespołowego kolegi. Za ich plecami o piąte miejsce walczyli Beckmann oraz Jake Hughes, przy czym to Brytyjczyk wywierał nacisk na swojego rywala i potwierdził to manewrem wyprzedzania.

Na czwartym okrążeniu Mazepin, który jechał niczym cień za prowadzącym Pulcinim, odzyskał prowadzenie na hamowaniu do zakrętu 11, jednak jego rywal nie zamierzał się poddawać i na kolejnym kółku po wywieraniu nacisku na Rosjanina, wykorzystał jego błąd w 17. zakręcie i ponownie stał się liderem wyścigu. Walkę tych dwóch kierowców wykorzystał Hubert, który dojechał do tylnego skrzydła zespołowego kolegi z ART, a w zasięgu czołówki znajdowali się również jadący na czwartym miejscu Callum Ilott, Beckmann oraz Hughes. Chwilę później Mazepin dopuścił się błędu w zakręcie 12, zaś sędziowie po krótkiej analizie nałożyli na Rosjanina karę doliczenia 10. sekund za opuszczenie toru i zyskanie na tym przewagi. Był to cios dla Mazepina, ponieważ po doliczeniu kary spadłby on pod koniec pierwszej dziesiątki, całkowicie tracąc szanse na tytuł.

Podczas gdy w czołówce sytuacja się uspokoiła, za ich plecami w walce o czwartą pozycję obronną ręką wyszedł Beckmann, który na hamowaniu do 11. zakrętu uporał się z Ilottem. Zdekoncentrowany Brytyjczyk dosłownie kilka sekund później uległ również swojemu rodakowi i jednocześnie zespołowemu koledze z ART Hughesowi, spadając na szóstą lokatę. Taką samą karę co Mazepin otryzmał również Jehan Daruvala, który także dopuścił się przekroczenia limitów toru w zakręcie 12. Hindus, dla którego był to debiut w serii GP3, jechał jednak na odległej, 18. pozycji.

Na 5 okrążeń przed końcem Hughes uporał się z Beckmannem, dzięki czemu awansował on na czwarte miejsce. Z kolei prowadzący Pulcini miał prawie dwie sekundy przewagi nad Mazepinem, zaś jadący na trzeciej lokacie Hubert tracił do lidera 4 sekundy, jednak mistrzostwo miał praktycznie na wyciągnięcie ręki w wyniku obowiązującej kary Mazepina. Za ich plecami Hughes zaliczył kilka słabszych okrążeń, przegrywając najpierw w walce z Beckmannem, a następie z Ilottem, przez co ponownie znalazł się na szóstym miejscu. Na przedostatnim okrążeniu Brytyjczyka wyprzedził również Giuliano Alesi, co sugerowało zły stan opon w samochodzie Hughesa. Na ostatnim kółku Beckmann najpierw dojechał, a następnie bezproblemowo wyprzedził Huberta i awansował na trzecie miejsce, które po karze Mazepina było drugim.

Ostatecznie Pulcini odniósł pewne zwycięstwo w głównym wyścigu serii GP3 w Abu Zabi. Drugie miejsce zajął Beckmann, a na najniższym stopniu podium stanął Hubert, który jednocześnie zapewnił sobie mistrzowski tytuł. Czwartą lokatę zajął Ilott, na piątej pozycji sklasyfikowany został Mazepin, jako szósty linię mety przekroczył Alesi, a punktowaną dziesiątkę uzupełnili Hughes, Juan Manuel Correa, Simo Laaksonen oraz Tatiana Calderón.

Sprinterski i zarazem ostatni wyścig serii GP3 rozpocznie się w niedzielę o godzinie 9:10.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 18 Leonardo Pulcini Campos Racing 18 okr.
2 8 David Beckmann Trident + 8,631
3 2 Anthoine Hubert ART Grand Prix + 10,360
4 1 Callum Ilott ART Grand Prix + 11,156
5 3 Nikita Mazepin ART Grand Prix + 11,481
6 6 Giuliano Alesi Trident + 12,701
7 4 Jake Hughes ART Grand Prix + 16,729
8 10 Juan Manuel Correa Jenzer Motorsport + 17,110
9 19 Simo Laaksonen Campos Racing + 17,512
10 9 Tatiana Calderón Jenzer Motorsport + 17,804
11 7 Ryan Tveter Trident + 18,479
12 5 Pedro Piquet Trident + 20,350
13 11 Jannes Fittje Jenzer Motorsport + 21,523
14 22 Richard Verschoor MP Motorsport + 22,728
15 14 Gabriel Aubry Arden International + 24,169
16 15 Sacha Fenestraz Arden International + 26,043
17 23 Devlin DeFrancesco MP Motorsport + 28,055
18 20 Diego Menchaca Campos Racing + 32,591
19 24 Jehan Daruvala MP Motorsport + 39,718
20 16 Joey Mawson Arden International + 1:09,610

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league