Daruvala wygrywa w drugim wyścigu F3 w Barcelonie

Jehan Daruvala odniósł zwycięstwo w drugim wyścigu Formuły 3 w Hiszpanii na torze Circuit de Barcelona-Catalunya. Drugie miejsce zajął Jüri Vips, a na najniższym stopniu podium stanął Niko Kari.

Podobnie jak podczas pozostałej części weekendu, również w niedzielę pogoda dopisywała i sprzyjała rywalizacji. Ze względu na poranną porę rozgrywania wyścigu, temperatura powietrza wynosiła 17°C, zaś asfalt nagrzany był do 26°C.

Dobrym początkiem popisał się ruszający z drugiego pola Daruvala, który w pierwszym zakręcie wyprzedził startującego z pole position Kariego. Za ich plecami doszło jednak do sporej kraksy w drugim zakręcie, w którą uwikłani byli Jake Hughes, Ye Yifei, Artiom Pietrow oraz Raoul Hyman – wszyscy Ci zawodnicy znaleźli się poza trasą i przedwcześnie zakończyli swój udział w wyścigu. Z powodu tego incydentu na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa. Dodatkowo Leonardo Pulcini, który popisał się agresywną próbą wyprzedzania w pierwszym zakręcie, otrzymał karę doliczenia pięciu sekund do jego końcowego rezultatu za niebezpieczny powrót na tor – Włoch podczas swojego manewru musiał użyć pobocza, jednak na tor powrócił ignorując wyznaczony pachołek.

Rywalizacja została wznowiona na szóstym okrążeniu wyścigu. Daruvala od razu poczuł oddech Kariego na swoich plecach – Fin próbował odzyskać prowadzenie w pierwszym zakręcie, jednak finalnie lider utrzymał swoją lokatę. Dodatkowo ten duet był w stanie odskoczyć na ponad sekundę od reszty stawki, gdyż za ich plecami Max Fewtrell dwoił się i troił, aby zablokować ataki ze strony Marcusa Armstronga, przez co tracił czas do jadących przed nim kierowców.

Kiedy sytuacja zdawała się uspokoić, na dziewiątym okrążeniu na tor ponownie musiał wyjechać samochód bezpieczeństwa z powodu dwóch różnych incydentów. Najpierw Alexander Peroni wypadł z toru w pierwszym zakręcie, a następnie podczas próby powrotu na tor zderzył się z Simo Laaksonenem, w wyniku czego drugi z tych kierowców odpadł z wyścigu. Za tą kolizję Peroni otrzymał karę 10-sekundowego postoju w boksach. Chwilę później Fabio Scherer obrócił swój samochód w pierwszym zakręcie po kontakcie z Keyvanem Andresem, po czym wycofał się z wyścigu.

Wyścig został wznowiony na 12. okrążeniu. Tym razem Daruvala, który przed samochodem bezpieczeństwa stopniowo odjeżdżał Kariemu, tym razem bezproblemowo obronił pozycję lidera. Z kolei za ich plecami zwyciezca wczorajszego wyścigu głównego Robert Szwarcman uporał się ze zdobywcą drugiego miejsca Christianem Lundgaardem i awansował na szóste miejsce. Przed Rosjaninem podążali Vips oraz Marcus Armstrong.

Armstrong jechał lepszym tempem niż jadący przed nim Fewtrell, w wyniku czego wyprzedził Brytyjczyka na prostej startowej na 15. okrążeniu wyścigu i awansował na trzecie miejsce. Na kolejnym okrążeniu Fewtrell również na prostej startowej stracił kolejne dwie pozycje, tym razem na rzecz Vipsa i Szwarcmana, przez co spadł on na szóstą lokatę. Wkrótce do jego skóry dobrał się jego zespołowy kolega z ART Grand Prix Lundgaard, który powtórzył manewry innych zawodników i również wyprowadził atak na hamowaniu do pierwszego zakrętu.

Chwilę później doszło do zmiany na trzecim miejscu – w pierwszym zakręcie Vips przeprowadził efektywny manewr wyprzedzania na Armstrongu, dzięki czemu Estończyk awansował na prowizoryczne miejsce na podium. Vips dosyć szybko dojechał do jadącego na drugim miejscu Kariego, który tracił do Daruvali prawie 3 sekundy i wyprzedził Fina w pierwszym zakręcie. Dokładnie w tym samym miejscu za ich plecami Szwarcman uporał się z zespołowym kolegą Armstrongiem i awansował na czwartą lokatę.

Ostatecznie Daruvala odniósł pewne zwycięstwo w drugim wyścigu Formuły 3 w Barcelonie. Drugie miejsce zajął Vips, a na najniższym stopniu podium stanął Kari. Czwartą lokatę wywalczył Szwarcman, piąty był Armstrong, jako szósty linię mety przekroczył Lundgaard, a czołową dziesiątkę uzupełnili David Beckmann, Fewtrell, Yuki Tsunoda oraz Felipe Drugovich.

Teraz na kierowców i zespoły Formuły 3 czeka dłuższa przerwa. Stawka tej serii stanie do rywalizacji na torze Paul Ricard w dniach 21-23 czerwca.

PNrKierowcaZespółRezultat
127
Jehan Daruvala
Prema Racing22 okr.
221
Jüri Vips
DHitech Grand Prix+ 2,121
319
Niko Kari
Trident+ 3,742
428
Robert Szwarcman
DPrema Racing+ 4,266
526
Marcus Armstrong
DPrema Racing+ 5,257
63
Christian Lundgaard
ART Grand Prix+ 5,721
71
David Beckmann
ART Grand Prix+ 9,453
82
Max Fewtrell
DART Grand Prix+ 13,914
914
Yuki Tsunoda
DJenzer Motorsport+ 15,897
1030
Felipe Drugovich
DCarlin Buzz Racing+ 16,591
117
Lirim Zendeli
DSauber Junior Team by Charouz+ 17,135
1225
Sebastián Fernández
DCampos Racing+ 17,740
1310
Bent Viscaal
DHWA Racelab+ 18,155
1431
Logan Sargeant
DCarlin Buzz Racing+ 18,953
1529
Teppei Natori
DCarlin Buzz Racing+ 20,601
1618
Pedro Piquet
Trident+ 21,197
174
Liam Lawson
DMP Motorsport+ 22,570
1812
Keyvan Andres
DHWA Racelab+ 24,456
196
Richard Verschoor
DMP Motorsport+ 24,832
2017
Devlin DeFrancesco
Trident+ 25,368
2120
Leonardo Pulcini
Hitech Grand Prix+ 31,452
2216
Andreas Estner
DJenzer Motorsport+ 33,860
2324
Alessio Deledda
DCampos Racing+ 38,702
2423
Alexander Peroni
DCampos Racing+ 47,540
NSK5
Simo Laaksonen
MP Motorsport
NSK8
Fabio Scherer
DSauber Junior Team by Charouz
NSK11
Jake Hughes
HWA Racelab
NSK15
Artiom Pietrow
DJenzer Motorsport
NSK9
Raoul Hyman
DSauber Junior Team by Charouz
NSK22
Ye Yifei
DHitech Grand Prix

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league