Pourchaire wygrywa w drugim wyścigu F3 po kolizji liderów

Théo Pourchaire odniósł zwycięstwo w niedzielnym wyścigu Formuły 3 na austriackim torze Red Bull Ring, korzystając na kolizji Liama Lawsona i Jake Hughesa w końcówce rywalizacji. Drugie miejsce zajął Logan Sargeant, a na najniższym stopniu podium stanął David Beckmnann.

Po wczorajszych ulewnych opadach deszczu, które doprowadziły do przerwania pierwszego wyścigu F3 na półmetku rywalizacji, nie było już śladu. Temperatura powietrza tuż przed początkiem niedzielnego ścigania wynosiła 16°C, zaś asfalt był nagrzany do 29°C. Na niebie znajdowało się dość sporo chmur, jednak były one niegroźne, a momentami pojawiało się również słońce. Na okrążeniu formującym problemy dotknęły XXX

Po zgaśnięciu czerwonych świateł dobrym startem popisał się ruszający z P2 Pourchaire, który na dojeździe do pierwszego zakrętu wyprzedził Hughesa, który stanął na pole position. Richard Verschoor z kolei nie zaliczył zbyt dobrego startu, ponieważ z P4 spadł na P6, a na jego pechu skorzystali Sargeant oraz Oliver Caldwell.

Od trzeciego okrążenia możliwe było skorzystanie z DRS-u i już na następnym kółku w czwartym zakręcie Pourchaire bez podniesionego tylnego skrzydła przegrał walkę nie tylko z Hughesem, ale też z Lawsonem, który został nowym liderem wyścigu, lecz jego prowadzenie trwało tylko przez jedno okrążenie – na kolejnej pętli Red Bull Ringu Hughes w tym samym miejscu wyprowadził atak na Lawsonie i awansował na P1. W międzyczasie z tyłu stawki Clement Novalak podczas walki z innym kierowcą wyjechał delikatnie poza tor w zakręcie 5 i najechał na krawężnik, po czym przodem samochodu wybił się w powietrze i znalazł się poza torem. Brytyjczyk zjechał do boksów na inspekcję bolidu, jednak powrócił na tor na przedostatniej, 29. pozycji.

Na 11. okrążeniu na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa. Aleksandr Smolar na wyjeździe z pierwszego zakrętu uderzył w bok samochodu Sophii Flörsch, przez co Niemka obróciła się i uderzyła w barierę, kończąc wyścig. Pecha mieli też jej zespołowi koledzy z Campos Racing. W tym samym czasie Alexander Peroni wypadł z toru i przejechał przez pułapkę żwirową, zaś Alessio Deledda uszkodził przednie skrzydło w swoim samochodzie.  Tuż przed wyjazdem samochodu bezpieczeństwa Lawson był w stanie wyprzedzić Hughesa i powrócił na prowadzenie.

Rywalizacja została wznowiona na początku 17. okrążenia. Lawson przez dłuższą chwilę musiał odpierać ataki ze strony Hughesa, lecz obrona Nowozelandczyka okazała być skuteczna. Ściśnięta stawka powodowała, że wielu kierowców walczyło ze sobą koło w koło i momentami nie mieściło się na torze, jednak żaden z incydentów nie doprowadził do większego wypadku.

Na 20. okrążeniu Hughes był bardzo bliski powrotu na prowadzenie po ataku w drugim zakręcie, jednak Lawson zaliczył lepszy wyjazd z tej sekcji toru i na dojeździe do trzeciego zakrętu Nowozelandczyk odzyskał pozycję lidera.

Na następnym kółku doszło do kolizji pomiędzy prowadzącą dwójką w trzecim zakręcie. Lawson mając obok siebie Hughesa wyjechał dość szeroko i uderzył w rywala, który następnie wypadł z toru i zakończył wyścig z uszkodzonym przednim zawieszeniem. Na poboczu również z uszkodzeniami zatrzymał się sam Lawson, co spowodowało drugi wyjazd samochodu bezpieczeństwa.

Na kolizji najbardziej skorzystał Pourchaire, a jako że samochód bezpieczeństwa pozostał już do końca, to właśnie Francuz odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Formule 3. Drugie miejsce zajął Sargeant, a na najniższym stopniu podium stanął Beckmann. Czwartą pozycję wywalczył Richard Verschoor, piąty był Oscar Piastri, na szóstej lokacie rywalizację ukończył Oliver Caldwell, a czołową dziesiątkę zamknęli Max Fewtrell, Frederik Vesti, Sebastián Fernández oraz Lirim Zendeli.

Formuła 3 powróci na tor już za tydzień razem z Formułą 1 oraz Formułą 2. Kolejną rundą mistrzostw będą zmagania na Węgrzech na torze Hungaroring.

PNrKierowcaZespółRezultat
17
Théo Pourchaire
ART Grand Prix24 okr.
23
Logan Sargeant
Prema Racing+ 0,464
311
David Beckmann
Trident+ 0,674
417
Richard Verschoor
MP Motorsport+ 1,102
51
Oscar Piastri
Prema Racing+ 1,805
612
Oliver Caldwell
Trident+ 1,876
74
Max Fewtrell
Hitech Grand Prix+ 2,197
82
Frederik Vesti
Prema Racing+ 2,594
99
Sebastián Fernández
ART Grand Prix+ 3,017
1010
Lirim Zendeli
Trident+ 3,324
1129
Alexander Peroni
Campos Racing+ 3,662
126
Dennis Hauger
Hitech Grand Prix+ 3,968
1314
Enzo Fittipaldi
HWA Racelab+ 4,263
1424
Igor Fraga
Charouz Racing System+ 4,540
1527
Enaam Ahmed
Carlin Buzz Racing+ 5,398
1618
Bent Viscaal
MP Motorsport+ 5,786
1725
David Schumacher
Charouz Racing System+ 6,412
1823
Roman Staněk
Charouz Racing System+ 6,592
1919
Lukas Dunner
MP Motorsport+ 8,379
2016
Jack Doohan
HWA Racelab+ 8,588
218
Aleksandr Smolar
ART Grand Prix+ 8,924
2230
Alessio Deledda
Campos Racing+ 9,736
2321
Federico Malvestiti
Jenzer Motorsport+ 10,011
2420
Calan Williams
Jenzer Motorsport+ 11,342
2526
Clement Novalak
Carlin Buzz Racing+ 1 okr.
NSK5
Liam Lawson
Hitech Grand Prix
NSK15
Jake Hughes
HWA Racelab
NSK28
Cameron Das
Carlin Buzz Racing
NSK31
Sophia Flörsch
Campos Racing
NSK22
Matteo Nannini
Jenzer Motorsport

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league