Sargeant wygrywa po raz pierwszy w Formule 3

Logan Sargeant odniósł zwycięstwo w pierwszym, sobotnim wyścigu drugiej rundy Formuły 3 na torze Silverstone. To pierwszy triumf Amerykanina w mistrzostwach, który ponadto został nowym liderem sezonu. Drugie miejsce zajął Jake Hughes, a na najniższym stopniu podium stanął Liam Lawson.

Poranek przywitał kierowców ładną pogodą z praktycznie bezchmurnym niebem. Dzięki wczesnej godzinie, temperatury nie były jeszcze zbyt wysokie – temperatura powietrza wynosiła 21°C, a asfaltu – 24°C. Należało jednak oczekiwać, że w trakcie wyścigu te wartości będą stale rosnąć. Oprócz tego dość ważnym czynnikiem był wiatr, który tuż przed startem wiał z prędkością 11-22 km/h.

Po zgaśnięciu czerwonych świateł dobry początek zaliczył startujący z pole position Sargeant, który przewodził stawce w pierwszym zakręcie. Tuż za jego plecami Hughes pokonał Lawsona i awansował na drugie miejsce. Przez całe pierwsze okrążenie Lawson próbował odzyskać lokatę, lecz bezskutecznie. Dodatkowo błąd na wjeździe na prostą Hangar sprawił, że szybko on stracił sekundę do swojego rywala.

Z kolei innym zawodnikiem z awansem był Théo Pourchaire, który wyprzedził Benta Viscalla i awansował na piątą lokatę. Viscaal na drugim okrążeniu popełnił ten sam błąd co Lawson i stracił swoją szóstą pozycję na rzecz Davida Beckmanna. Pechowy początek zaliczył z kolei Jack Doohan, który po kontakcie z innym kierowcą uszkodził przednie skrzydło w swoim samochodzie i musiał zjechać do alei serwisowej.

Na kolejnych okrążeniach liderem wciąż był Sargeant, który odskoczył od Hughesa na blisko dwie sekundy. W międzyczasie na piątym kółku wyścigu przez chwilę wywieszona była żółta flaga w trzecim sektorze. Spowodował ją duet kierowców Jenzer Motorsport – Calan Williams uderzył w prawe tylne koło samochodu kolegi z ekipy Frederico Malvestitiego, powodując, że Włoch obrócił się w ostatnim zakręcie. Mimo powrotu na tor, obaj niedługo później zjechali do alei serwisowej i wycofali się z wyścigu.

Po kłopotliwym piątku, Oscar Piastri nadrabiał straty. Po staracie z 11. pola, lider mistrzostw awansował na dziewiąte miejsce. Przez chwilę był już ósmy, jednak Lirim Zendeli odzyskał swoją lokatę. Tymczasem wywiązała się interesująca walka o czwarte miejsce, w którą zaangażowanych było czterech zawodników. Pourchaire był bliski awansu na czwarta lokatę po wykiwaniu Frederika Vestiego na prostej Hangar, lecz Duńczyk wyjechał szeroko w zakręcie Stowe i dzięki temu zachował pozycję. Vesti otrzymał czarno-białą flagę ostrzegawczą od sędziów za nagłe zmiany kierunku podczas obrony przed Francuzem. Pourchaire niedługo później popełnił mały błąd, który jednak kosztował go piąte miejsce na rzecz Beckmanna.

Na półmetku wyścigu Sargeant utrzymywał ponad 2-sekundową przewagę nad Hughesem, który z kolei miał sekundę zapasu nad Lawsonem. Nowozelandczyk musiał jednak bronić się przed Vestim, który odjechał od Beckmanna na blisko dwie sekundy. Z kolei sam Niemiec starał się zachować za swoimi plecami Pourchaire’a, który dwoił się i troił, aby awansować na piąte miejsce. Francuz jednak popełnił błąd w Brooklands na 15. okrążeniu, który otworzył drzwi Viscaalowi, przez co spadł na siódme miejsce.

Pod koniec wyścigu Lawson widząc tempo Vestiego, sam postanowił podkręcić tempo. Po uzyskaniu najszybszego czasu wyścigu zbliżył się on na pół sekundy do drugiego Hughesa, lecz kierowca HWA Racelab był w stanie za każdym razem utrzymywać drugie miejsce. Tymczasem równie ciekawa walka wywiązała się o szóste miejsce – Pourchaire oraz Piastri wyprzedzili Viscaala, a następnie między sobą toczyli zacięty pojedynek, z którego górą wyszedł Francuz.

Oba te pojedynki były jednak mocno zakłócone przez podwójną żółtą flagę, która pojawiła się na końcu prostej Hangar z powodu kolizji Sebastiána Fernándeza i Matteo Nanniniego, po którym obaj wylądowali w żwirze. Choć Fernández był w stanie powrócić na tor, ta sztuka nie udała się Nanniniemu. W wyniku żółtej flagi, w końcówce nie doszło już do manewrów wyprzedzania w czołówce.

Sargeant odniósł pewne, pierwsze zwycięstwo w wyścigu numer 1 Formuły 3 na Silverstone, a także został nowym liderem klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajął Hughes, a na najniższym stopniu podium stanął Lawson. Czwartą lokatę wywalczył Vesti, piąty był Beckmann, jako szósty linię mety przekroczył Pourchaire, a czołową dziesiątkę zamknęli Piastri, Viscaal, Clement Novalak oraz Lirim Zendeli.

Drugi wyścig F3 na Silverstone rozpocznie się w niedzielę o godzinie 9:45.

PNrKierowcaZespółRezultat
13
Logan Sargeant
Prema Racing20 okr.
215
Jake Hughes
HWA Racelab+ 1,552
35
Liam Lawson
Hitech Grand Prix+ 2,025
42
Frederik Vesti
Prema Racing+ 2,339
511
David Beckmann
Trident+ 4,870
67
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 9,370
71
Oscar Piastri
Prema Racing+ 10,087
818
Bent Viscaal
MP Motorsport+ 10,705
926
Clement Novalak
Carlin Buzz Racing+ 11,082
1010
Lirim Zendeli
Trident+ 11,535
1127
Ben Barnicoat
Carlin Buzz Racing+ 12,072
1228
Cameron Das
Carlin Buzz Racing+ 14,284
138
Aleksandr Smolar
ART Grand Prix+ 17,215
1429
Alexander Peroni
Campos Racing+ 17,715
1525
David Schumacher
Charouz Racing System+ 20,475
164
Max Fewtrell
Hitech Grand Prix+ 21,368
1714
Enzo Fittipaldi
HWA Racelab+ 22,278
1824
Igor Fraga
Charouz Racing System+ 22,971
1917
Richard Verschoor
MP Motorsport+ 23,441
2031
Sophia Flörsch
Campos Racing+ 24,078
2112
Oliver Caldwell
Trident+ 24,369
2223
Roman Staněk
Charouz Racing System+ 25,014
2319
Lukas Dunner
MP Motorsport+ 31,254
249
Sebastián Fernández
ART Grand Prix+ 33,229
2530
Alessio Deledda
Campos Racing+ 39,766
2616
Jack Doohan
HWA Racelab+ 1:32,538
2722
Matteo Nannini
Jenzer Motorsport+ 2 okr.
NSK20
Calan Williams
Jenzer Motorsport
NSK21
Federico Malvestiti
Jenzer Motorsport
NSK6
Dennis Hauger
Hitech Grand Prix

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league