Viscaal wygrywa w F3 po manewrze na ostatnim okrążeniu

Bent Viscaal odniósł zwycięstwo w drugim wyścigu Formuły 3 na brytyjskim torze Silverstone, wyprzedzając prowadzącego od samego startu Lirima Zendeliego. Na najniższym stopniu podium stanął Théo Pourchaire, który również do samego końca walczył o swoją lokatę.

Niedzielny poranek na Silverstone był zupełnie inny od tego, co widzieliśmy wczoraj. Niebo nad hrabstwem Northamptonshire było całkowicie pokryte chmurami, lecz nie zapowiadało się, aby miał z nich spaść deszcz. Temperatury też były znacznie niższe niż wcześniej – temp. powietrza wynosiła 16°C, a toru – 21°C.

Po zgaśnięciu czerwonych świateł bardzo słaby start zaliczył ruszający z pole position Ben Barnicoat, który spadł na czwartą pozycję. Prowadzenie objął Zendeli, który startował z drugiego pola, a na drugą lokatę awansował Viscaal. Barnicoat w drugim sektorze był w stanie powrócić na trzecie miejsce po tym, jak przez chwilę przed nim jechał Théo Pourchaire.

Za plecami czołówki doszło do kilku incydentów jeszcze na pierwszym okrążeniu. W wyniku jednego z nich Alex Peroni uszkodził swoje przednie skrzydło po uderzeniu w prawe tylne koło Alexandra Smolara, po czym doszło do przebicia tej opony, a w drugiej doszło do kolizji między Dennisem Haugerem oraz Calanem Williamsem na prostej Wellington, przez co konieczny był wyjazd samochodu bezpieczeństwa. Z wyścigu wycofali się również David Schumacher oraz Alessio Delleda, który miał uszkodzony prawy wlot powietrza.

Uporządkowanie toru w kilku miejscach zajęło trochę czasu, przez co wyścig został wznowiony dopiero na początku szóstego okrążenia. Zendeli utrzymał prowadzenie, lecz tuż za nim niczym cień podążał Viscaal. Jednocześnie ta dwójka odjechała on Barnicoata, który zdawał się jechać wolniejszym tempem niż jadący za nim kierowcy. W międzyczasie doszło kontaktu w walce o szóste miejsce. Oscar Piastri próbował wyprzedzić Liama Lawsona na zewnętrznej ostatniego zakrętu, lecz Lawson uderzył Australijczyka w prawe tylne koło i sprawił, że rywal na chwilę znalazł się poza torem, lecz stracił tylko jedno miejsce na rzecz Jake’a Hughesa.

Lider mistrzostw Logan Sargeant, który odniósł zwycięstwo w sobotnim wyścigu F3, znajdował się tuż poza czołową dziesiątką. W połowie dzisiejszej rywalizacji walczył on o 11. miejsce z ze swoim rodakiem z USA Cameronem Dasem i udało mu się wyprzedzić rywala, lecz w zakręcie Copse Das uderzył w Sargeanta, uszkadzając jego samochód i powodując wycofanie się z wyścigu.

W międzyczasie Pourchaire wykorzystał walkę Beckmanna i Barnicoata w walce o trzecią lokatę – Francuz na wyjeździe z zakrętu Stowe wyprzedził Niemca i przesunął się na czwarte miejsce. Chwilę później Pourchaire był już trzeci, a to na skutek problemów z samochodem, jakie dotknęły Barnicoata, który zatrzymał się na poboczu – z powodu tego dyrekcja wyścigu zdecydowała się na użycie wirtualnego samochodu bezpieczeństwa.

Przerwa w wyścigu nie trwała długo. Zendeli wciąż znajdował się na prowadzeniu, lecz Viscaal nie dawał mu ani chwili wytchnienia. Duet ten miał jednak prawie 5 sekund przewagi nad Pourchaire, który odpierał ataki ze strony Beckmanna. a w walkę o najniższy stopień podium zaangażowanych było aż siedmiu kierowców.

Na 17. okrążeniu na czwarte miejsce awansował Lawson, który wykorzystał błąd Beckmanna próbującego wyprzedzić Pourchaire’a. Sam Pourchaire został upomniany przez sędziów czarno-białą flagą z powodu celowego przerywania cienia aerodynamicznego na prostej Hangar i nagłe powracanie na linię wyścigową. Na kolejnym kółku Lawson był bardzo bliski wyprzedzenia Pourchaire w zakręcie Stowe, lecz Francuz ponownie obronił się w dość agresywny sposób.

Ostatnie okrążenie przyniosło mnóstwo walki o czołowe pozycje. Viscaal wyprzedził Zendeliego w zakręcie Copse i choć Zendeli odzyskał prowadzenie w Vale, ostatecznie górą wyszedł Viscaal, który w ostatnim zakręcie pokonał swojego rywala i dołączył do grona zwycięzców Formuły 3.

Do samego końca trwała również walka o najniższy stopień podium. W ostatnim zakręcie Pourchaire pokonał Beckmanna i Lawsona i ostatecznie zajął trzecie miejsce. Jako szósty linię mety przekroczył Piastri, siódmy był Hughes, a czołową dziesiątkę uzupełnili Vesti, Clement Novalak oraz Enzo Fittipaldi.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu Formuły 3 będzie runda na hiszpańskim torze Circuit de Barcelona-Catalunya, która zostanie rozegrana już za tydzień.

PNrKierowcaZespółRezultat
118
Bent Viscaal
MP Motorsport20 okr.
210
Lirim Zendeli
Trident+ 0,189
37
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 8,395
411
David Beckmann
Trident+ 8,829
55
Liam Lawson
Hitech Grand Prix+ 8,848
61
Oscar Piastri
Prema Racing+ 9,226
715
Jake Hughes
HWA Racelab+ 10,742
82
Frederik Vesti
Prema Racing+ 10,966
926
Clement Novalak
Carlin Buzz Racing+ 11,501
1014
Enzo Fittipaldi
HWA Racelab+ 21,346
1124
Igor Fraga
Charouz Racing System+ 22,833
1228
Cameron Das
Carlin Buzz Racing+ 23,898
134
Max Fewtrell
Hitech Grand Prix+ 23,937
149
Sebastián Fernández
ART Grand Prix+ 24,043
158
Aleksandr Smolar
ART Grand Prix+ 24,918
1623
Roman Staněk
Charouz Racing System+ 25,441
1722
Matteo Nannini
Jenzer Motorsport+ 26,007
1817
Richard Verschoor
MP Motorsport+ 26,362
1931
Sophia Flörsch
Campos Racing+ 26,718
206
Dennis Hauger
Hitech Grand Prix+ 27,176
2116
Jack Doohan
HWA Racelab+ 27,791
2212
Oliver Caldwell
Trident+ 28,002
2321
Federico Malvestiti
Jenzer Motorsport+ 28,132
2429
Alexander Peroni
Campos Racing+ 1:00,615
NSK27
Ben Barnicoat
Carlin Buzz Racing
NSK3
Logan Sargeant
Prema Racing
NSK30
Alessio Deledda
Campos Racing
NSK25
David Schumacher
Charouz Racing System
NSK19
Lukas Dunner
MP Motorsport
NSK20
Calan Williams
Jenzer Motorsport

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league