Hughes wygrywa szalony niedzielny wyścig F3 na Monzy

Jake Hughes odniósł zwycięstwo w pełnym zwrotów akcji, niedzielnym wyścigu Formuły 3 na włoskim torze Monza. Drugie miejsce zajął Liam Lawson, a na najniższym stopniu podium stanął Théo Pourchaire.

Po zgaśnięciu czerwonych świateł najlepszym startem popisał się ruszający z czwartego pola Lirim Zendeli, który na dojeździe do pierwszego zakrętu wyprzedził będącego na pole position Michaela Belova, a Rosjanina pokonał także Enzo Fittipaldi. Belov bardzo szybko tracił pozycje i na początku drugiego okrążenia był już szósty.

Za ich plecami doszło do kilku incydentów. Najpierw Igor Fraga miał problemy z ruszeniem do wyścigu z pól startowych i Logan Sargeant o mały włos ominął Brazylijczyka, a niedługo później Pourchaire wypadł z toru w żwir i powrócił do rywalizacji na odległym, 18. miejscu.

Na piątym okrążeniu doszło do tymczasowej zmiany na pozycji lidera. Fittipaldi na dojeździe do czwartego zakrętu wyprzedził Zendeliego, lecz Niemiec już na kolejnym kółku powrócił na prowadzenie po ataku na prostej startowej z wykorzystaniem systemu DRS. Na siódmym kółku Zendeli popełnił błąd na wyjeździe z Paraboliki, co wykorzystał Fittipaldi. Zendeli przeprowadził kontratak na hamowaniu do pierwszej szykany, lecz doszło tam do kontaktu, w wyniku którego w samochodzie Fittipaldiego przebiciu uległa opona. Podobny pech dopadł nieco wcześniej Davida Beckmanna, który w Curva Grande także doznał przebicia opony.

Tym samym na prowadzeniu znalazł się ponownie Zendeli, lecz już na kolejnym kółku nie wyhamował do pierwszego zakrętu i spadł na siódme miejsce. To pozwoliło Hughesowi na objęcie prowadzenia, lecz Brytyjczyk musiał przez cały czas odpierać ataki ze strony Bentem Viscaalem. Za ich plecami w pierwszym zakręcie doszło do kolejnej kolizji. Tym razem Clement Novalak uderzył w bok samochodu lidera mistrzostw Oscara Piastriego, a w incydent uwikłany był także David Schumacher. Dla Piastriego był to koniec wyścigu, a na torze pojawił się wirtualny samochód bezpieczeństwa.

Tymczasem bardzo dobrą jazdą popisywał się Sargeant, który względem pozycji startowej awansował aż o 21. pozycji i na restarcie jechał na piątym miejscu. Wkrótce Amerykanin wykorzystał błąd ze strony Zendeliego, który wyjechał delikatnie poza tor w Lesmo 2, dzięki czemu kierowca Premy przesunął się już na czwartą lokatę.

Stan opon w samochodzie Sargeanta pozwalał na dalszy atak. Kolejnym celem był jego zespołowy kolega Frederik Vesti, który jednak ani przez chwilę nie ułatwiał zadania. Szczególnie było to widoczne na hamowaniu do pierwszej szykany, gdzie Vesti częściowo specjalnie blokował swoje opony, aby zamknąć drogę po zewnętrznej swojemu koledze i zachować trzecią lokatę. Z kolei liderem pozostawał Hughes, zaś drugi jechał Lawson, który jednak stracił tempo i wkrótce do tyłu jego samochodu dojechali inni kierowcy.

Trwającą walkę kierowców Premy wykorzystali Zendeli, Pourchaire oraz Aleksander Smolar, którzy szybko wyprzedzili ten duet. Na trzy okrążenia przed końcem Sargeant chciał wyprzedzić Vestiego na hamowaniu do szykany Ascari, lecz zajechał mu drogę i uderzył w samochód zespołowego kolegi, przez co doznał uszkodzenia przedniego skrzydła. Obaj niedługo później zjechali do boksu wycofali się z wyścigu.

 

Hughes do końca wyścigu utrzymał pewne tempo i odniósł zwycięstwo w szalonym drugim wyścigu Formuły 3 na Monzy. Dla Brytyjczyka to drugi triumf w tym roku. Drugie miejsce zajął Lawson, a na najniższym stopniu podium stanął Pourchaire. Czwartą lokatę wywalczył Smolar, piąty był Zendeli, jako szósty linię przekroczył Alexander Peroni, a czołową dziesiątkę uzupełnili Pierre Louis Chovet, Roman Stanek, Olivier Caldwell oraz Richard Verschoor.

Kolejną rundą Formuły 3 będą wyścigi na torze Mugello, które odbędą się za tydzień.

PNrKierowcaZespółRezultat
115
Jake Hughes
HWA Racelab22 okr.
25
Liam Lawson
Hitech Grand Prix+ 1,841
37
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 4,252
48
Aleksandr Smolar
ART Grand Prix+ 4,661
510
Lirim Zendeli
Trident+ 5,400
629
Alexander Peroni
Campos Racing+ 8,459
74
Pierre-Louis Chovet
Hitech Grand Prix+ 8,660
823
Roman Staněk
Charouz Racing System+ 12,123
912
Olli Caldwell
Trident+ 13,783
1017
Richard Verschoor
MP Motorsport+ 15,117
1118
Bent Viscaal
MP Motorsport+ 15,856
129
Sebastián Fernández
ART Grand Prix+ 16,347
1331
Sophia Flörsch
Campos Racing+ 23,261
1425
Michael Belov
Charouz Racing System+ 23,660
1521
Federico Malvestiti
Jenzer Motorsport+ 24,101
166
Dennis Hauger
Hitech Grand Prix+ 25,176
1728
Cameron Das
Carlin Buzz Racing+ 32,409
1824
Igor Fraga
Charouz Racing System+ 1:18,518
1920
Calan Williams
Jenzer Motorsport+ 1:22,626
2014
Enzo Fittipaldi
HWA Racelab+ 1:25,853
2122
Matteo Nannini
Jenzer Motorsport+ 1 okr.
2216
Jack Doohan
HWA Racelab+ 1 okr.
2330
Alessio Deledda
Campos Racing+ 1 okr.
242
Frederik Vesti
Prema Racing+ 2 okr.
253
Logan Sargeant
Prema Racing+ 3 okr.
NSK26
Clement Novalak
Carlin Buzz Racing
NSK1
Oscar Piastri
Prema Racing
NSK27
David Schumacher
Carlin Buzz Racing
NSK11
David Beckmann
Trident
NSK19
Lukas Dunner
MP Motorsport

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league