Martins wygrywa po raz pierwszy w Formule 3

Victor Martins sięgnął zwycięstwo w drugim sobotnim wyścigu Formuły 3 na holenderskim torze Zandvoort. Dla Francuza to pierwsza wygrana w tych mistrzostwach. Drugie miejsce zajął Clement Novalak, a na najniższym stopniu podium stanął Frederik Vesti.

Po zgaśnięciu czerwonych świateł prowadzenie natychmiast objął Novalak, który po starcie z drugiego pola wyprzedził mającego pole position Ido Cohena. Za ich plecami Vesti pokonał Olli Caldwella i przesunął się na trzecie miejsce. Pod koniec pierwszego okrążenia Caldwell uległ Martinsowi, a chwilę później tuż za nim podążał jego zespołowy kolega z Premy i lider mistrzostw – Dennis Hauger.

Na trzecim okrążeniu konieczny był wyjazd samochodu bezpieczeństwa. W pierwszym zakręcie doszło do kontaktu między Hunter Yeany oraz Lorenzo Colombo, w wyniku czego drugi z kierowców doznał przebicia lewej tylnej opony, w wyniku czego już w następnym zakręcie wypadł z toru i zakończył wyścig w barierach. Colombo wyszedł cało z tego zdarzenia.

Neutralizacja nie trwała krótko i została wznowiona na początku szóstego okrążenia. Już w pierwszym zakręcie Ayumu Iwasa musiał ratować się ucieczką w żwir, aby uniknąć kontaktu z Arthurem Leclerkiem, który sam zahamował nieco wcześniej w reakcji na wolniej jadącego zawodnika przed nim. Chwilę później Martins był w stanie wyprzedzić Vestiego i awansować na trzecie miejsce. Prowadzenie utrzymywał Novalak, który miał ponad pół sekundy przewagi nad Cohenem.

Kilka okrążeń później doszło do dość niebezpiecznego momentu między Cohenem a Martinsem. Martins próbował wyprzedzić rywala po zewnętrznej pierwszego zakrętu, jednak Cohen nie spodziewał się go w tym miejscu i pojechał normalną wyścigową linią, nie zostawiając Francuzowi miejsca. Kierowca MP Motorsport musiał wyjechać poza tor, aby uniknąć zderzenia, a jednocześnie udało mu się wrócić do rywalizacji po opanowaniu samochodu.

Na 14. okrążeniu Martins po kilku próbach wykorzystał fakt, że Cohen utracił DRS, ponieważ miał ponad sekundę straty względem Novalaka i wyprzedził za pomocą aktywnego skrzydła reprezentanta Carlina, przesuwając się na drugie miejsce. Na następnym kółku identyczny manewr na Cohenie wyprowadził również Vesti i awansował na trzecią lokatę.

W międzyczasie Martins w bardzo krótkim czasie zniwelował stratę do prowadzącego Novalaka, uzyskując po drodze najszybsze okrążenie wyścigu. Francuz na 16. kółku wyścigu na prostej startowej z wykorzystaniem systemu DRS pokonał Brytyjczyka i został nowym liderem wyścigu. Co więcej, tempo Francuza było na tyle dobre, że od razu odjechał od reprezentanta ekipy Trident na ponad sekundę.

Dwa kółka później awans odnotował również Hauger, który do tej pory utrzymywał się na szóstym miejscu. Duńczyk lepiej wyszedł z ostatniego zakrętu i choć jadący przed nim Caldwell również skorzystał z DRS-u, pokonał swojego zespołowego kolegę na dojeździe do pierwszego zakrętu. Już na następnym okrążeniu Hauger był czwarty po bezproblemowym wyprzedzeniu Cohena, który miał problemy z przyczepnością i odstawał tempem od jadących wokół niego zawodników.

Na 5 okrążeń przed końcem ponownie wyjechał samochód bezpieczeństwa. Amaury Cordeel na hamowaniu do pierwszego zakrętu obrócił swój samochód i wypadł prosto w żwir, z którego już nie wyjechał i dla Belga był to koniec wyścigu.

Rywalizacja została wznowiona na 2 okrążeń przed końcem. Prowadzący Martins możliwie najpóźniej ruszył i to okazało się kluczowe do obrony prowadzenia. Za jego plecami dział się jednak prawdziwy chaos. Najpierw Vesti był bliski wyjazdu poza tor w pierwszym zakręcie, lecz utrzymał trzecie miejsce. Za jego plecami w pierwszym nachylonym zakręcie doszło do kolizji między Cohenem oraz Haugerem, w wyniku którego Hauger doznał przebicia opony i spadł na koniec stawki, zaś Cohen miał uszkodzone przednie skrzydło i również został szybko wyprzedzony przez innych zawodników.

Na ostatnim okrążeniu pech dopadł także znajdującego się na drugim miejscu w mistrzostwach Jacka Doohana. Australijczyk, który jechał na ósmym miejscu, popełnił błąd i wyjechał poza tor w trawę, w wyniku czego stracił sporo pozycji oraz szansę na punkty.

Martins nie miał najmniejszych problemów i odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Formule 3. Drugie miejsce zajął Novalak, a na najniższym stopniu podium stanął Vesti. Jako czwarty linię mety przekroczył Collet, piąty był David Schumacher, który w samej końcówce wyprzedził Olli Caldwella, a punktowaną dziesiątkę uzupełnili Leclerc, Jak Crawford, Matteo Nannini oraz Logan Sargeant.

Trzeci wyścig Formuły 3 w Zandvoort rozpocznie się w niedzielę o godzinie

PNrKierowcaZespółRezultat
117
Victor Martins
MP Motorsport24 okr.
25
Clement Novalak
Trident+ 0,396
37
Frederik Vesti
ART Grand Prix+ 2,025
418
Caio Collet
MP Motorsport+ 2,408
56
David Schumacher
Trident+ 3,897
63
Olli Caldwell
Prema Racing+ 5,102
72
Arthur Leclerc
Prema Racing+ 5,537
810
Jak Crawford
Hitech Grand Prix+ 6,765
914
Matteo Nannini
HWA Racelab+ 7,223
1029
Logan Sargeant
Charouz Racing System+ 7,790
1124
Kaylen Frederick
Carlin Buzz Racing+ 8,353
1228
Filip Ugran
Jenzer Motorsport+ 10,117
1315
Oliver Rasmussen
HWA Racelab+ 10,184
1416
Rafael Villagómez
HWA Racelab+ 10,936
158
Aleksandr Smolar
ART Grand Prix+ 10,992
1612
Roman Staněk
Hitech Grand Prix+ 11,672
1720
László Tóth
Campos Racing+ 12,071
189
Juan Manuel Correa
ART Grand Prix+ 12,491
194
Jack Doohan
Trident+ 13,146
2027
Johnathan Hoggard
Jenzer Motorsport+ 13,312
2131
Zdenek Chovanec
Charouz Racing System+ 13,622
2219
Tijmen van der Helm
MP Motorsport+ 13,977
2326
Calan Williams
Jenzer Motorsport+ 14,041
2430
Hunter Yeany
Charouz Racing System+ 14,885
2525
Jonny Edgar
Carlin Buzz Racing+ 22,135
2623
Ido Cohen
Carlin Buzz Racing+ 1 okr.
271
Dennis Hauger
Prema Racing+ 1 okr.
NSK22
Amaury Cordeel
Campos Racing
NSK11
Ayumu Iwasa
Hitech Grand Prix
NSK21
Lorenzo Colombo
Campos Racing

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze