Edgar wygrywa ostatni wyścig sezonu F3. O'Sullivan wicemistrzem

Jonny Edgar z ekipy MP Motorsport wygrał chaotyczny wyścig główny F3 na torze Monza. Drugie miejsce zajął Zak O’Sullivan. Brytyjskie podium uzupełnił Taylor Barnard. Ostatnia runda sezonu wyłoniła także wicemistrza sezonu 2023.

Na pole position do ostatniej rundy sezonu ustawił się Oliver Goethe. W pierwszym rzędzie dołączył do niego Caio Collet. Z czwartego pola startował Paul Aron. Obok Estończyka swój bolid ustawił Jonny Edgar. Kolejne pozycje zajmowali kolejno Gabriel Bortoleto, Zak O’Sullivan oraz Leonardo Fornaroli.

Tuż przed startem problemy dopadły zdobywcę pole position. W bolidzie Goethe’go doszło do awarii i Niemiec dotoczył się do alei serwisowej. Sędziowie zarządzili dodatkowe okrążenie formujące, a Oliver nie wrócił już do rywalizacji.

Caio Collet bez większych problemów obronił swoja pozycję lidera. Za jego plecami skuteczny atak z piątego pola przypuścił Jonny Edgar. Brytyjczyk wyprzedził Arona i zajął drugą lokate. Chwile później Estończyka minął także Bortoleto. Wtedy na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa. Na środku toru zatrzymał się Franco Colapinto. Argentyńczyk został wypchnięty na żwir i nie zdołał ponownie odpalić swojego bolidu, co wywołało pierwszą neutralizację.

Po zjeździe samochodu bezpieczeństwa, Collet błyskawicznie wznowił ściganie, jeszcze przed zakrętem Parabolica. Pierwsza czwórka pozostała bez zmian. Na piąte miejsce wskoczył O’Sullivan, szósty był Fornaroli a tuż jego plecami jechał Nikola Cołow.

Na szóstym okrążeniu rozpoczęła się szalona walka w czołowej piątce. Efekt domina rozpoczął Bortoleto. Brazylijczyk zaliczył mocny uślizg w ostatnim zakręcie. Ten błąd natychmiast wykorzystał Aron i na prostej startowej zrównał się ze świeżo upieczonym mistrzem. Do tej dwójki nagle dołączył O’Sullivan. Trzech kierowców koło w koło dojechało do zakrętu nr 1. Bortoleto popełnił kolejny błąd przy hamowaniu i przestrzelił szykanę. W tym samym czasie Jonny Edgar objął prowadzenie, po udanym manewrze na Collecie.

To nie był koniec problemów Bortoleto. Kierowca Tridentu wrócił z powrotem na tor i niemal natychmiast został wypchnięty w żwir przez Cołowa. Kilka zakrętów później Brazylijczyk, próbując odzyskać kontrolę nad swoją maszyną, wywiózł poza tor Gregoire’a Saucy’ego . Szwajcar wpadł w żwir i zatrzymał swój bolid, co wywołało drugi w tym wyścigu samochód bezpieczeństwa.

Po restarcie na ósmym okrążeniu Edgar od razu stracił prowadzenie na rzecz Colleta. Za ich plecami O’Sullivan utrzymał trzecie miejsce. Aron musiał bronić swojej pozycji przed Fornarolim. Estończyk został wypchnięty przez Włocha i spadł poza punktowaną dziesiątkę. Na czwarte miejsce wskoczył Taylor Barnard.

Na dziesiątym kółku do pracy zabrał się ponownie Bortoleto. Brazylijczyk po wcześniejszych problemach spadł na ósme miejsce. Już na jedenastym kółku mistrz przebił się z powrotem na szóstą lokatę, kosztem Nikoli Cołowa i Mariego Boyi. W międzyczasie Edgar po raz kolejny objął prowadzenie.

Kilka zakrętów później niewymuszony błąd popełnił Fornaroli i kierowca Tridentu spadł na miejsce ósme. Na okrążeniu dwunastym doszło o kolejnej walki o pierwsze miejsce, z której zwycięsko wyszedł Collet. Za ich plecami Barnard pięknym manewrem minął O’Sullivana i zajął ostatnie miejsce na podium. Na trzynastym kółku doszło do trzeciej neutralizacji. Tym razem w żwirze zakopał się jadący z tyłu stawki Sebastian Montoya

Do rywalizacji wróciliśmy na szesnastym okrążeniu. Edgar błyskawicznie objał prowadzenie. O’Sullivan odważnie zaatakował dwa bolidy w pierwszym zakręcie. Kierowcy akademii Williamsa udało się uporać zarówno z Barnardem jak i Colletem. Brytyjczyk był blisko objęcia prowadzenia, ale wtedy doszło do czwartej neutralizacji. Do sporej kolizji doszło w tylnej części stawki. Pepe Marti przestrzelił zakręt nr 1. Chwilę później w tylną oś wolno jadącego Hiszpana uderzył Ido Cohen. Kierowca Jenzer wylądował w barierach, a Marti utknął w pułapce żwirotwej.

Do ścigania wróciliśmy na dwudziestym pierwszym, ostatnim okrążeniu. Edgar nie dał odebrać sobie prowadzenia aż do linii mety i zwyciężył w ostatnim wyścigu sezonu. O’Sullivan dowiózł do mety drugą lokatę, która zapewniła Brytyjczykowi wicemistrzostwo F3. Podium uzupełnił Taylor Barnard, po pięknym manewrze wyprzedzania na Collecie na ostatnim okrążeniu. Czwartym miejscem musiał zadowolić się Collet. Punktowaną dziesiątkę uzupełnili: Bortoleto, Boya, Mansell, Beganovic i Rafael Villagomez.

Mistrzostwo F3 zapewnił sobie już w piątek Gabriel Bortoleto. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej przypadło ostatecznie Zakowi O’Sullivanowi. Trzecie miejsce na koniec sezonu zajał Paul Aron. Prema została mistrzem konstruktorów w sezonie 2023.

PNrKierowcaZespółRezultat
112
Jonny Edgar
MP Motorsport21 okr.
23
Zak O'Sullivan
Prema Racing
327
Taylor Barnard
Jenzer Motorsport
417
Caio Collet
Van Amersfoort Racing
55
Gabriel Bortoleto
Trident
611
Mari Boya
MP Motorsport
71
Paul Aron
Prema Racing
824
Christian Mansell
Campos Racing
92
Dino Beganovic
Prema Racing
1018
Rafael Villagómez
Van Amersfoort Racing
1131
Woohyun Shin
PHM Racing by Charouz
1221
Francesco Simonazzi
Rodin Carlin
139
Nikola Cołow
ART Grand Prix
1429
Sophia Flörsch
PHM Racing by Charouz
1525
Joshua Dufek
Campos Racing
164
Leonardo Fornaroli
Trident
1720
Oliver Gray
Rodin Carlin
1819
Tom Smith
Van Amersfoort Racing
1916
Luke Browning
Hitech Pulse-Eight
2015
Gabriele Mini
Hitech Pulse-Eight
2128
Alejandro García
Jenzer Motorsport
30
Roberto Faria
PHM Racing by Charouz
26
Nikita Bedrin
Jenzer Motorsport
23
Josep María Martí
Campos Racing
22
Ido Cohen
Rodin Carlin
7
Kaylen Frederick
ART Grand Prix
14
Sebastian Montoya
Hitech Pulse-Eight
8
Grégoire Saucy
ART Grand Prix
10
Franco Colapinto
MP Motorsport
6
Oliver Goethe
Trident

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze