Di Grassi odnosi pierwsze tegoroczne zwycięstwo

Aktualny mistrz Formuły E Lucas di Grassi wygrał pierwsze ePrix na ulicach Zurychu. To pierwszy triumf kierowcy Audi w sezonie 2017/2018.

Prowadzenie po starcie z pole position utrzymał Mitch Evans, który miał za sobą Andre Lotterera i Sama Birda. Nieco dalej, Nelson Piquet Jr zderzył się z Danielem Abtem, urywając jego tylne skrzydło. Kilka okrążeń później obaj otrzymali czarne flagi z pomarańczowym kołem i musieli zjechać do boksów w celu dokonania napraw.

Z czwartej pozycji ruszał Jérôme d'Ambrosio, lecz na drugim okrążeniu wyprzedzili go zarówno Lucas di Grassi, jak i Sebastien Buemi. Drugi z kierowców Dragon Racing José María López przesunął się o jedną lokatę, wyprzedzając Nicolasa Prosta w walce o siódme miejsce. Do przodu przesuwał się również lider klasyfikacji generalnej Jean-Éric Vergne, który w trakcie pierwszych dziewięciu okrążeń przesunął się do punktowanej dziesiątki.

Na 13. okrążeniu di Grassi wyprzedził Birda na hamowaniu do nawrotu nr 10 i szybko dogonił jadącego na drugim miejscu Lotterera, aby wyprzedzić go w pierwszym zakręcie trzy okrążenia później. Dwa kółka później kierowca Audi wyprzedził prowadzącego Evansa i szybko zabrał się do budowania przewagi na czele stawki.

Bird wkrótce stracił kolejną lokatę na rzecz Buemiego, a nieco dalej Vergne wyprzedził aż trzech kierowców – Prosta, Felixa Rosenqvista oraz d’Ambrosio. Podczas swojego ataku na Rosenqvista w pierwszym zakręcie, Francuz zmusił go do uderzenia w barierę, w wyniku czego Szwed pozostawił na torze swoje przednie skrzydło.

Na 18. okrążeniu ogłoszono neutralizację, aby zneutralizować skutki tego zdarzenia. Cała stawka wykorzystała ten moment, aby odbyć swój obowiązkowy zjazd do boksów. Czołówka pozostała bez zmian – di Grassi prowadził przed Evansem, Lottererem, Buemim i Birdem. Vergne miał problem z uruchomieniem swojego drugiego samochodu, przez co spadł na dziewiątą lokatę i musiał ponownie zmierzyć się z Prostem i d’Ambrosio.

Kierowca Techeetah po raz drugi wyprzedził Prosta w pierwszym zakręcie 24. okrążenia, a z kierowcą Dragon Racing uporał się sześć okrążeń później. Lider klasyfikacji generalnej nie mógł jednak długo cieszyć się z siódmej lokaty, bowiem otrzymał karę przejazdu przez boksy za zbyt szybką jazdę podczas neutralizacji.

Podobne kary otrzymali również Lotterer, Evans, Buemi i López, dzięki czemu na drugie miejsce awansował Bird, a na trzecie d’Ambrosio. Lotterer powrócił na tor jako czwarty, lecz jego strata do kierowcy Dragon Racing wynosiła około 10 sekund, czego nie mógł odrobić przez pozostałe pięć okrążeń. Buemi dojechał do mety piąty, przed Nickiem Heidfeldem, który w końcówce wyprzedził Evansa. Ósmy był António Félix da Costa, a punktowaną dziesiątkę uzupełnili Oliver Turvey oraz Vergne.

Dzięki drugiej lokacie, Bird zmniejszył swoją stratę w klasyfikacji generalnej do 23 punktów. Vergne pozostaje liderem na dwa wyścigi przed końcem sezonu – te odbędą się w weekend 14-15 lipca na ulicach Nowego Jorku.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 1 Lucas di Grassi Audi Sport Abt Shaeffler 39 okr.
2 2 Sam Bird DS Virgin Racing + 7,542
3 7 Jérôme d'Ambrosio Dragon Racing + 16,822
4 18 André Lotterer Techeetah + 20,295
5 9 Sébastien Buemi Renault e.dams + 26,692
6 23 Nick Heidfeld Mahindra Racing + 28,059
7 20 Mitch Evans Panasonic Jaguar Racing + 30,631
8 28 António Félix da Costa MS&AD Andretti Formula E + 31,301
9 16 Oliver Turvey NIO Formula E Team + 32,180
10 25 Jean-Éric Vergne Techeetah + 32,833
11 5 Maro Engel Venturi Formula E Team + 34,604
12 6 José María López Dragon Racing + 35,206
13 66 Daniel Abt Audi Sport Abt Shaeffler + 46,222
14 27 Stéphane Sarrazin MS&AD Andretti Formula E + 47,505
15 19 Felix Rosenqvist Mahindra Racing + 1 okr.
16 36 Alex Lynn DS Virgin Racing + 1 okr.
17 8 Nicolas Prost Renault e.dams  
18 68 Luca Filippi NIO Formula E Team  
19 3 Nelson Piquet Jr Panasonic Jaguar Racing  
20 4 Edoardo Mortara Venturi Formula E Team  

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league