Mercedes-Benz wycofa się z Formuły E

Mistrzowski producent Formuły E Mercedes-Benz wycofa się z elektrycznej serii wyścigowej w charakterze zespołu fabrycznego oraz dostawcy układów napędowych po sezonie 2021/2022.

Taka ewentualność była już brana pod uwagę od dłuższego czasu. W przeciwieństwie do wielu obecnych producentów Formuły E, Mercedes-Benz zwlekał z ogłoszeniem swojego przystąpienia do nowego cyklu homologacyjnego i zamiaru zbudowania układu napędowego dla samochodu trzeciej generacji. Po zakończeniu sezonu zakomunikowano ostatecznie, że jest to związane z podjęciem negatywnej decyzji przez zarząd Daimlera.

Jak tłumaczy dyrektor operacyjny Mercedesa Markus Schäfer, firma musi przenieść zasoby z Formuły E do działu samochodów produkcyjnych, aby sprostać celowi stworzenia trzech różnych platform dla samochodów elektrycznych do 2025 roku: „Zadeklarowaliśmy, że będziemy ze wszystkich sił walczyć ze zmianami klimatu w tej dekadzie. Wymaga to przyspieszenia zmian w naszej firmie, produktach i usługach. W tym celu musimy całkowicie skupić się na głównym obszarze naszej działalności. Formuła E była dobrą platformą, aby sprawdzić naszą wiedzę i zaprezentować markę Mercedes-EQ”.

Mercedes przystąpił do Formuły E kosztem swojego programu w DTM. Tym razem marka nie zamierza przenieść swojego zainteresowania na inną serię i skupi swoje działania w charakterze fabrycznym wyłącznie na Formule 1: „To miejsce, w którym możemy nieustannie testować nasze technologie oraz w którym konkurencja jest najsilniejsza. Trójramienna gwiazda nie lśni jaśniej nigdzie indziej. F1 oferuje duży potencjał dla transferu technologii, co widać w naszych obecnych projektach jak Vision EQXX, a nasz zespół oraz cała seria będzie neutralna pod względem śladu węglowego do końca dekady”.

Pomimo wycofania swoich zasobów przez Mercedesa, odpowiedzialny za prowadzenie zespołu fabrycznego HWA może pozostać w Formule E.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Daimlera

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league