Brown nakreśla warunki powrotu McLarena do IndyCar

Dyrektor wykonawczy McLaren Technology Group Zak Brown stwierdził, że McLaren chętnie rozważyłby swój powrót do amerykańskich wyścigów samochodów jednomiejscowych. Warunkiem powrotu są jednak sukcesy w Formule 1.

Rozmowy na ten temat pojawiły się w momencie ogłoszenia startu Fernando Alonso w tegorocznym Indianapolis 500. Hiszpan wystartuje w samochodzie wspieranym przez McLarena, przy okazji czego udziałowiec marki Mansour Ojjeh wspomniał, że McLaren byłby otwarty na wystawienie zespołu w całym cyklu IndyCar w niedalekiej przyszłości.

W rozmowie z portalem RACER.com, Zak Brown nie tylko nie zaprzeczył takiemu stwierdzeniu, ale i nakreślił konieczne do spełnienia warunki.

„Jestem w McLarenie dopiero od niedawna. Jedną z rzeczy, która podekscytowała mnie wobec tej marki jest bogata historia – nie tylko Formuła 1, ale również trzy wygrane w Indianapolis, zwycięstwo w Le Mans, Can-Am, Formule 5000, itd. O ile F1 pozostanie naszym priorytetem w motorsporcie, wspólnie z udziałowcami uważamy, że powinniśmy w którymś momencie wrócić do niektórych z tych miejsc”.

„Mamy trzy kryteria – musimy mieć pewność, że możemy być konkurencyjni, musi być w tym wartość komercyjna oraz musi to pasować do naszej marki. Myślę, że tak jak Indy 500, IndyCar spełnia wszystkie te warunki”.

„Jesteśmy fanami IndyCar i uważamy, że to wspaniała dyscyplina motorsportu. Byliśmy tu w przyszłości i jeśli te trzy kryteria pozostaną spełnione, z pewnością rozważylibyśmy udział w IndyCar”.

O ile Amerykanin bardzo chętnie widziałby swój zespół na starcie swojej domowej serii, McLaren musi najpierw przezwyciężyć trudności, jakie ma obecnie w Formule 1, gdzie nie wygrał żadnego wyścigu od Brazylii 2012.

„Mamy jednak przed sobą poważne wyzwanie w Formule 1, zatem musimy to naprawić i zacząć wygrywać wyścigi, zanim rozdrobnimy się na inne aktywności. Indy 500 początkowo było w planach na sezon 2018, lecz ze względu na zaistniałe okoliczności pojawiła się taka możliwość już w tym roku”.

Źródło: racer.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league