Newgarden wraca do wyścigu o mistrzostwo IndyCar

Aktualny mistrz IndyCar Series Josef Newgarden odniósł ważne zwycięstwo w trzecim od końca wyścigu sezonu na torze Indianapolis Motor Speedway, które pozwoliło mu niemal o połowę zmniejszyć swoją stratę do Scotta Dixona w klasyfikacji generalnej. Amerykanin pokonał w piątkowej rywalizacji Alexandra Rossiego oraz Rinusa VeeKaya.

VeeKay po raz pierwszy w swojej karierze startował z pole position. Już w pierwszym zakręcie prowadzenie odebrał mu Colton Herta, lecz jadący na miękkich oponach Holender nie dawał za wygraną i na drugim okrążeniu kilkukrotnie zaatakował Amerykanina na twardej mieszance, by w końcu wyprzedzić go na końcu tylnej prostej.

Startujący z 12. pola lider klasyfikacji generalnej Scott Dixon pojechał bardzo zachowawczo w pierwszym zakręcie, lecz stracił tylko jedną lokatę. Nowozelandczyk wkrótce awansował jednak do pierwszej dziesiątki, mijając obracającego się Grahama Rahala oraz świetnie startującego Santino Ferrucciego, który zderzył się z Ryanem Hunter-Reayem na wyjściu z pierwszego zakrętu.

Herta zjechał do boksów jako pierwszy z czołowej grupy, na 13. okrążeniu. VeeKay odbył swój pit-stop na 17. okrążeniu i powrócił na tor kilka sekund przed Hertą, lecz w przeciągu trzech okrążeń ten dogonił go i wyprzedził. Na walce dwóch 20-latków korzystał Josef Newgarden, który pozostawał na torze do 21. okrążenia, kręcąc szybkie czasy. Wicelider klasyfikacji generalnej przeskoczył dzięki temu Hertę, lecz zdołał utrzymać się z przodu tylko trzy okrążenia, po czym reprezentant Andretti Autosport skutecznie zaatakował go w pierwszym zakręcie. Wraz z Newgardenem, w boksach pojawił się jego zespołowy kolega Will Power, u którego zakleszczyła się nakrętka, znacznie wydłużając zmianę opon.

Na swój drugi pit-stop Herta również zjechał jako pierwszy, na 37. okrążeniu i z łatwością pozostał przed Newgardenem. Kierowca Andretti Autosport miał jednak problemy na używanym komplecie miękkich opon i wypadł z pierwszego zakrętu, oddając pozycję lidera. Herta szybko zjechał więc po nowe opony 25 okrążeń do mety, na co Newgarden i VeeKay odpowiedzieli już na kolejnym okrążeniu.

Po zakończeniu pit-stopów, Newgarden cieszył się kilkusekundową przewagą nad resztą stawki i pewnie zmierzał po swoje trzecie zwycięstwo w sezonie 2020 i zmniejszył swoją stratę do Dixona do 40 punktów na dwa wyścigi przed końcem sezonu.

Alexander Rossi zastosował odmienną strategię i zakończył wyścig na miękkich oponach. Przyniosło mu to korzyści, kiedy najpierw wyprzedził VeeKaya, a na cztery okrążenia do mety objechał Hertę w walce o drugą lokatę – Amerykanin nie ukończył nawet wyścigu na podium, dwa kółka później tracąc trzecie miejsce na rzecz VeeKaya.

Herta dojechał ostatecznie na czwartej pozycji, przed Felixem Rosenqvistem, Willem Powerem i Grahamem Rahalem. Pierwszą dziesiątkę uzupełnili Jack Harvey, Scott Dixon i Marcus Ericsson.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league