Grosjean: Dawno nie byłem tak szczęśliwy

Po przejściu z Formuły 1 do IndyCar, Romain Grosjean potrzebował zaledwie trzech prób, aby rozgryźć kwalifikacje. Kilkanaście minut po swoim pierwszym awansie do sesji Q3, Francuz świętował pole position na byłym torze F1 Indianapolis.

„To niesamowite” – powiedział tegoroczny debiutant. „Gdy zobaczyłem swoją grupę kwalifikacyjną pomyślałem, że jeśli wyjdziemy z Q1, to będzie dobrze, i to zrobiliśmy. Kilka ostatnich okrążeń pojechaliśmy najlepiej, jak się dało. Co za dzień, dawno nie byłem tak szczęśliwy”.

Pomimo wykorzystania nowych miękkich opon, tempo w kwalifikacjach było gorsze niż w drugim treningu. Rywale Grosjeana gorzej poradzili sobie z dostosowaniem aut do zmieniających się warunków i tak Francuz już w Q1 wyeliminował m.in. byłego zwycięzcę Indianapolis 500 Alexandra Rossiego, lidera klasyfikacji generalnej Scotta Dixona i zwycięzcę ostatniego wyścigu Patricio O’Warda.

Kierowca Dale Coyne Racing poradził sobie także z wyzwaniem sesji Q2, która została skrócona do zaledwie 4,5 minuty po tym, jak czterokrotny zwycięzca Grand Prix Indianapolis Will Power popełnił błąd i obrócił się, wywołując czerwoną flagę. Na tym etapie Grosjean wyeliminował m.in. zwycięzcę ostatnich kwalifikacji w St. Petersburgu Coltona Hertę oraz trzykrotnego zwycięzcę z Indianapolis Simona Pagenauda.

W trakcie decydującej, 6-minutowej sesji Q3, Francuz przyjął inną strategię od Josefa Newgardena i od razu przejechał dwa szybkie okrążenia. Rywal z Team Penske natomiast powoli rozgrzewał opony, co pozwoliło mu tylko na jedno szybkie okrążenie – choć było szybsze od pierwszego rezultatu Grosjeana, nie wystarczyło do zdobycia pole position.

Zespół Dale Coyne Racing świętował swoje pierwsze pole position od wyścigu w Phoenix w 2018 roku – wtedy kwalifikacje wygrał inny francuski kierowca Sébastien Bourdais.

„Patrząc na jego życiorys i to, jak dobrze sobie radził przed dojściem do Formuły 1, gdzie ograniczeniem do osiągania wyników jest reprezentowany zespół, wiedzieliśmy, że może wygrywać wyścigi i kwalifikacje. Dowiódł tego dzisiaj” – skomentował właściciel zespołu Dale Coyne, będący jednocześnie strategiem Grosjeana.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league