33 chętnych do startu w Indianapolis 500

Po raz pierwszy w swojej ponad 100-letniej historii wyścig Indianapolis 500 odbędzie się w sierpniu. Pandemia koronawirusa wymusiła istotne zmiany w tegorocznej edycji, jak brak kibiców na trybunach. Nie zmieni się jednak to, że na starcie pojawi się 33 kandydatów do zwycięstwa.

Pośród zgłoszonych zawodników znajduje się ośmiu byłych zwycięzców wyścigu, w tym trzykrotny triumfator Hélio Castroneves. Brazylijczyk znów powiększy skład Team Penske, w którym znajdują się też zwycięzcy dwóch ostatnich edycji Will Power i Simon Pagenaud, a także aktualny mistrz serii Josef Newgarden.

Jednym z głównych rywali będzie lider klasyfikacji tegorocznej serii IndyCar Scott Dixon, który wygrał 500-milowy wyścig tylko raz, 12 lat temu. Po jednym zwycięstwie mają także Tony Kanaan, Takuma Sato, Ryan Hunter-Reay i Alexander Rossi – dwaj ostatni reprezentują zespół Andretti Autosport, który wystawi w tegorocznym wyścigu aż sześć samochodów, najwięcej spośród wszystkich ekip.

Gwiazdą rywalizacji ponownie będzie trzykrotny mistrz świata kierowców Fernando Alonso, któremu nie grozi powtórka z ubiegłego sezonu, kiedy to nie zdołał zakwalifikować się do wyścigu. Będzie to drugi pełnoprawny start Alonso w Indianapolis 500, ponownie z ekipą McLarena – która tym razem współpracuje jednak ze Schmidt Peterson Motorsports.

Za swoich zespołowych kolegów, Alonso będzie mieć dwójkę debiutantów – Olivera Askew i Pato O’Warda. Swój pierwszy start mają przed sobą również Dalton Kellett, Alex Palou i Rinus VeeKay. Stawkę tegorocznego wyścigu utworzy 15 kierowców ze Stanów Zjednoczonych oraz 18 z zagranicy. 17 z nich będzie korzystać z silników Chevroleta, z kolei jednostki Hondy napędzać będą 16 aut.

Całodniowe treningi zaplanowano od środy do piątku 12-14 sierpnia. Dwudniowe kwalifikacje odbędą się w ten weekend, z kolei sam wyścig zostanie rozegrany 23 sierpnia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league