Nowe aero IndyCar poprawi ściganie na krótkich owalach

Nowe aero IndyCar poprawi ściganie na krótkich owalach INDYCAR

Seria IndyCar zakończyła testy nowego pakietu aerodynamicznego na sezon 2018 na wszystkich trzech głównych typach torów – superspeedway (Indianapolis), torze drogowym (Mid-Ohio) oraz krótkim owalu (Iowa).

Przy obecnej rywalizacji pakietów przygotowanych przez Hondę i Chevroleta, wyścigi na ostatnim ze wspomnianych typów torów nie należały do najlepszych. Kierowcy narzekali przede wszystkim na trudności z wyprzedzaniem rywali oraz niewielkie różnice pomiędzy prędkością w zakrętach i na prostych.

Nowy, wspólny dla wszystkich pakiet na sezon 2018 ma rozwiązać m.in. tę kwestię. Zadanie ich przetestowania zostało powierzone Juan-Pablo Montoyi oraz Oriolowi Servii, którzy bardzo pozytywnie wypowiedzieli się o odmienionych samochodach, zwłaszcza po zmniejszeniu docisku aerodynamicznego.

„To ciekawe, jak różne poziomy docisku dają takie same czasy okrążenia. W przypadku wysokiego docisku jedziemy na pełnym gazie przez całe okrążenie, a przy niższym docisku zwalniamy w zakrętach” – powiedział Montoya. „Jadąc bez odjęcia, różnica w prędkości na prostych i w zakrętach wynosi około 10 km/h, a przy niskim docisku jest to 30 km/h. Kierowcy będą więc przyspieszać na wyjściach z zakrętów i myślę, że ściganie będą dzięki temu lepsze”.

Nowy pakiet aerodynamiczny jest zdolny do uzyskiwania docisku na podobnym poziomie, co obecne pakiety Hondy i Chevroleta. Zmianie ulega jednak sposób jego generowania, opierający się w większym stopniu na podłodze i dyfuzorze, a nie lotkach na górze samochodów. Testowana konfiguracja o niskim docisku dostarczała go o około 20% mniej niż było w użyciu podczas tegorocznego wyścigu w Iowa.

„Prowadzenie auta staje się bardziej angażujące, co jest fajne” – dodał Servià. „Mogłem podążać w dość bliskiej odległości za Juanem, a samochód tylko nieznacznie tracił przyczepność. Objawiało się to poślizgiem wszystkich czterech kół, a nie utratą przyczepności jednej z osi, co jest problemem w obecnym samochodzie”.

Uniwersalny pakiet aerodynamiczny przeszedł pomyślnie wszystkie dotychczasowe testy i zadebiutuje podczas marcowego wyścigu na ulicach St. Petersburga, który rozpocznie sezon 2018 IndyCar Series.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej INDYCAR

Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka