Fabio Quartararo uzyskał najlepszy czas okrążenia również w trzecim treningu wolnym przed jutrzejszym wyścigiem MotoGP o Grand Prix San Marino i Riwiery Rimini, pokonując swojego dotychczasowego rywala Mavericka Viñalesa. Na wysokiej trzeciej lokacie zameldował się z kolei Pol Espargaró.

Pod koniec treningu, który decydował o tym, kto wywalczy bezpośredni awans do Q2, Quartararo i Viñales wymieniali się najszybszymi okrążeniami. Ostatecznie jednak na czele tabeli z czasami znalazł się Quartararo, który na swojej najlepszej próbie uzyskał 1:32,081. Viñales stracił do Francuza 0,356 sekundy, jednak potwierdził, że również się liczy w walce o pole position.

Trzeci wynik przypadł Polowi Espargaró, który co prawda wykorzystał cień aerodynamiczny za Quartararo, jednak ta taktyka okazała się być skuteczna między innymi przeciwko Markowi Márquezowi, który miał czwarty czas w tej sesji. Na piątej pozycji uplasował się Franco Morbidelli, a szósty był Takaaki Nakagami.

Faworyt lokalnej publiczności Valentino Rossi zajął siódmą pozycję, prezentując jednocześnie specjalne malowanie kasku na rundę na torze w Misano.

Zwycięzca Grand Prix Wielkiej Brytanii Alex Rins uzyskał ósmy czas, dziewiąty wynik wywalczył startujący z dziką kartą na Ducati Michele Pirro, a czołową dziesiątkę zamknął Andrea Dovizioso, który jako ostatni awansował bezpośrednio do Q2, pokonując Johanna Zarco o zaledwie 0,033 sekundy.

W Q1 oprócz Francuza, który po tym sezonie rozstanie się z KTM-em, zobaczymy między innymi Miguela Oliveirę, który zaliczył dobrą sesję, plasując się na 12. pozycji, a także Cala Crutchlowa, który jednak liczył na pierwszą dziesiątkę. Największym zaskoczeniem wydaje się być dopiero 17. pozycja fabrycznego zawodnika Ducati Danilo Petrucciego. Jorge Lorenzo, który podczas minionej rundy na Silverstone powrócił do rywalizacji po kontuzji, miał pewne problemy z przednim zawieszeniem i hamulcem w swojej Hondzie.

Kwalifikacje rozpoczną się o godzinie 14:10.