Grand Prix Japonii MotoGP zostało odwołane

FIM, IRTA oraz Dorna Sports ogłosili odwołanie wyścigu MotoGP o Grand Prix Japonii z powodu ograniczeń wywołanych pandemią koronawirusa.

Runda na słynnym torze Twin Ring Motegi jest domowa dla trzech z sześciu obecnych producentów: Hondy, Yamahy oraz Suzuki. Obiekt ten był częścią kalendarza mistrzostw nieprzerwanie od 1999 roku, jednak organizatorzy czekają już z niecierpliwością na powrót do Japonii w przyszłym sezonie.

„Mobilityland przygotowywał się do tegorocznego Grand Prix Japonii MotoGP, jednak sytuacja w Japonii i Europie jest nieprzewidywalna i oczekuje się przedłużenia międzynarodowego zakazu przemieszczania się. W wyniku naszych rozmów z Dorną, organem zarządzającym mistrzostwami, uzgodniliśmy, że nie mamy innego wyjścia, jak tylko odwołać GP Japonii, aby ukończyć sezon. Rozumiemy, że jest to wielkie rozczarowanie dla fanów i wszystkich zaangażowanych stron. Dziękujemy za zrozumienie” – powiedział Kaoru Tanaka, prezydent Mobilityland Corporation.

Z kolei CEO Dorny Sports Carmelo Ezpeleta dodał, że MotoGP zamierza pozostać w Europie najdłużej, jak to możliwe, aby zorganizować w najbliższych miesiącach możliwie najwięcej wyścigów na tym kontynencie.

„Z wielkim smutkiem ogłaszamy odwołanie Motul Grand Prix Japonii na wyjątkowym torze Motegi, co oznacza, że zabraknie tego Grand Prix w kalendarzu po raz pierwszy od 1986 roku. Rodzina MotoGP bardzo ciężko pracuje, aby wznowić wyścigowy sezon i zorganizować jak najwięcej rund w możliwie najbezpieczniejszy sposób. Z tego powodu FIM oraz Dorna, w porozumieniu z IRTA I MSMA, zdecydowały, że do połowy listopada MotoGP pozostanie w listopadzie i zorganizuje tu możliwie najwięcej wyścigów europejskich” – stwierdził Ezpeleta.  

„Z tego względu inne rundy, jeśli w ogóle będzie to możliwe, powinny być zaplanowane po połowie listopada, co byłoby zbyt późno w tym roku, aby rozegrać Grand Prix Japonii. Dlatego też w porozumieniu z Mobilityland zdecydowano, że GP Japonii nie może się odbyć w sezonie 2020. Bardzo dziękuję Mobilityland za wsparcie dane MotoGP. W imieniu Dorny chciałbym również podziękować wszystkim fanom za wyrozumiałość i cierpliwość w oczekiwaniu na poprawę sytuacji. Z niecierpliwością oczekujemy powrotu do Motegi w przyszłym roku”.

Tym samym MotoGP odwołało już sześć tegorocznych wyścigów. Japonia dołączyła do Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, Finlandii oraz Australii, gdzie w tym roku nie zostaną rozegrane wyścigi królewskiej klasy.

Źródło: motogp.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league