Viñales z kolejnym pole position w tym sezonie MotoGP

Za nami bardzo ciekawa sesja kwalifikacyjna w królewskiej kategorii MotoGP. Zdobywcą pole position został Maverick Viñales, drugi był Jack Miller, a pierwszą linie uzupełnił Fabio Quartataro.

Q1:

Pierwsza część sesji kwalifikacyjnej rozpoczęła się w idealnych warunkach do kręcenia rekordowych czasów. Dodatkowym czynnikiem, który powinien podkręcać atmosferę jest fakt, że w Q1 znajdują się tacy zawodnicy jak Andrea Dovizioso, Jack Miller, Johann Zarco, Alex Rins, czy zwycięzcą Grand Prix Styrii - Miguel Oliveira. Miejsca premiowane awansem do Q2 są tylko dwa, a zawodników mających duże szanse na awans było co najmniej sześciu. Jako pierwszy na tor wyjechał Alex Rins, ale jego pierwsze pomiarowe okrążenie było bardzo spokojne i dalekie od optymalnych czasów. Szybko na pozycję lidera awansował Aleix Espargarò, za plecami którego znajdował się Miguel Oliveira, choć żaden z zawodników nie złamał jeszcze granicy 1:32.

Na swoim kolejnym szybkim okrążeniu tempo jeszcze bardziej podkręcił Aleix Espargarò i Oliveira, obaj motocykliści złamali granice 1:32, ale na fotelu lidera znalazł się Oliveira, spychając zawodnika Aprilii na drugą lokatę. Trzeci wynik należał do Jacka Millera, a bardzo słabo prezentował się Andrea Dovizioso, który wykręcił dopiero szósty czas i brakowało mu sporo do awansu do decydującej części czasówki. Na domiar złego jego okrążenie zostało po chwili anulowane i spadł na sam koniec stawki. 

Na półmetku sesji wszyscy zawodnicy mieli już za sobą szybkie okrążenia i zjechali do alei serwisowej po nową miękka oponę. Liderem tabeli niespodziewanie był Iker Lecuona, który pojechał bardzo dobre okrążenie w tempie 1:31.715, drugi był Andrea Dovizioso, któremu udało się złożyć przyzwoite okrążenie pozwalające mu myśleć realnie o awansie do Q2, a trzeci z niewielką stratą do Włocha był Miguel Oliveira. Sesja nie układała się po myśli Alexa Rinsa, który tracił pół sekundy do lidera i zajmował siódmą lokatę. 

Drugi wyjazd jako pierwszy rozpoczął Jack Miller, ale jego tempo na pierwszym pomiarowym okrążeniu nie należało do najlepszych. Pierwszym zawodnikiem, który jechał rekordowym tempem był Johann Zarco, ale przewrócił się w trzecim sektorze i stracił szansę na bezpośredni awans do Q2. W międzyczasie świetne okrążenie złożył Australijczyk z Pramac Ducati i z wynikiem 1:31.559 awansował na pozycję lidera pierwszej części kwalifikacji, a kolejne okrążenie było jeszcze lepsze i Miller urywał kolejne dwie dziesiąte sekundy, jednak końcówka kółka nie poszła po jego myśli i nie udało mu się wyśrubować swojego rezultatu. W ostatniej chwili rzutem na taśmę do Q2 awansował Andrea Dovizioso, spychając z pozycji premiowanej awansem Ikera Lecuone. Czwarty był Johann Zarco, piąty Oliveira, a dopiero ósmy Alex Rins, dla którego ta sesja kwalifikacyjna jest bardzo dużym rozczarowaniem.

Q2:

Druga część sesji kwalifikacyjnej zapowiadała się niesamowicie ciekawie. Zawodnicy już w trakcie trzeciej sesji treningowej narzucili rekordowe tempo, więc w trakcie kwalifikacji bardzo prawdopodobne jest, że zostanie złamana po raz pierwszy w historii granica 1:31. Faworytami kwalifikacji wydają się być Bagnaia, Viñales, Quartararo i Morbidelli, ale tak naprawdę wszystko może się wydarzyć i nie można skreślać zawodników KTM-a. Jako pierwszy na torze pojawił się właśnie Viñales, który w takim stylu rozpoczyna praktycznie każda sesję kwalifikacyjną skupiając się tylko na sobie. Jego pierwsze okrążenie pomiarowe to 1:31.647 i po nim Hiszpan odpuścił, więc prawdopodobnie skorzysta z podobnej strategii jak w ubiegłym tygodniu, kiedy to Viñales jechał na trzy nowe miękkie opony. W międzyczasie na drugie miejsce awansował Pol Espargarò, ale fantastyczne okrążenie przejechał Francesco Bagnaia awansując na pozycję lidera i wyprzedzając Viñalesa o prawie trzy dziesiąte sekundy. Zaraz za nim jechał Fabio Quartataro awansując na drugą lokatę z niewielką strata do Włocha. 

Quartararo nie zamierzał zwalniać tempa i na kolejnym okrążeniu znów jechał rekordowym tempem, lecz w końcówce okrążenia popełnił duży błąd i stracił szansę na poprawę rezultatu. W tej sytuacji na półmetku kwalifikacji liderem był Bagnaia, drugi Quartararo, trzeci Brad Binder, a czwarty Maverick Viñales, który na kolejnym komplecie opon poprawił swój rezultat awansując na drugą lokatę ze strata mniej niż jednej dziesiątej sekundy. Kolejne pomiarowe okrążenie Viñalesa było niesamowite w pierwszym sektorze, gdzie urywał do najlepszego czasu ćwierć sekundy. Dalsza część okrążenia była odrobinę słabsza, ale przewaga wywalczona w pierwszym sektorze wystarczyła do objęcia prowadzenia. 

Na 3 minuty przed końcem sesji kwalifikacyjnej wszyscy zawodnicy znajdowali się na torze, a to zapowiadało bardzo ciekawy spektakl, który miał zdecydować o tym kto zdobędzie pole position do jutrzejszego wyścigu. Niesamowite okrążenie jechał Bagnaia, który po trzech sektorach poprawiał czas Viñalesa prawie o pół sekundy i jako jedyny złamał granice 1:31, ale niestety jego okrążenie zostało anulowane i Włoch spadł na czwartą lokatę. Na tej sytuacji skorzystał Viñales, który poprawił rekord toru i z czasem 1:31.077 zdobył kolejne pole position w tym sezonie. Drugi kwalifikacje skończył Jack Miller, trzeci był Fabio Quartataro, a czwarty Pol Espargarò. Dopiero siódme miejsce zajął Valentino Rossi, a zwycięzca poprzedniego wyścigu na torze Misano - Franco Morbidelli był ósmy. 

Jutrzejszy wyścig MotoGP o Grand Prix Emilii-Romanii rozpocznie się punktualnie o godzinie 14:00. 

PNrKierowcaZespół RezultatOkr.
112
Maverick Viñales
Monster Energy Yamaha MotoGP1:31,0779
243
Jack Miller
Pramac Racing+ 0,07616
320
Fabio Quartararo
Petronas Yamaha SRT+ 0,1458
444
Pol Espargaró
Red Bull KTM Factory Racing+ 0,2319
563
Francesco Bagnaia
Pramac Racing+ 0,2367
633
Brad Binder
Red Bull KTM Factory Racing+ 0,3129
746
Valentino Rossi
Monster Energy Yamaha MotoGP+ 0,3597
821
Franco Morbidelli
Petronas Yamaha SRT+ 0,4899
99
Danilo Petrucci
Ducati Team+ 0,4979
104
Andrea Dovizioso
Ducati Team+ 0,50418
1136
Joan Mir
Team SUZUKI ECSTAR+ 0,5409
1230
Takaaki Nakagami
LCR Honda IDEMITSU+ 1,2074
1327
Iker Lecuona
Red Bull KTM Tech 3+ 0,156*9
145
Johann Zarco
Hublot Reale Avintia Racing+ 0,205*9
1588
Miguel Oliveira
Red Bull KTM Tech 3+ 0,282*8
1641
Aleix Espargaró
Aprilia Racing Team Gresini+ 0,353*6
1773
Álex Márquez
Repsol Honda Team+ 0,639*8
1842
Álex Rins
Team SUZUKI ECSTAR+ 0,716*9
1938
Bradley Smith
Aprilia Racing Team Gresini+ 0,927*8
2053
Tito Rabat
Hublot Reale Avintia Racing+ 1,291*9
* - strata względem najlepszego czasu z Q1

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league