Zmarł Fausto Gresini, szef zespołu MotoGP

Dwukrotny mistrz świata 125cc oraz wieloletni szef zespołu MotoGP Fausto Gresini zmarł w wieku 60 lat w szpitalu we Włoszech po dwumiesięcznej walce z koronawirusem.

Gresini zakaził się koronawirusem tuż przed świętami pod koniec ubiegłego roku, zaś 27 grudnia trafił do szpitala w Imoli. Z powodu pogorszenia się jego stanu zdrowia, został przetransportowany do specjalistycznego oddziału szpitalnego w Bolonii, dedykowanego w leczeniu osób z COVID-19. Przebywał w nim do swojej śmierci.

Po wprowadzeniu go w stan śpiączki oraz podłączenia aparatury wspomagającej oddychanie, w styczniu zespół informował o poprawie jego stanu i został wybudzony ze śpiączki. W ostatnich tygodniach konieczny był jednak powrót do stanu śpiączki z powodu zapalenia płuc wywołanego koronawirusem. We wtorek zespół Gresini poinformował, że Włoch zmarł.

„To wiadomość, której nigdy nie chcieliśmy przekazać, a którą niestety jesteśmy zmuszeni podzielić z wami wszystkimi. Po prawie dwóch miesiącach walki z Covidem, Fausto Gresini zmarł, kilka dni po ukończeniu 60 lat. Wszyscy w Gresini Racing mocno wspierają rodzinę Fausto: jego żonę Nadię oraz czwórkę dzieci: Lorenzo, Lukę, Alice oraz Agnese… a także wszystkich, którzy mieli okazję go poznać i pokochać przez lata” – czytamy w wydanym oświadczeniu.

Gresini startował w mistrzostwach świata 125cc od 1983 do 1994 roku, a po tytuły w tej klasie sięgnął w sezonach 1985 oraz 1987 na motocyklach Garelli. Wygrał łącznie 21 wyścigów i 47-krotnie stawał na podium. Po zakończeniu wyścigowej kariery, w 1997 roku Gresini założył zespół oznaczony jego nazwiskiem. W 2001 roku w barwach tej ekipy Japończyk Daijiro Kato wywalczył mistrzostwo 250cc, by w następnym sezonie przenieść się do MotoGP. Po jego śmierci w 2003 roku w Grand Prix Japonii, Sete Gibernau w tym sezonie odniósł cztery zwycięstwa i został wicemistrzem. W 2004 roku Gibernau powtórzył ten wyczyn, zaś w następnej odsłonie tę samą pozycję uzyskał Marco Melandri na Hondzie.

Ostatnie zwycięstwo Gresiniego w MotoGP przypadło na sezon 2006, kiedy to Toni Elías wygrał na torze Estoril. Hiszpan w 2010 roku dał zespołowi pierwszy tytuł Moto2, zaś w sezonie 2018 ekipa sięgnęła po mistrzostwo Moto3 za sprawą Jorge Martina. Gresini zakończył współpracę z Hondą w 2015 roku, by stać się oficjalnym partnerem Aprilii. W grudniu ubiegłego roku potwierdzono jednak, że od sezonu 2022 zespół Gresini ponownie stanie się samodzielną ekipą.

Źródło: motogp.com

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league