Dovizioso wraca do MotoGP z Yamahą, Morbidelli w zespole fabrycznym

Szybkie rozstanie Mavericka Viñalesa z Yamahą rozpoczęło serie przetasowań w MotoGP. W skutek nich Franco Morbidelli awansuje do fabrycznego zespołu Yamahy już od nadchodzącej rundy w Misano, podpisując kontrakt również na lata 2022-23. Z kolei wolne miejsce w zespole Petronas SRT uzupełni Andrea Dovizioso.

Po nagłym odejściu Viñalesa z fabrycznej ekipy Yamahy, japoński producent skorzystał z usług Cala Crutchlowa, zawodnika testowego zespołu, który miał pierwotnie wystartować w barwach ekipy Petronas SRT. W międzyczasie zastanawiano się, jaki jest długoterminowy plan Yamahy. Finalnie ogłoszono, że Morbidelli otrzyma awans do fabrycznej ekipy już od GP San Marino i Riwiery Rimini, a zespół będzie reprezentować nie tylko do końca sezonu, ale również na kolejne dwa lata. Dla Włocha jest to jednocześnie powrót na motocykl po przerwie spowodowanej operacją kolana.

„Jestem bardzo zadowolony i szczęśliwy, że zmierzę się w ten weekend z długo oczekiwanym nowym rozdziałem w fabrycznym zespole Yamahy” – powiedział Morbidelli. „Starałem się odzyskać jak najwięcej sił przed ostatnim etapem tych mistrzostw. Chciałem wrócić na tor, który dobrze znam i mam świetne wspomnienia, jak Misano”.

„Nie mogę się doczekać powrotu na motocykl i rozpoczęcia mojej podróży wraz z zespołem Monster Energy Yamaha MotoGP. Oczywiście chcę podziękować wszystkim ludziom, dzięki którym tak się stało, poczynając od Ito-san, Lina, Maio, Sumi-san, akademii zawodników VR46 i wszystkich innych ludzi, którzy umożliwili tę współpracę”.

Jednocześnie potwierdzono, że Dovizioso, który rozstał się z Ducati pod koniec 2020 roku i nie ścigał się od tamtego czasu, powróci do MotoGP już w najbliższy weekend na tor Misano. Włoch wystartuje w zespole Petronas SRT, gdzie zajmie odchodzącego do fabrycznej Yamahy Morbidelliego. Były kierowca Ducati wielokrotnie podkreślał, że chętnie wróci do ścigania w 2021 o ile będzie się to wiązać z powrotem na stałe w 2022 roku. Początkowo taką szansę widział jako kierowca testowy Aprilii. Kiedy jednak stało się jasne, że to Viñales zajmie miejsce w zespole Aprilii w sezonie 2022, jedyną opcją Włocha stało się związanie z zespołem Petronasa, w którym zwolniło się miejsce po odejściu Morbidelliego. Dovizioso będzie korzystać z motocykla w specyfikacji A, którego używał dotychczas Franco Morbidelli, jednak w przyszłym sezonie ma on otrzymać M1 w wersji fabrycznej.

„Chociaż nie spodziewałem się, że w ten sposób wrócę do MotoGP, nigdy nie zamknąłem przed nim drzwi i dobrze jest być tutaj z Yamahą i ekipą PETRONAS Yamaha SRT” – mówił Dovizioso. „Chciałem spróbować cieszyć się nową sytuacją i jestem naprawdę szczęśliwy, że wróciłem. Jazda na zupełnie innym motocyklu niż dotychczas na pewno będzie interesująca, lecz nie mogę się doczekać tego doświadczenia”.

„Odwiedziłem zespół w Aragonii i poczułem się prawie tak, jakby znów był rok 2012, a siedzenie na motocyklu Yamaha było równie dobre. Wspaniale było po raz pierwszy usiąść na motocyklu i dokonać wstępnych korekt, dzięki czemu jesteśmy już o krok do przodu przed pierwszym treningiem tutaj w Misano. Będę musiał wyjechać na tor, aby zrozumieć szczegóły i byłoby lepiej, gdybym miał test przed startem w wyścigu. Startuję jednak bez presji i będzie wspaniale wystartować w Misano na ostatnie pięć wyścigów tegorocznego sezonu”.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Yamaha Motor Racing i Sepang Racing Team

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league