Suzuki osiągnęło porozumienie z Dorną w sprawie odejścia z MotoGP

Zespół Suzuki doszedł do porozumienia z Dorną, w wyniku czego japoński producent odejdzie ze sportu po zakończeniu sezonu 2022 MotoGP.

Suzuki zszokowało motocyklowy padok, kiedy w maju ogłosiło, że zamierza zakończyć starty w królewskiej klasie pod koniec tego roku. W sezonie 2020 ekipa sięgnęła po swój pierwszy od 20 lat tytuł za sprawą Joana Mira – była to trwająca od 2015 roku droga ekipy dająca powrót na szczyt.

Po pierwszym oświadczeniu Suzuki, Dorna nieprzychylnie zareagowała na decyzję, twierdząc wówczas, że nie może zostać to podjęte jednostronnie. Na początku roku wszyscy producenci, w tym Suzuki, podpisali kontrakt na starty do końca 2026 roku, w wyniku czego Dorna groziła konsekwencjami prawnymi, jeśli umowa zostanie w taki sposób zerwana.

Od tamtego czasu trwały jednak negocjacje na linii Dorna-Suzuki, zaś w środę ogłoszono osiągnięcie porozumienia, które de facto zatwierdza odejście japońskiego producenta ze sportu. Oprócz tego, Suzuki zaprzestanie również swoich aktywności w długodystansowych mistrzostwach świata FIM Endurance World Championship.

„Suzuki podjęło decyzję o zakończeniu udziału w MotoGP i EWC w obliczu konieczności realokacji zasobów na inne inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju” – powiedział w wydanym oświadczeniu Toshihiro Suzuki, prezes firmy.

„Wyścigi motocyklowe zawsze stanowiły wyzwanie dla innowacji technologicznych, w tym zrównoważonego rozwoju, oraz rozwoju zasobów ludzkich. Ta decyzja oznacza, że podejmiemy wyzwanie zbudowania nowej operacji biznesowej w branży motocyklowej poprzez przekierowanie możliwości technologicznych i zasobów ludzkich, które kultywowaliśmy poprzez działalność w zakresie wyścigów motocyklowych, w celu zbadania innych dróg dla zrównoważonego społeczeństwa.

„Chciałbym wyrazić moją najgłębszą wdzięczność wszystkim naszym fanom, zawodnikom i wszystkim interesariuszom, którzy dołączyli do nas i entuzjastycznie wspierali nas od etapu rozwoju, odkąd wróciliśmy do MotoGP. Będę nadal dokładał wszelkich starań, aby wspierać Alexa Rinsa, Joana Mira, Team Suzuki Ecstar i Yoshimura SERT Motul w wyścigach do końca sezonu. Dziękuję za życzliwe wsparcie”.

W wyniku tej decyzji obecnie bez miejsca w stawce są Joan Mir oraz Alex Rins. Uważa się jednak, że Mir będzie zespołowym kolegą Marca Márqueza w fabrycznym zespole Hondy, natomiast Rins ma trafić do LCR Hondy.

Źródło: suzuki-racing.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze