MotoGP wprowadzi komunikację radiową z zawodnikami w 2025 roku

Za mniej niż dwa lata ma zostać zrewolucjonizowana komunikacja podczas wyścigów MotoGP i ma to nastąpić poprzez wprowadzenie jednokierunkowego systemu radiowego między dyrektorem wyścigu a zawodnikami. System ten, mający na celu poprawę bezpieczeństwa, został ogłoszony przez Dornę, promotora MotoGP, podczas spotkania z zespołami, które niedawno odbyło się w Misano. 

W sportach, gdzie liczy się bezpośrednia kontrola zawodnika nad pojazdem i krótszy czas trwania wyścigu, komunikacja radiowa często nie jest stosowana. W bardziej strategicznych seriach wyścigowych, takich jak Formuła 1 czy IndyCar, radio odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu wyścigiem.

Komunikacja radiowa była testowana i w niektórych przypadkach stosowana w sportach motocyklowych, ale wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona. MotoGP planuje wprowadzić komunikację z użyciem radia, co będzie jednym z pierwszych przypadków na tak dużą skalę w wyścigach motocyklowych.

Prawdopodobnie nowy system komunikacji będzie wprowadzany etapami i w pierwszej fazie, planowanej na 2025 rok, jedynie dyrektor wyścigu będzie mógł komunikować się z zawodnikami. Wiadomości będą krótkie i zwięzłe, a ich celem będzie przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa. 

„Może to być bardzo istotne dla poprawy bezpieczeństwa,” zauważył Maverick Viñales z zespołu Aprilia. „Jeśli na przykład dojdzie do wypadku i poszkodowany zawodnik znajdzie się na środku toru, dyrekcja wyścigu może natychmiast wydać ostrzeżenie o niebezpieczeństwie”. 

Drugi etap, który może rozpocząć się już w 2026 roku, umożliwi dwukierunkową komunikację między zawodnikami a dyrekcją wyścigu. Zawodnicy będą mogli odpowiadać na instrukcje z dyrekcji, co zwiększy interakcję i poprawi podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym. 

Ostateczna faza, która jeszcze nie ma konkretnej daty wdrożenia, pozwoli na otwartą komunikację między zawodnikami a ich zespołami na pitwall’u, podobnie jak w systemie komunikacji stosowanym w Formule 1. Ten krok ma na celu głównie zwiększenie widowiskowości wyścigów, bowiem komunikaty radiowe udostępniane widzom Formuły 1 cieszą się sporą popularnością. 

Dorna i jej zespół telewizyjny pracują nad systemem komunikacji radiowej od lat. Pierwsze testy odbyły się w 2022 roku, gdy zawodnicy używali słuchawki do odbierania wiadomości podczas próbnego przejazdu w Jerez, a kolejne testy miały miejsce w Walencji. 

Dzięki intensywnym pracom MotoGP udało się opracować innowacyjne rozwiązanie, w którym słuchawka umieszczana jest na płatku ucha, a dźwięk przekazywany jest poprzez wibracje. To podejście jest mniej inwazyjne niż umieszczanie urządzenia wewnątrz kasku, co wiązałoby się z dyskomfortem dla kierowcy. 

Fabio Quartararo z Yamahy, który brał udział w testowaniu systemu, opowiedział o wyzwaniach, szczególnie problemach z hałasem, który często uniemożliwia usłyszenie komunikatu: „Przed nami jeszcze długa droga, ponieważ przy hałasie motocykla nadal trudno jest dobrze słyszeć”. 

Quartararo zauważył jednak, że system wykazuje potencjał: „Podczas testów w Walencji również z niego korzystaliśmy, myślę, że to trzeci raz, kiedy go używałem. Uważam, że to świetna rzecz, aby mieć możliwość komunikacji, gdy na torze dzieje się coś poważnego”. 

Źródło:  www.motorsport.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze