Tänak nowym liderem Rajdu Szwecji

Ott Tänak objął prowadzenie w Rajdzie Szwecji, wykorzystując błąd swojego dotychczasowego rywala Teemu Suninena i przed niedzielną częścią rywalizacji ma prawie minutę przewagi nad resztą stawki.

Przed startem dzisiejszego dnia na pierwszym miejscu w zestawieniu znajdował się Suninen, jednak miał on zaledwie dwie sekundy przewagi nad Tänakiem. Dzisiaj załogi miały do pokonania 8 odcinków specjalnych o łącznej długości 126,10 km.

Zmiana na pozycji lidera nastąpiła już na otwierającym dzisiejsze zmagania oesie Rämmen 1 (23,13 km), gdzie co prawda najszybciej pojechał Jari-Matti Latvala, który po wczorajszym utknięciu w zaspie stracił szansę na zdobycie punktów, lecz drugi czas Tänaka pozwolił Estończykowi na przeskoczenie Suninena w klasyfikacji rajdu. Różnica między nimi była jednak marginalna i wynosiła 1,8 sek.

Sytuacja diametralnie się zmieniła na próbie Hagfors 1 (23,40 km), gdzie Suninen wypadł z walki o zwycięstwo. Reprezentant M-Sportu zbyt szybko wjechał w wolny lewy zakręt, po czym wyleciał z drogi i wylądował w zaspie śnieżnej, gdzie tkwił przez półtorej minuty, po czym powrócił na trasę dzięki dużej pomocy ze strony będących na miejscu kibiców. W wyniku tego incydentu Suninen spadł na ósme miejsce. Ten oes padł łupem jadącego w ramach Rally 2 Sébastiena Ogiera, który wczoraj również padł ofiarą band śnieżnych, zaś z drugim najszybszym czasem zameldował się nowy lider rajdu Tänak, który miał 34,2 sekundy przewagi nad Andreasem Mikkelsenem. Na trzecie miejsce awansował Elfyn Evans, czwarty jechał Esapekka Lappi, a na piątą lokatę przeskoczył Thierry Neuville.

Na ostatnim odcinku porannej pętli Vargåsen 1 (14,21 km) po raz kolejny najszybciej pojechał Ogier, jednak tylko 0,1 sekundy do Francuza na mecie stracił Neuville. Będący na czele Tänak kontrolował wówczas tempo, mając podczas serwisu 33,8 sekund przewagi nad Mikkelsenem.

Popołudnie to prawdziwy popis umiejętności ze strony Tänaka, który nie dawał szans swoim rywalom na dogonienie. Na drugim przejeździe odcinka Rämmen pojechał on o 2,1 sekundy szybciej od Lappiego, zaś na Hagfors 2 zameldował się o 2,4 sek. szybciej niż Neuville.

OS14 Vargåsen 2, na którym najszybciej pojechał Ogier, przyczynił się do kolejnych incydentów, które jednak nie dotyczyły nikogo ze ścisłej czołówki. Jednym z pechowców był wcześniejszy lider rajdu Suninen, który obrócił swój samochód, uderzył w drzewo i utknął w zaspie śnieżnej. Co prawda był on w stanie po nieco dłuższej chwili powrócić na trasę i dokończyć przejazd odcinka, jednak w jego samochodzie doszło do uszkodzenia klatki bezpieczeństwa, przez co musiał on wycofać się z rywalizacji.

Na tym samym oesie problemy dotknęły także Latvalę – Fin po raz drugi podczas tego rajdu wylądował w zaspie śnieżnej. Jemu również udało się powrócić na trasę, lecz na mecie tej próby przyznał, że nie miał nic do stracenia i postanowił sprawdzić, jak będzie wyglądać sytuacja przy podkręceniu tempa, przyznając się do popełnionego błędu.

Bliski odpadnięcia z rajdu był także Neuville. Belg wyjechał szeroko w szybkim lewym zakręcie, uderzył samochodem w bandę śnieżną, która spowodowała obrócenie się auta i zaczęła ściągać je z trasy. Kierowca Hyundaia utrzymał jednak zimną krew i dzięki odpowiedniemu zarządzaniu przepustnicą nie pozwolił na zatrzymanie się w zaspie, tracąc na całym incydencie tylko 5 sekund. Z kolei jego rywal Ogier również zaliczył niebezpieczny moment, lądując bokiem samochodu po słynnym wzniesieniu Colin’s Crest i ścinając następujący go zakręt. O włos ominął on przy tym drzewo, jednak nie przeszkodziło mu w tym, aby uzyskać na tym odcinku najlepszy czas.

Tänak popisał się najlepszym czasem również na superoesie Karlstad 2 (1,90 km), zaś na próbie Torsby Sprint (2,80 km) najszybciej pojechał Neuville.

Podczas gdy Tänak przed niedzielną częścią rywalizacji ma prawie minutę przewagi nad swoimi rywalami, walka o drugie miejsce jest kwestią jak najbardziej otwartą. Na ostatnim dzisiejszym odcinku Lappi awansował na drugie miejsce i tę pozycję dzieli wspólnie z Mikkelsenem, ponieważ w ogólnej klasyfikacji mają oni identyczny czas, jednak tracą oni 54,5 sekundy do prowadzącego Tänaka.

O drugą lokatę powalczy jutro również plasujący się obecnie na czwartym miejscu Neuville, który do wspomnianego duetu traci zaledwie 2,3 sekundy. Jako piąty jedzie Elfyn Evans, mając 11,9 sekundy straty do Neuville’a, a szóstą pozycję okupuje Kris Meeke, który w niedzielę będzie musiał odpierać ataki ze strony jadącego tuż za nim Sébastiena Loeba, nad którym ma zaledwie 1,6 sek. przewagi. Ósme miejsce zajmuje Pontus Tidemand.

Dziewiąta lokata należy obecnie do lidera kategorii WRC 2 Ole Christiana Veiby, który ma 12 sekund przewagi nad zamykającym czołową dziesiątkę rajdu Jari Huttumenem. W klasie WRC 2 Pro na prowadzeniu utrzymuje się Mads Østberg, który ma ponad 3 minuty przewagi nad Kalle Rovanperą. Zgodnie z zapowiedziami na trasy wróciła jedyna polska załoga Łukasz Pieniążek/Kamil Heller, jednak celem naszych reprezentantów jest jedynie zebranie doświadczenia na dalsze starty.

Po wczorajszych problemach na trasy powrócił zaliczający dwukrotny rajdowy mistrz świata Marcus Grönholm. Fin za kierownicą Toyoty Yaris WRC miał czysty początek dnia, lecz na OS14 w jego samochodzie doszło do problemów z hamulcami, przez co pod koniec odcinka wyraźnie zwolnił swoje tempo. Kontynuował on jednak jazdę do końca dzisiejszej części rywalizacji.

Jutro załogi będą miały do pokonania 3 odcinki specjalne o łącznej długości 51,31 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

PNrZałogaZespół Rezultat
18

Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT2:19:31,7
24

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Citroën Total WRT+ 54,5
389

Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT+ 54,5
411

Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT+ 56,8
533

Elfyn Evans
Scott Martin
M-Sport Ford WRT+ 1:08,7
65

Kris Meeke
Sebastian Marshall
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:36,5
719

Sébastien Loeb
Daniel Elena
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1:38,1
97

Pontus Tidemand
Ola Fløene
M-Sport Ford WRT+ 3:08,0
1042

Ole Christian Veiby
Jonas Andersson
Ole Christian Veiby+ 5:23,4
1146

Jari Huttunen
Antti Linnaketo
Jari Huttunen+ 5:35,4

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league