Ogier wygrywa Rajd Monzy i zostaje siedmiokrotnym mistrzem WRC

Sébastien Ogier odniósł zwycięstwo w wieńczącym tegoroczny sezon WRC Rajdzie Monzy i przypieczętował siódmy tytuł rajdowego mistrza świata.

Ogier uzyskał najlepszy czas na otwierającym ostatni dzień sezonu odcinku OS14 PZero Grand Prix 3 (10,31 km) i powiększył swoją i tak sporą przewagę w rajdzie do ponad 25. sekund. Na drugie miejsce z kolei awansował Ott Tänak, który był trzeci na tym oesie i wyprzedził Daniego Sordo, który stracił względem Estończyka 7 sekund.

Sordo odpowiedział na pierwszym przejeździe próby Serraglio, gdzie pokonał Tänaka o 2,9 sekundy i powrócił na drugą lokatę w rajdzie, mając przed Power Stage zaledwie 0,2 sekundy zapasu nad Estończykiem. Wewnętrzna walka między Sordo a Tänakiem była jak najbardziej korzystna dla Hyundaia, który chciał zapewnić sobie tytuł wśród producentów.

Drugi przejazd Serraglio stanowił również Power Stage, który zakończył rajd. Na nim zwycięstwo w Rajdzie Monzy, jak również siódmy tytuł mistrzowski w WRC, przypieczętował Ogier. Francuz sięgał po mistrzostwa w latach 2013-2016 w barwach Volkswagen Motorsport. Po odejściu niemieckiej marki, przeszedł do M-Sportu, gdzie obronił kolejne dwa tytuły. W sezonie 2019 startował w Citroënie, gdzie zajął trzecie miejsce w sezonie, a na ten rok przeszedł do Toyoty, gdzie powrócił na szczyt wraz z siódmym tytułem.

Drugie i trzecie miejsce w rajdzie zajęli odpowiednio Tänak oraz Sordo, którzy zapewnili Hyundaiowi drugi z rzędu tytuł wśród producentów. Czwartą lokatę wywalczył Esapekka Lappi z zespołu M-Sport Ford, który przyznał na mecie, że najprawdopodobniej nie zobaczymy go na starcie przyszłego roku. Piąty był reprezentant Toyoty Kalle Rovanperä, który zamknął stawkę kierowców WRC w czołówce.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Takamoto Katsuta (5), Ott Tänak (4), Elfyn Evans (3), Esapekka Lappi (2) i Dani Sordo (1).

Szóste miejsce w rajdzie i jednocześnie zwycięstwo w kategorii WRC 3 zapewnił sobie Andreas Mikkelsen, który o 16 sekund pokonał swojego najbliższego rywala, Oliveira Solberga. Po mistrzostwo w WRC 3 sięgnął z kolei Jari Huttunen, który był trzeci w klasie i ósmy w całym rajdzie. Polska załoga Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak zajęli piąte miejsce w klasie ze stratą ponad trzech i pół minuty do Mikkelsena.

Dziewiątą lokatę w Rajdzie Monzy wywalczył Mads Østberg, który jednocześnie został mistrzem WRC 2. Czołową dziesiątkę rajdu zamknął inny kierowca tej klasy, Pontus Tidemand.

W ten sposób tegoroczny sezon WRC, zmieniony z powodu pandemii koronawirusa, dobiegł końca. Start następnego jednak już niedługo – Rajd Monte Carlo 2021 zaplanowano na 21-24 stycznia.

PNrZałogaZespół Rezultat
117

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT2:15:51,0
28

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 13,9
36

Dani Sordo
Carlos del Barrio
Hyundai Shell Mobis WRT+ 15,3
44

Esapekka Lappi
Janne Ferm
M-Sport Ford WRT+ 45,7
569

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:11,1
634

Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Andreas Mikkelsen+ 3:56,2
727

Oliver Solberg
Aaron Johnston
Oliver Solberg+ 4:12,1
825

Jari Huttunen
Mikko Lukka
Jari Huttunen+ 5:15,4
921

Mads Østberg
Torstein Eriksen
PH Sport+ 5:27,4
1028

Emil Lindholm
Mikael Korhonen
Eurosol Racing Team Hungary+ 5:53,0
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league