Jari-Matti Latvala szefem zespołu Toyoty w WRC

Były wicemistrz WRC Jari-Matti Latvala został wybrany szefem zespołu Toyota Gazoo Racing, który potwierdził swój skład na przyszłoroczny sezon mistrzostw.

Po tym, jak dotychczasowy szef zespołu, Tommi Makinen, oświadczył o rezygnacji z pełnienia swojej funkcji wraz z końcem 2020 roku i obraniu stanowiska doradcy ds. sportów motorowych, prezydent Toyoty, Akio Toyoda, zdecydował się wybrać Latvalę.

Fin u swojego boku będzie miał zespół zarządzający, w skład który wchodzą: dyrektor projektu Yuichiro Haruna, dyrektor sportowy Kaj Lindström i dyrektor techniczny Tom Fowler. Ponadto, Toyota potwierdziła, że skład załóg pozostanie niezmieniony – barw ekipy bronić będą siedmiokrotny mistrz WRC Sébastien Ogier, a także Elfyn Evans i Kalle Rovanperä.

Latvala to trzykrotny wicemistrz WRC z sezonów 2010, 2014 i 2015. Dołączył on do Toyoty jako etatowy kierowca w 2017 roku, a swoją przygodę z zespołem rozpoczął bardzo mocnym akcentem, zajmując drugie miejsce w Rajdzie Monte Carlo oraz wygrywając Rajd Szwecji. Rok później wygrał jeszcze Rajd Australii. Przestał być stałym kierowcą Toyoty dopiero w tym roku, jednak pełnił rolę ambasadora zespołu, a teraz obejmie funkcję szefa.

„Jestem naprawdę zaszczycony, mogąc objąć to stanowisko w zespole, jak również z zaufania okazanego mi przez Akio Toyodę. Jestem podekscytowany kontynuacją pracy, którą rozpoczął razem z Tommim, będąc częścią tego zespołu od samego początku jako kierowca. Teraz, jako szef zespołu, muszę spojrzeć na szerszą perspektywę: będę musiał zmotywować wszystkich w ekipie do wspólnej pracy, aby osiągnąć najlepsze wyniki. To nowe wyzwanie, na które jestem gotowy” – powiedział Latvala.

„Tommi wykonał fantastyczną pracę w zespole, budując go od zera i przynosząc sukces, który osiągnął. Zawsze jest miejsce na poprawę i chcę wykorzystać to, co nauczyłem się przez lata jako kierowca i współpracować z dyrektorami zespołu, aby sprawić, że ta ekipa sięgnie po jak największy sukces. Sezon 2021 jest tuż za rogiem, ale na miejscu jest już gotowy cały pakiet, na który składa się sprawdzony samochód i ten sam, silny skład kierowców, a wszyscy wiedzą, co należy zrobić, aby przygotować się do styczniowego Rajdu Monte Carlo”.

Toyoda jest z kolei przekonany, że Latvala będzie w stanie płynnie przejść z roli kierowcy do szefa zespołu i cieszy się, że Fin pozostanie integralną częścią japońskiej ekipy.

„Minął rok, odkąd pożegnaliśmy Jari-Mattiego jako kierowcę. Teraz bardzo się cieszę, że mam kolejne wieści” – powiedział Toyoda. „Kiedy myślałem o naszym nowym zespole od 2021 roku, pierwsze, co mi przyszło na myśl, to Jari-Matti. To dlatego, że było wiele sytuacji, w których znajdowałem w nim wiele wspólnych cech od czasu naszego poznania”.

„Zawsze myśli o fanach i kolegach z zespołu. Będąc jednym z najlepszych kierowców, często widziałem go, jak biegł w stronę kibiców, gdy tylko wysiadł z samochodu w parku serwisowym. Troszczył się o wszystkich w zespole, w tym mechaników i inżynierów oraz zawsze z nimi rozmawiał. Wierzę, że takie podejście i charakter bardzo wzmocniły zespół i pomogły w zdobyciu tytułu producentów”.

„Kiedy spotkałem go po raz pierwszy, miał na sobie kombinezon Volkswagena, ale z wielką pasją opowiadał mi o swoich starych samochodach Toyoty Celica i Corolla. W następnym roku zmienił kombinezon na Toyoty. Uwielbiał naszego Yarisa WRC, bardzo o niego dbał i uczynił go mocniejszym. Jako ktoś kochający samochody, wciąż pamiętam, jak bardzo byłem szczęśliwy, widząc jego zamiłowanie do pojazdów i do Toyoty”.

Źródło: wrc.com

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze