Ogier obejmuje prowadzenie w Rajdzie Monte Carlo, pech Tänaka

Sébastien Ogier wysunął się na prowadzenie po sobotniej części Rajdu Monte Carlo, zaś jego zespół, Toyota, zajmuje trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji. Z rywalizacją pożegnał się z kolei Ott Tänak, który po kilkukrotnym przebiciu opony nie miał wystarczającej liczby zapasówek, aby kontynuować jazdę, a obecne przepisy nie pozwalają na niedzielny powrót.

Ogier najprawdopodobniej byłby liderem już na zakończenie piątkowego etapu, jednak z powodu utraty pół minuty na przedostatnim wczorajszym oesie, a następnie odzyskaniu 16 sekund względem zespołowego kolegi Elfyna Evansa, aktualny mistrz świata tracił do Walijczyka 7,4 sekundy, zaś trzeci był Tänak z 25-sekundową stratą. Dzisiaj załogi miały do przejechania trzy odcinki specjalne o łącznej długości 57,10 km.

Zmiana na czele klasyfikacji rajdu zmieniła się już na pierwszym dzisiejszym oesie La Bréole – Selonnet (18,31 km), na którym Ogier pojechał szybciej od Evansa o prawie 18 sekund i objął prowadzenie z 10-sekundową przewagą. Na trzecie miejsce awansował z kolei trzeci kierowca Toyoty, Kalle Rovanperä. Awans Fina wynikał przede wszystkim z problemów Tänaka.

Reprezentant Hyundaia nie prezentował może najszybszego tempa w piątek, jednak wówczas co najmniej podium było realne. Zmieniło się to we wczesny sobotni poranek, kiedy to Estończyk obrócił się, a następnie doznał przebicia opony w swoim samochodzie, co spowodowało spadek na piątą pozycję.

Na kolejnym oesie, Saint-Clément – Freissinières (20,48 km), najszybszy okazał się Thierry Neuville, który w tej rundzie korzysta z usług nowego pilota, Martijna Wydaeghe’a. Belg na tej próbie nadrobił aż 42 sekundy względem Ogiera, jak również zbliżył się do trzeciego Rovanpery, zaś większość kierowców Hyundaia zaprezentowała na tym odcinku bardzo dobre tempo. Większość, ponieważ kolejny pech dopadł Tänaka. Tym razem Estończyk musiał zatrzymać się na poboczu z powodu kolejnego przebicia opony. Z powodu braku zapasówek, jego udział w rajdzie przedwcześnie się zakończył.

Po serwisie, na załogi czekał ostatni obcinek specjalny, drugi przejazd La Bréole – Selonnet. Na nim Toyoty ponownie doszły do głosu, zaś najlepszy czas uzyskał Evans. Ogier był jednak wolniejszy od niego tylko o 1,3 sekundy, przez co przed ostatnim dniem rajdu ma 13 sekundy zapasu nad Walijczykiem. Na trzecim miejscu znajduje Rovanperä, który na tym oesie nadrobił prawie 6 sekund względem goniącego go Neuville’a i przed jutrem ma 7 sekund przewagi. Jako piąty jedzie Dani Sordo, a szósta pozycja należy do Takamoto Katsuty z Toyoty.

W WRC 2 zdecydowanym liderem jest Andreas Mikkelsen, który ma ponad 2 minuty przewagi nad najbliższym rywalem, Adrienem Fourmauxem. Duet ten zajmuje odpowiednio siódme i dziewiąte miejsce w rajdzie. Rozdziela ich kierowca M-Sport Forda, Gus Greensmith. Czołową dziesiątkę rajdu zamyka Eric Camilli, który plasuje się na trzecim miejscu w WRC 2. Na czele klasyfikacji WRC 3 nadal jest Yohan Rossell, który ma 2 minuty przewagi nad resztą stawki.

Jutro załogi będą miały do pokonania cztery odcinki specjalne o łącznej długości 54,48 km.

PNrZałogaZespół Rezultat
11

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT2:16:31,9
233

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 13,0
369

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 56,8
411

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1:03,8
56

Dani Sordo
Carlos del Barrio
Hyundai Shell Mobis WRT+ 2:11,3
618

Takamoto Katsuta
Daniel Barritt
Toyota Gazoo Racing WRT+ 4:43,1
725

Andreas Mikkelsen
Ola Fløene
Toksport WRT+ 5:22,7
844

Gus Greensmith
Elliott Edmondson
M-Sport Ford WRT+ 6:14,6
920

Adrien Fourmaux
Renaud Jamoul
M-Sport Ford WRT+ 7:36,5
1024

Eric Camilli
François-Xavier Buresi
Sports & You+ 7:54,1
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league