Ogier najszybszy na shakedownie Rajdu Safari

Sébastien Ogier z Toyoty uzyskał najlepszy czas na środowym odcinku testowym przed Rajdem Safari, który powraca do Rajdowych Mistrzostw Świata po 19-letniej nieobecności.

Lider mistrzostw był szybszy od zespołowego kolegi, Elfyna Evansa, o 0,1 sekundy na próbie Loldia o długości 5,15 km, który znajduje się w okolicach jeziora Naivasha. Na trzeciej pozycji w tabeli znalazł się Thierry Neuville z Hyundaia, który miał kolejną sekundę straty względem Francuza.

Shakedown reprezentował stan dróg, z jakim przyjdzie się zmierzyć zawodnikom na przestrzeni najbliższych dni. Koleiny i dziury będą towarzyszyć załogom przez cały okres trwania rajdu.

Po pierwszej serii przejazdów na odcinku testowym na czele zestawienia znajdował się Dani Sordo z Hyundaia. Ogier wysunął się na szczyt tabeli po drugiej turze, zaś na swoim czwartym i zarazem ostatnim podejściu odnotował jeszcze większą poprawę. Szybkie przejazdy w samej końcówce zaliczyli również Evans i Neuville, którzy uzupełnili czołową trójkę.

„To ogromne wyzwanie i wiemy, że czeka nas ciężki weekend” – zapowiedział Ogier. „Dla mnie największym wyzwaniem będzie znalezienie właściwego rytmu, ale są pewne fragmenty, na których możemy naciskać. Jak na razie, wszystko układa się dobrze. Zapoznanie przebiegło w porządku, a odcinek testowy był dość reprezentatywny, co dało na szansę na przetestowanie i dostosowanie ustawień na rajd. Czuję się gotowy, ale czy naprawdę jesteśmy gotowi na tego typu rajd? Nie jestem pewien!”.

Sordo zaliczał poprawę przy każdej próbie i ostatecznie odnotował czwarty czas, tracąc do zespołowego kolegi, Neuville’a, 0,8 sekund. Piąty był Takamoto Katsuta z Toyoty, a na szóstej pozycji uplasował się Gus Greensmith z M-Sport Forda. Czołową dziesiątkę uzupełnili Kalle Rovanpera z Toyoty, Ott Tänak z Hyundaia, Oliver Solberg z prywatnego zespołu 2C Competition w samochodzie Hyundai oraz Adrien Fourmaux z M-Sport Forda.

Solberg ponadto zdążył się już przekonać, jakie Safari będzie wymagające. Szwed uderzył w pień drzewa 3,1 km od startu shakedownu i musiał przedwcześnie zakończyć jazdy z powodu uszkodzenia przedniego prawego zawieszenia. Problemy dotknęły także Lorenzo Bertelliego. Po tym, jak jego pierwszy przejazd został przerwany z powodu incydentu Solberga, ostatnia próba zakończyła się wyciekiem z chłodnicy w jego Fieście.

W Rajdzie Safari udział biorą dwie polskie załogi. Na bardziej znaną składają się 91-letni Sobiesław Zasada, który zostaje najstarszym kierowcą w historii Rajdowych Mistrzostw Świata, a jego pilotem jest Tomasz Borysławski. Zasada zdecydował się na powrót do rywalizacji po ostatnim starcie, który miał miejsce 24 lata temu. Dzięki współpracy z M-Sport Poland, Polacy jadą Fordem Fiestą Rally3. Na shakedownie Zasada wykonał jeden przejazd z czasem 6:52,5.

W skład drugiej polskiej załogi wchodzą wnuk Zasady, Daniel Chwist z pilotem Kamilem Hellerem, którzy przystępują w Fordzie Fieście Rally2. Zdecydowała się ona na dwa przejazdy, z którego drugi wyniósł 4:20,6.

Źródło: wrc.com

PNrZałogaZespół Rezultat
11

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT3:42,6
233

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 0,1
311

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1,1
46

Dani Sordo
Borja Rozada
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1,9
518

Takamoto Katsuta
Daniel Barritt
Toyota Gazoo Racing WRT+ 3,0
644

Gus Greensmith
Chris Patterson
M-Sport Ford WRT+ 3,1
769

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 3,5
88

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 4,6
92

Oliver Solberg
Aaron Johnston
Hyundai 2C Competition+ 6,0
1016

Adrien Fourmaux
Renaud Jamoul
M-Sport Ford WRT+ 8,7
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league