Rovanperä z minimalną przewagą nad Tänakiem i Ogierem w Rajdzie Akropolu

Kalle Rovanperä znajduje się na prowadzeniu po piątkowej części rywalizacji w greckim Rajdzie Akropolu, jednak nad Ottem Tänakiem oraz Sébastienem Ogierem ma mniej niż 4 sekundy przewagi.

Po zaledwie kilometrowym pierwszym oesie, który został rozegrany w czwartkowy wieczór w centrum Aten i który padł łupem Ogiera, w piątek załogi miały do pokonania 5 odcinków specjalnych o łącznej długości 89,4 km, jednak – co ważne – w trakcie dnia nie zaplanowano serwisu.

Po pierwszych trzech oesach liderem był Rovanpera, który miał 3,8 sekundy przewagi nad Tänakiem. Duet ten podzielił między sobą równie etapowe zwycięstwa, z czego dla Fina przypadły dwa najszybsze czasy.

Załogi obawiały się, że ulewne opady deszczu, które w ostatnich dniach przeszły przez rejon, mocno dadzą się we znaki podczas samej rywalizacji, jednak w piątek o poranku świeciło słońce, a szutrowa nawierzchnia była w zasadzie sucha.

Na rozpoczęcie dnia na OS2 Aghii Theodori 1 (17,54 km) najlepszy czas uzyskał Tänak, który o 0,2 sekundy pokonał czyszczącego trasy Ogiera. Francuz był przekonany, że z powodu otwierania drogi straci dużo czasu, jednak zachował on bardzo dobre tempo i na ten moment pozostawał liderem rajdu. Dość zaskakująco wolno pojechał Neuville, który miał 10 sekund straty do głównych rywali.

Przed rozpoczęciem OS3 Loutraki (19,40 km) Evans dotarł z opóźnieniem na start odcinka z powodu problemów ze skrzynią biegów, otrzymując za późny dojazd 40-sekundową karę. Walijczyk przystąpił do tego oesu, jednak utknął na szóstym biegu i przejechał go w tempie o prawie 2 minuty wolniejszym od liderów. Z kolei jego zespołowy kolega z Toyoty, Rovanperä, odnotował bardzo dobry czas i pokonał drugiego na tej próbie Daniego Sordo różnicą dwóch sekund. Tänak i Ogier stracili na nim odpowiednio 5,3 i 7,4 sekundy względem Fina. Tänak na mecie oesu zgłosił jednak między innymi problemy z gaśnięciem silnika.

Rovanperä był najszybszy również na OS4 Aghii Theodori 2 (17,54 km), na którym pokonał drugiego Tänaka o 0,8 sekundy, zaś trzeci Ogier miał kolejne 3,2sek. straty. Mimo problemów ze skrzynią biegów, Evans dojechał do mety odcinka, zaś Neuville stracił prawie dwie minuty na skutek utraty wspomagania kierownicy.

W tym momencie Rovanperä prowadził w rajdzie, mając 3,8 sekundy przewagi nad Tänakiem, zaś będący na trzecim miejscu Ogier miał 7,5 sek. straty. Jako czwarty jechał Sordo, a czołową piątkę uzupełniał Adrien Forumaux.

Ogier, który przez cały czas otwierał trasy, był w stanie pojechać najszybciej na najdłuższym piątkowym oesie, OS5 Thiva (23,27 km), na którym znajdował się dość grząski i mokry żwir po opadach deszczu z tego tygodnia. Z drugim czasem na tej próbie dość zaskakująco zameldował się Neuville, któremu udało się częściowo naprawić problem ze wspomaganiem kierownicy – Belg stracił do Ogiera tylko 2,3 sekundy. Tym razem lider rajdu Rovanperä odnotował czwarty czas za Sordo, tracąc do Ogiera 4,7 sek. Piąty był Tänak, który także miał pewne problemy z samochodem i spadł na trzecie miejsce w klasyfikacji rajdu.

Mimo problemów z prowadzeniem, Tänak uzyskał drugi najlepszy czas na kończącym dzień OS6 Elatia (11,65 km). Najlepszy wynik przypadł z kolei jego zespołowemu koledze z Hyundaia, Neuville’owi, jednak Belg musiał zatrzymać się na trasie z powodu czerwonej flagi wywieszonej po wypadku Pierre-Louisa Loubeta. Francuz najprawdopodobniej doznał awarii układu sterowania, na skutek którego wyleciał z trasy pod koniec etapu. Dzięki pomocy kibiców, Loubet był w stanie ukończyć ten oes. W wyniku tej sytuacji sędziowie nadali Neuville’owi czas, który okazał się być najszybszy.

Na zakończenie dnia Rovanperä utrzymał prowadzenie w Rajdzie Akropolu, mając 3,7 sekundy przewagi nad Tänakiem i 3,9 sek. zapasu nad Ogierem. Na czwartym miejscu znajduje się Sordo, piąty jest Fourmaux, a szósta lokata należy do Gusa Greensmitha.

W kategorii WRC 2 liderem jest Marco Bulacia Wilkinson, który ma 5,4-sekundową przewagę nad Andreasem Mikkelsenem. Duet ten plasuje się odpowiednio na siódmym i ósmym miejscu w klasyfikacji generalnej rajdu.

Z kolei w klasie WRC 3 na pierwszym miejscu plasuje się Chris Ingram, który ma 10,4 sekundy zapasu nad Kajetanem Kajetanowiczem oraz 13,5 sek. nad Emilem Lindholmem. Ingram oraz Kajetanowicz dodatkowo zamykają czołową dziesiątkę całego rajdu.

W sobotę załogi będą miały do pokonania sześć odcinków specjalnych o łącznej długości 132,56 km.

PNrZałogaZespół Rezultat
169

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT1:01:57,1
28

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 3,7
31

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT+ 3,9
46

Dani Sordo
Cándido Carrera
Hyundai Shell Mobis WRT+ 23,9
516

Adrien Fourmaux
Renaud Jamoul
M-Sport Ford WRT+ 54,2
644

Gus Greensmith
Chris Patterson
M-Sport Ford WRT+ 1:23,3
72

Marco Bulacia Wilkinson
Marcelo Der Ohannesian
Toksport WRT+ 2:40,9
820

Andreas Mikkelsen
Elliott Edmondson
Toksport WRT+ 2:46,3
934

Chris Ingram
Ross Whittock
Chris Ingram+ 2:52,7
1031

Kajetan Kajetanowicz
Maciej Szczepaniak
Kajetan Kajetanowicz+ 3:03,1
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league