Toyota potwierdza skład kierowców na przyszły sezon WRC, powrót Lappiego

Toyota potwierdziła swój skład załóg na kolejny sezon Rajdowych Mistrzostw Świata. W nim swój powrót do WRC zaliczy Esapekka Lappi, który będzie współdzielić trzeci samochód z Sébastienem Ogierem.

Japoński producent poinformował, że Elfyn Evans oraz Kalle Rovanperä pozostają pełnoetatowymi kierowcami zespołu w roku, w którym Toyota zadebiutuje ze swoim przygotowanym pod nowe przepisy hybrydowe samochodem GR Yarisem. Do ekipy powróci Lappi, który w minionym Rajdzie Finlandii zaliczył jednorazowy występ i zajął czwarte miejsce.

Od jakiegoś czasu Lappi był typowany do zajęcia miejsca, które zostanie częściowo zwolnione przez Ogiera. Siedmiokrotny rajdowy mistrz świata zdecydował się od przyszłego roku zmniejszyć swoje zaangażowanie w WRC i wystartuje jedynie w wybranych rajdach. Dla Lappiego będzie to powrót do zespołu, w którym startował w 2017 oraz 2018 roku i w którym odniósł swoje jedyne jak dotąd zwycięstwo w Rajdzie Finlandii 2017.

„Bardzo się cieszę, że mamy tak mocną grupę kierowców na sezon 2022 i na ekscytującą nową erę WRC” – powiedział Jari-Matti Latvala, szef zespołu Toyota. „Miło, że Elfyn i Kalle kontynuują współpracę z nami jako kierowcy, którzy mogą walczyć o mistrzostwo. Elfyn jest naprawdę konsekwentnym zawodnikiem, zawsze pomagającym w zdobywaniu punktów do klasyfikacji zespołów, ale jak udowodnił swoim zwycięstwem w Rajdzie Finlandii, jest również absolutnie jednym z najszybszych kierowców i zdecydowanie jednym z pretendentów do zdobycia tytułu. W tym roku widzieliśmy naprawdę świetne występy Kalle. Cały czas się rozwija, a wraz ze zdobywaniem coraz większego doświadczenia może również stać się silnym kandydatem w kontekście mistrzostw”.

„Seb jest wielkim mistrzem i będzie dla nas bardzo cenny w przyszłym sezonie, mimo że nie będzie już celował w tytuł wśród kierowców. Cieszę się również, że mogę ponownie przywitać Esapekkę w zespole. Już wcześniej udowodnił nam, że potrafi wygrywać i myślę, że od tego czasu bardzo się rozwinął. Jego motywacja jest bardzo wysoka, a po powrocie w zeszły weekend pokazał swoją szybkość. Wierzę, że jest idealnym kierowcą, który może dzielić miejsce z Sebem, pomagać nam w mistrzostwach, ale także sam walczyć o zwycięstwa”.

W walce o tegoroczny tytuł rajdowego mistrza świata walczy już tylko dwóch kierowców Toyoty. Ogier jest liderem klasyfikacji z dorobkiem 190. punktów i ma 24 oczka przewagi nad Evansem. Z kolei w zestawieniu zespołów Toyota posiada 441 punktów z przewagą nad Hyundaiem wynoszącą 61 punktów.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Toyota Gazoo Racing

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league