Elena ogłasza koniec kariery w WRC

Wieloletnia współpraca między Sébastienem Loebem a Danielem Eleną została definitywnie zakończona. Utytułowany Monakijczyk ogłosił, że nie zasiądzie już na prawym fotelu Loeba, chociaż podkreślono, że pozostaną przyjaciółmi.

Informacja o zakończeniu kariery w WRC została opublikowana przez Elenę na mediach społecznościowych. To definitywny koniec współpracy rozpoczętej w 1998 roku, podczas której wraz z Loebem sięgnął po 9 mistrzowskich tytułów, 79 rajdowych zwycięstw, 119 podium i 180 startów w mistrzostwach świata. Najbardziej udana era miała miejsce w Citroënie w latach 2004-2012, a w ostatnich sezonach duet startował w wybranych rundach w Hyundaiu.

W tym roku Loeb i Elena stanęli wspólnie na starcie jednego francuskiego rajdu po wcześniejszych próbach w Rajdzie Dakar, lecz tym razem Elena potwierdził, że nadszedł czas, aby skupić się na obowiązkach rodzinnych.

„Zamykam ten rozdział” – powiedział Elena. „Chcę się skoncentrować na innych rzeczach. W przyszłym roku skończę 50 lat i nie mogę się skupić na dwóch rzeczach jednocześnie. Anais [jego żona] powie ci to jako pierwsza. Motywacja do przygotowania się do rywalizacji? Cóż, tego już nie ma, a to mówi facet z ogromną pasją. Rozmawialiśmy o tym wszystkim, jesteśmy dużymi chłopcami i przyjaźń pozostaje nienaruszona. Byliśmy przyjaciółmi w samochodzie i poza nim”.

Od wielu tygodni spekuluje się o powrocie Loeba do WRC. Francuz testował w ostatnim czasie przyszłorocznego Forda Pumę Rally 1 ekipy M-Sport. Chęć powrotu do stawki Rajdowych Mistrzostw Świata wymagała jednak rozmowy z Eleną.

„Wspólnie podjęliśmy decyzję” – stwierdził Loeb. „Rozmawialiśmy o tym, ponieważ prawdopodobnie w przyszłości wystartuję w kilku rajdach i niekoniecznie będziemy brać w nich udział razem. To decyzja, którą podjęliśmy wspólnie z różnych powodów. Daniel będzie miał dużo czasu na spędzenie z rodziną, dziećmi i zajmowanie się sklepem”.

To drugie w ostatnim czasie zakończenie ikonicznego partnerstwa kierowca-pilot. Nie tak dawno Sébastien Ogier oraz Julien Ingrassia, którzy sięgnęli po ósmy tytuł mistrzowski, również zakończyli współpracę, zaś Ogier zamierza przystąpić już tylko do wybranych przyszłorocznych rajdów.

Źródło: wrc.com

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league