Sébastien Ogier wygrywa Rajd Monte Carlo, Latvala i Tänak na podium

Sébastien Ogier wygrywa Rajd Monte Carlo, Latvala i Tänak na podium Red Bull Media House

Sébastien Ogier zwycięża w pierwszej rundzie sezonu. Na drugim miejscu uplasował się Jari-Matti Latvala, a na trzecim drugi z kierowców M-Sportu: Ott Tänak. Zwycięstwo Ogiera to pierwszy triumf dla Forda od Rajdu Walii 2012.

Tegoroczna edycja była prawdopodobnie jedną z najbardziej emocjonujących rund ostatnich sezonów. Liczne wypadki i awarie techniczne doprowadziły do znacznego przemieszania w stawce, a na czoło ostatecznie wysunął się Sébastien Ogier, który poza drobnymi przygodami na trasach, nie zmagał się z żadnymi poważnymi problemami. Mistrz świata skorzystał na sobotnim wypadku Thierry'ego Neuville'a, który przez dwa dni rajdu plasował się na pierwszej pozycji i – w innym przypadku - nie oddałby łatwo prowadzenia.

Przed rozpoczęciem niedzielnej rywalizacji wydawało się, że wszystko jest już jasne, jednak nie była to prawda. Pierwszą z trudności były problemy z silnikiem Otta Tänaka. Po odpadnięciu Neuville'a 29-latek zajmował drugie miejsce, jednak awaria silnika (w Fordzie Fiesta Estończyka pracowały tylko dwa cylindry) i brak serwisu pomiędzy pętlami spowodowały, że kierowca M-Sportu stracił swoją pozycję na rzecz Latvali. W niedzielę odwołany został trzeci oes, ze względu na zbyt dużą liczbę kibiców stojących w niebezpiecznych miejscach. Z kolei w czasie trwania Power Stage warunki z każdą kolejną minutą pogarszały się i ostatecznie to Thierry Neuville jadący jako jeden z pierwszych kierowców uplasował się na czele, zyskując 5 dodatkowych punktów. Koleje miejsca zajęli: Lefebvre, Hänninen, Evans i Sordo, zgarniając kolejno 4-3-2-1 oczek.  

Ostatecznie to Sébastien Ogier uplasował się na pierwszym miejscu, fantastycznie rozpoczynając nową kampanię za kierownicą Fiesty WRC.

„Szczerze mówiąc przeczuwałem, że mogę wygrać któregoś dnia. Miałem nadzieję, że się uda, ale dokonanie tego w pierwszym rajdzie, z tak małą ilością przygotowań, to coś naprawdę niesamowitego. Jestem bardzo bardzo szczęśliwy” – mówił na mecie mistrz świata.

Z problemów Tänaka skorzystał bezbłędny w tym rajdzie Jari-Matti Latvala, który zajął drugie miejsce, wymieniając się z Estończykiem pozycjami.

Tuż za podium uplasowali się Dani Sordo i Craig Breen, a szóste miejsce zajął Elfyn Evans. Walijczyk był jednym z ostatnich przedstawicieli WRC, ponieważ za nim w punktowanej dziesiątce znajdowali się już niemal wyłącznie kierowcy WRC-2: Andreas Mikkelsen, Jan Kopecký, Bryan Bouffier, przedzieleni Stéphanem Lefebvre, jadącym Citroënem C3. Mikkelsen zdominował stawkę w swojej kategorii i ukończył zmagania blisko trzy i pół minuty nad drugim Kopeckým.

Kolejne zmagania kierowców WRC również odbędą się w zimowej scenerii. Następna runda w Szwecji zostanie rozegrana za niecałe trzy tygodnie w dniach 9-12 lutego.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport World Rally Team 4:00:03,6
2 10
Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 2:15,0
3 2
Ott Tänak
Martin Järveoja
M-Sport World Rally Team + 2:57,8
4 6
Dani Sordo
Marc Marti
Hyundai Motorsport + 3:35,8
5 14
Craig Breen
Scott Maring
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 3:47,8
6 3
Elfyn Evans
Daniel Barritt
M-Sport World Rally Team + 6:45,0
7 31
Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Škoda Motorsport + 9:32,7
8 32
Jan Kopecký
Pavel Dresler
Škoda Motorsport + 12:58,1
9 8
Stéphane Lefebvre
Gabin Moreau
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 14:43,8
10 40
Bryan Bouffier
Denis Giraudet
Gemini Clinic Rally Team + 16:09,4
Agata Bednarczuk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka