Kris Meeke wygrywa Rajd Meksyku po dramatycznej końcówce na Power Stage

Kris Meeke wygrywa Rajd Meksyku po dramatycznej końcówce na Power Stage Red Bull Media House

Kris Meeke dominuje w Rajdzie Meksyku i pewnie wygrywa tę rundę, choć nie bez chwili grozy na ostatnich metrach Power Stage. Kierowca Citroëna wyprzedził Sébastiena Ogiera, a podium uzupełnił Thierry Neuville.

Tegoroczny Rajd Meksyku przebiegał dość spokojnie, w porównaniu do poprzednich jego edycji. Co prawda dwa pierwsze piątkowe odcinki specjalne zostały odwołane i tego samego dnia większość kierowców zmagała się z problemami związanymi z przegrzewaniem się silników, jednak dalsza część trzeciej rundy sezonu nie przyniosła wielkich dramatów. W piątek rywalizację zakończył Hubert Ptaszek, który w wyniku zbyt poważnych problemów technicznych nie mógł kontynuować udziału w rajdzie.

W Rajdzie Meksyku aż siedmiu kierowców wygrywało odcinki specjalne. Najwięcej, bo aż cztery razy triumfowali Kris Meeke i Thierry Neuville, a po trzy: Ogier i Evans. Dwa razy pojedynczy oes wygrał Dani Sordo, a po razie: Ott Tänak i Juho Hänninen.

Ostatecznie to Kris Meeke okazał się być najlepszym kierowcą tego rajdu, chociaż na ostatnich metrach ostatniego odcinka specjalnego kierowca Citroëna zafundował kibicom, a przede wszystkim sobie chwilę grozy. Irlandczyk wypadł z trasy, jednak szybko udało mu się powrócić na właściwe tory i dojechać do mety.

„Po skoku trafiłem na wybój i wyrzuciło mnie poza trasę. Miałem dużo szczęścia. To jeden ze sposobów na skończenie rajdu, ale niekoniecznie tego potrzebowaliśmy” – mówił zwycięzca.

Wygrana Meeke'a oznacza, że dotychczas w każdym rajdzie tego sezonu triumfował inny kierowca, a ponadto każdy z nich pochodził z innego teamu. Ostatni raz taka sytuacja przytrafiła się w 2000 roku, gdzie kolejno wygrywali Makinen (Mitsubishi), Gronholm (Peugeot) i Burns (Subaru).

Na drugim miejscu uplasował się Sébastien Ogier, który stracił do zwycięzcy 13,8 s. Ogierowi nawiązanie walki z Meekiem utrudnił spin na jednym z sobotnich odcinków specjalnych. Bardzo dobre punkty i gorsza pozycja dotychczasowego lidera Jari-Mattiego Latvali pozwoliły Ogierowi powrócić na czoło klasyfikacji generalnej, co - biorąc pod uwagę, że kolejną rundą jest asfaltowy Rajd Korsyki – jest bardzo dobrą informacją dla mistrza świata.

Na najniższym stopniu podium stanął Thierry Neuville, który po dwóch nieudanych rajdach i (poza Power Stage) zerową zdobyczą punktową wreszcie zasilił swoje konto 15 oczkami za trzecie miejsce. 

Za Neuvillem uplasował się Ott Tänak, a za nim drugi z kierowców Hyundaia – Hayden Paddon. Kolejni byli: Jari-Matti Latvala i Juho Hänninen z Toyoty oraz Dani Sordo, a czołową dziesiątkę zamknęli: Elfyn Evans i Pontus Tidemand z WRC-2. Przed ostatnim dniem rywalizacji Tidemand zajmował drugie miejsce w swojej kategorii, a różnica pomiędzy nim a pierwszym Ericiem Camillim wynosiła zaledwie 2 sekundy. Ostatecznie to Szwed uplasował się na pierwszej pozycji, a podium w WRC-2 uzupełnili: Camilli i Benito Guerra. 

Na Power Stage dodatkowe punkty w systemie 5-4-3-2-1 zdobyli kolejno: Neuville, Ogier, Tänak, Latvala i Sordo, a dzięki dużym zdobyczom punktowym na czoło tabeli powrócił Sébastien Ogier.

Kolejną rundą, czyli pierwszym typowym rajdem asfaltowym będzie Rajd Korsyki, który zostanie rozegrany w dniach 6-9 kwietnia. 

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 7
Kris Meeke
Paul Nagle
Citroën Total Abu Dhabi WRT 3:22:04.6
2 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport World Rally Team + 13,8
3 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Motorsport + 59,7
4 2
Ott Tänak
Martin Järveoja
M-Sport World Rally Team + 2:18.3
5 4
Hayden Paddon
John Kennard
Hyundai Motorsport + 3:32.9
6 10
Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 4:40.3
7 11
Juho Hänninen
Kaj Lindström
Toyota Gazoo Racing WRT + 5:06.2
8 6
Dani Sordo
Marc Marti
Hyundai Motorsport + 5:22.7
9 3
Elfyn Evans
Daniel Barritt
M-Sport World Rally Team + 8:41.8
10 30
Pontus Tidemand
Jonas Andersson
Škoda Motorsport + 10:51.9
Agata Bednarczuk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka