Neuville powiększa prowadzenie w Rajdzie Szwecji

Neuville powiększa prowadzenie w Rajdzie Szwecji Red Bull Media House

Thierry Neuville utrzymał pierwszą pozycję podczas drugiego dnia zmagań w Rajdzie Szwecji. Kierowca Hyundaia ma prawie 23 sekundy przewagi nad zaliczającym dobry występ Craigiem Breenem, zaś czołową trójkę uzupełnia Andreas Mikkelsen.

Dzisiaj załogi miały do pokonania 8 odcinków specjalnych o łącznej długości 120,31 km. Podczas porannej pętli Neuville był w stanie zachować prowadzenie w klasyfikacji generalnej rajdu, jednak musiał odpierać ataki Breena. Irlandczyk na pierwszym odcinku specjalnym soboty wyprzedził Haydena Paddona, a na kolejnym znalazł się przed Andreasem Mikkelsenem, który popełnił błąd. Pierwsze dwa oesy padły łupem Otta Tänaka, który jednak w ogólnym zestawieniu tracił prawie półtorej minuty. Prowadzący Neuville na pierwszym etapie nie uniknął jednak problemów. Jak się okazało, w jego samochodzie doszło do awarii półautomatycznej przekładni, przez co Belg musiał korzystać z manualnego rozwiązania. Mimo tego reprezentant Hyundaia kontynuował jazdę.

Na zakończenie pierwszej pętli rozegrany został pierwszy przejazd Vargåsen, na trasie którego znajduje się Colin’s Crest. Tutaj już najlepszym czasem popisał się Thierry Neuville, pokonując o niecałą sekundę Tänaka. W czołówce nadal jednak było dosyć ciasno – przewaga Belga nad drugim Breenem wynosiła 6 sekund, zaś jadący nad trzeciej pozycji Mikkelsen tracił prawie 18 sekund. Trzeci z kierowców Hyundaia Hayden Paddon miał z kolei pół sekundy straty do zespołowego kolegi z Norwegii.

Po południu przewaga Neuville’a nad resztą stawki rosła. Z powodu pojawienia się żwiru na trasach po pierwszej pętli, zwłaszcza na odcinkach Torntorp oraz Hagfors, większość załóg, w tym wszyscy zawodnicy Hyundaia, zdecydowali się na zabranie dwóch zapasowych opon na pozostałą część dnia. Z kolei Breen podjął decyzję o wzięciu tylko jednej zapasówki, przez co jego strata do liderującego Neuville’a po pierwszym odcinku popołudniowej pętli spadła do zaledwie 4,6 sekundy. Kierowca Citroëna dodatkowo odniósł zwycięstwo na tej próbie.

Neuville jednak podkręcił tempo na kolejnym odcinku, powiększając swoją przewagę do 14 sekund nad Breenem. Belg okazał się być najlepszy również na drugim przejeździe Vargåsen, dzięki czemu przed wieczornymi dwoma krótkimi odcinkami specjalnymi miał prawie 19 sekund zapasu. Mikkelsen, który wcześniej obrócił swój samochód, co mogło kosztować go miejsce na podium, zabezpieczył swoją trzecią pozycję, odjeżdżając od Paddona na 8 sekund. Czołową piątkę uzupełniał Mads Østberg, który po raz drugi z rzędu zwyciężył nagrodę Colin’s Crest. Norweg powtórzył ubiegłoroczny skok o długości 42 metrów, który został uzyskany na pierwszym przejeździe Vargåsen. Z walki o czołowe pozycje odpadł Kris Meeke, który na OS13 wjechał w bandę śnieżną, przez co część śniegu dostała się w okolice silnika, przez co nastąpił spadek mocy w jego samochodzie. Do kierowcy Citroëna szybko dojechał Tänak, jednak między tymi kierowcami doszło do incydentu, w wyniku którego Estończyk stracił półtorej minuty do zwycięzcy odcinka.

Na zakończenie sobotniej części rywalizacji pozostały dwa odcinki specjalne – superoes Karlstad o długości 1,9 kilometra, który padł łupem Tänaka, oraz próba Torsby Sprint, na którym najlepszym czasem ponownie popisał się Neuville.

Przed niedzielną częścią rywalizacji Thierry Neuville prowadzi w Rajdzie Szwecji, mając prawie 23 sekundy przewagi nad Craigiem Breenem. Na trzeciej pozycji jedzie Andreas Mikkelsen, a tuż za jego plecami plasuje się kolejny z kierowców Hyundaia – Hayden Paddon. Jeśli reprezentanci zespołu z Korei Południowej dowiozą w niedzielę ten wynik do mety, wówczas Hyundai odzyska sporo punktów w klasyfikacji producentów straconych w pechowym Rajdzie Monte Carlo. Jako piąty jedzie Mads Østberg, szósty jest Esapekka Lappi, na siódmym miejscu znajduje się Jari-Matti Latvala, a czołową dziesiątkę uzupełniają Teemu Suninen, Ott Tänak oraz Sébastien Ogier.

Jeśli chodzi o polskie załogi uczestniczące w rajdzie, Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur zajmują dziewiąte miejsce w klasyfikacji WRC2. Liderem tej kategorii pozostał Takamoto Katsuta, który ma kilkanaście sekund przewagi nad Pontusem Tidemandem. Z kolei Michał Wieromiejczyk i Jakub Wróbel jadą w piątej dziesiątce rajdu.

Jutro załogi będą miały do pokonania 3 odcinki specjalne o łącznej długości 51,94 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage. Początek finałowego dnia zmagań w Rajdzie Szwecji o godzinie 7:50.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT 2:23:23,8
2 11
Craig Breen
Scott Martin
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 22,7
3 4
Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT + 32,0
4 6
Hayden Paddon
Sebastian Marshall
Hyundai Shell Mobis WRT + 48,6
5 12
Mads Østberg
Torstein Eriksen
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 56,8
6 9
Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT + 1:05,8
7 7
Jari-Matti Latvala
Mikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 2:03,3
8 3
Teemu Suninen
Mikko Markkula
M-Sport Ford WRT + 2:20,5
9 8
Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT + 3:41,3
10 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport Ford WRT + 4:24,9
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka