Sordo liderem Rajdu Meksyku, Loeb drugi

Sordo liderem Rajdu Meksyku, Loeb drugi Red Bull Media House

Dani Sordo zajmuje pozycję lidera po pierwszym dniu rywalizacji w Rajdzie Meksyku. Bardzo niewiele do Hiszpana traci Sébastien Loeb, który powrócił do WRC wraz z Citroënem.

Sordo, który nie wziął udziału w Rajdzie Szwecji we względu na współdzielenie samochodu wraz z Haydenem Paddonem, plasował się na drugim miejscu po drugim odcinku specjalnym, jednak objął prowadzenie po ponad 30-kilometrowej próbie El Chocolate, mając prawie 10 sekund przewagi nad resztą stawki. Kierowca Hyundaia zwiększył tę różnicę na kolejnym oesie, zaś ostatni odcinek pierwszej pętli padł łupem Teemu Suninena.

Na drugiej pozycji znajdował się Kris Meeke, który znajdował się na pierwszym miejscu po otwarciu dnia, zaś przed popołudniową częścią rywalizacji tracił do Sordo 16,6 sekundy. Na trzecim miejscu plasował się 9-krotny rajdowy mistrz świata Sébastien Loeb, dla którego jest to pierwszy występ w WRC od Rajdu Monte Carlo 2015. Najlepszym z kierowców Toyoty był Ott Tänak, który znajdował się na czwartej pozycji, zaś jego zespołowi koledzy Jari-Matti Latvala oraz Esapekka Lappi doznali problemów z przegrzewaniem się silnika. Kłopoty dotknęły również lidera mistrzostw Thierry’ego Neuville’a, w samochodzie którego doszło do problemów z silnikiem i na półmetku dnia Belg do liderów tracił ponad minutę, zajmując dziewiąte miejsce.

Po południu za odrabianie straty zabrał się Loeb, który uzyskał najlepszy czas na drugim przejeździe El Chocolate oraz Ortega, awansując na drugie miejsce w rajdzie, wyprzedzając jednocześnie Meeke’a i Tänaka. Przed sobotnimi zmaganiami reprezentant Citroëna ma zaledwie 7,2 sekundy straty do Sordo.

Wiele załóg nie mogło mówić o takim szczęściu. Elfyn Evans musiał wycofać się z rajdu w wyniku wypadku na czwartym odcinku specjalnym, w którym ucierpiał jego pilot Daniel Barritt. Z powodu wysokich temperatur panujących w Meksyku kierowcy Toyoty musieli przełączyć się na tryb drogowy, co oznaczało utratę mocy silnika podczas rywalizacji. To nie był jednak koniec pecha dla japońskiego zespołu – Esapekka Lappi wypadł z trasy na OS7, zaś Jari-Matti Latvala zatrzymał swój samochód na dojazdówce z powodu awarii alternatora.

Na dalsze problemy napotkał również Neuville, w aucie którego doszło do spadku ciśnienia paliwa. Belg starał się naprawić problem poprzez otwarcie drzwi, aby uzyskać dostęp do zaworu paliwa znajdującego się za jego fotelem, jednak drzwi zatrzasnęły się na ramieniu kierowcy, powodując stłuczenia. Kierowca Hyundaia znajduje się na siódmej pozycji, tracąc od liderów ponad dwie minuty.

Na piątej pozycji jedzie Sébastien Ogier, zaś szósty jest Andreas Mikkelsen. Czołową dziesiątkę uzupełniają Pontus Tidemand, Gus Greensmith oraz Pedro Heller.

W sobotę załogi będą miały do pokonania 9 odcinków specjalnych o łącznej długości 140,35 km. Początek rywalizacji o godzinie 15:33 czasu polskiego.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 6
Dani Sordo
Carlos Del Barrio
Hyundai Shell Mobis WRT 1:47:55,4
2 11
Sébastien Loeb
Daniel Elena
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 7,2
3 8
Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT + 11,0
4 10
Kris Meeke
Paul Nagle
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 25,0
5 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport Ford WRT + 30,2
6 4
Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT + 31,7
7 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT + 2:01,9
8 31
Pontus Tidemand
Jonas Andersson
Škoda Motorsport + 5:05,6
9 38
Gus Greensmith
Parry Craig
Gus Greensmith + 8:13,0
10 39
Pedro Heller
Pablo Olmos
Pedro Heller + 12:33,8
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka