Ogier na czele Rajdu Sardynii, Kajetanowicz poza rywalizacją

Ogier na czele Rajdu Sardynii, Kajetanowicz poza rywalizacją Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Sébastien Ogier znajduje się na prowadzeniu po pierwszym dniu Rajdu Sardynii. Pech dosięgnął polską załogę Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak, którzy musieli przedwcześnie wycofać się z rywalizacji.

Po wczorajszym otwierającym rajd odcinku specjalnym, na którym najszybszy czas uzyskał Ogier, załogi w piątek miały do pokonania 8 oesów o łącznej długości 124,18 km. Warunki w Sardynii o poranku nie należały do najłatwiejszych z powodu nocnych opadów deszczu. Najlepiej w tej sytuacji poradził sobie Andreas Mikkelsen, który zdecydował się na sześć miękkich opon Michelin, będąc najszybszym na pierwszych dwóch odcinkach.

Jako pierwszy na trasy ruszał lider mistrzostw Thierry Neuville, jednak Belg mógł cieszyć się z opadów deszczu, ponieważ one sprawiły, że szuter nie był luźny. Odniósł on oesowe zwycięstwo na zakończenie porannej pętli, tracąc do Mikkelsena 14 sekund i mając 2,4 sekundy przewagi nad Ottem Tänakiem, który wygrał na OS4. Na czwartej i piątej pozycji znajdowali się Teemu Suninen i Sébastien Ogier, których dzieliło zaledwie 0,1 sekundy. Jako szósty jechał Jari-Matti Latvala, który jechał ostrożnym tempem – Fin nie zdobył punktów w ostatnich trzech rajdach, z czego dwa razy doszło do uszkodzenia zawieszenia, jednak był w stanie wyprzedzić Madsa Østberga na OS5.

Początek popołudniowej części rywalizacji nie był udany dla prowadzącego Mikkelsena. Norweg najpierw przestrzelił jeden z zakrętów, kończąc dodatkowo odcinek bez możliwości wykorzystania drugiego biegu. To jednak nie był koniec problemów. Pod koniec siódmego odcinka specjalnego obrócił swojego Hyundaia i20 i nie był już w stanie powrócić do rywalizacji. To pozwoliło na objęcie prowadzenia przez Ogiera, który uzyskał najlepszy czas na OS6 oraz był drugi na kolejnej próbie. Na tym etapie miał ponad 10 sekund przewagi nad Neuvillem. Kolejny etap padł łupem Belga, jednak Ogier stracił do swojego głównego rywala zaledwie 0,4 sekundy.

Po ostatnim oesie, na którym najszybszy był Latvala, Ogier utrzymał prowadzenie i przed sobotą ma 18,9 sekundy przewagi po pierwszym dniu Rajdu Sardynii. Na drugiej pozycji znajduje się Neuville, który na tej próbie przestrzelił jedno ze skrzyżowań, przez co stracił kilka sekund. Z rywalizacji na tym odcinku odpadł Tänak, w samochodzie którego doszło do uszkodzenia chłodnicy po twardym lądowaniu. Z kolei Suninen, który jechał na czwartej pozycji, również przedwcześnie zakończył udział w rajdzie, wypadając z trasy na tym samym odcinku. Na pechu tych kierowców skorzystał Latvala, awansując na trzecią lokatę. Jako czwarty jedzie Esapekka Lappi, piąty jest Østberg, szóstą pozycję zajmuje Hayden Paddon, a czołową dziesiątkę uzupełniają Craig Breen, Stéphane Lefebvre, Jan Kopecký oraz Nicolas Ciamin.

W Rajdzie Sardynii wystartowały dwie polskie załogi rywalizujące w WRC 2. Po pierwszym dniu zmagań na dziewiątej pozycji w tym zestawieniu plasują się Łukasz Pieniążek/Przemysław Mazur. Z kolei Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak, dla których jest to pierwszy wspólny występ, wypadli z trasy na szóstym odcinku specjalnym. Wcześniej zajmowali 11. i zarazem ostatnie miejsce w WRC 2.

Jutro na załogi będą musieli zmierzyć się z siedmioma oesami o łącznej długości 146,14 km. Początek jazd o godzinie 8:38.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport Ford WRT 1:35:56,9
2 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT + 18,9
3 7
Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 37,2
4 9
Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT + 41,6
5 12
Mads Østberg
Torstein Eriksen
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 58,3
6 6
Hayden Paddon
Sebastian Marshall
Hyundai Shell Mobis WRT + 1:01,5
7 11
Craig Breen
Scott Martin
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 1:26,0
8 38
Stéphane Lefebvre
Gabin Moreau
Citroën Total Rallye Team + 4:02,9
9 31
Jan Kopecký
Pavel Dresler
Škoda Motorsport II + 4:16,9
10 39
Nicolas Ciamin
Thibault de la Haye
Nicolas Ciamin + 5:20,7
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka