Tänak zwycięża po raz trzeci z rzędu

Tänak zwycięża po raz trzeci z rzędu Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Ott Tänak odniósł zwycięstwo w nieprzewidywalnym Rajdzie Turcji, włączając się w walkę o tegoroczne mistrzostwo. Drugie miejsce zajął jego zespołowy kolega z Toyoty Jari-Matti Latvala, a podium uzupełnił Hayden Paddon.

Po sobocie, gdy z walki o wysokie pozycje odpadli walczący o tytuł WRC w tym sezonie Thierry Neuville oraz Sébastien Ogier, liderem rajdu został Tänak, który triumfował podczas poprzednich rund w Finlandii oraz Niemczech. Przed niedzielną częścią rywalizacji w Turcji Estończyk miał 13,1 sekundy zapasu nad Latvalą, zaś trzeci Paddon tracił do lidera aż 1:10 minuty. Dzisiaj załogi miały do przejechania 4 odcinki specjalne, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage, zaś łączna długość oesów wynosiła 34,98 km.

Na pierwszym dzisiejszym oesie Marmaris o długości 7,14 km najlepszy czas uzyskał Neuville, który – podobnie jak Ogier – powrócił do rywalizacji w ramach Rally 2, aby spróbować zdobyć cenne punkty na Power Stage. Trzeci na tej próbie był właśnie Ogier, który mimo wczorajszego wycofania się i straty ponad 20 minut do Tänaka, w klasyfikacji zajmował 12. miejsce i miał szansę na dodatkowe punkty.

Francuz zdawał sobie z tego sprawę, będąc najszybszym kierowcą na kolejnym oesie Ovacık (8,05 km), jednak do znajdującego się przed nim Kajetana Kajetanowicza tracił jeszcze 23,5 sekundy, lecz było to do nadrobienia. Tymczasem Toyota postawiła na polecenia zespołowe, upewniając się, że ostateczne zwycięstwo Tänaka nie ucieknie z rąk – Estończyk powiększył przewagę nad Latvalą do 17,6 sekundy, a najbliższy duetu Toyoty Paddon tracił już prawie półtorej minuty. Z kolei Neuville wyraźnie oszczędzał swoje opony na Power Stage, uzyskując na tym oesie czas wolniejszy od Ogiera o ponad pół minuty.

Na przedostatnim odcinku rajdu Gökçe o długości 12,65 Ogier ponownie uzyskał najlepszy czas, a dodatkowo przesunął się na 10. miejsce w zestawieniu, wyprzedzając wspomnianego Kajetanowicza, jak również wykorzystując polecenia zespołowe M-Sportu, które nakazały Elfynowi Evansowi na wczesne zameldowanie się na punkcie kontrolnym tego oesu, za co otrzymał 5 minut kary, spadając na 12. pozycję. Na czele rajdu wciąż pozostawał Tänak, który przed zakończeniem rajdu miał 19,7 sekundy przewagi nad Latvalą.

Finalnie Tänak pewnie przejechał Power Stage i odniósł zwycięstwo w Rajdzie Turcji. To dla niego trzeci z rzędu i czwarty w tym sezonie triumf w tegorocznym sezonie Rajdowych Mistrzostwach Świata. Dzięki problemom Neuville’a oraz Ogiera, kierowca Toyoty dołączył do walki o tytuł w obecnej odsłonie. Drugie miejsce w rajdzie zajął Latvala, a na najniższym stopniu podium stanął Paddon. Jako czwarty na mecie zameldował się Teemu Suninen, piąty był Andreas Mikkelsen, a na wysokiej, szóstej pozycji rywalizację ukończył Henning Solberg.

Na kolejnych pozycjach znaleźli się kierowcy WRC 2. W tej kategorii zwycięstwo odniósł Jan Kopecký, drugie miejsce zajął Simone Tempestini, a podium uzupełnił Chris Ingram, który jednocześnie wywalczył dwa punkty do klasyfikacji kierowców. Dziesiąte miejsce i dodatkowy jeden punkt zdobył Ogier. Polska załoga Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak w wyniku wczorajszych problemów ze wspomaganiem kierownicy spadła na czwarte miejsce i na tej pozycji ukończyła rywalizację, będąc najszybszą załogą na wszystkich niedzielnych oesach w WRC 2.  

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Neuville (5), Ogier (4), Tänak (3), Latvala (2) i Evans (1).

Do końca tegorocznego sezonu pozostały trzy rundy. Kolejnym przystankiem w kalendarzu WRC będzie Rajd Walii, który odbędzie się w dniach 4-7 października.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 8
Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT 3:59:24,5
2 7
Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 22,3
3 6
Hayden Paddon
Sebastian Marshall
Hyundai Shell Mobis WRT + 1:46,3
4 3
Teemu Suninen
Mikka Markkula
M-Sport Ford WRT + 4:10,9
5 4
Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT + 7:11,7
6 81
Henning Solberg
Ilka Minor-Petrasko
Henning Solberg + 13:40,6
7 32
Jan Kopecký
Pavel Dresler
Škoda Motorsport II + 18:25,2
8 37
Simone Tempestini
Sergiu Itu
Simone Tempestini + 19:37,1
9 39
Chris Ingram
Ross Whittock
Toksport WRT + 20:21,3
10 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport Ford WRT + 20:51,2
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka