Suninen najszybszy na shakedownie Rajdu Wielkiej Brytanii

Suninen najszybszy na shakedownie Rajdu Wielkiej Brytanii Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Teemu Suninen uzyskał najlepszy czas na czwartkowym odcinku testowym przed Rajdem Wielkiej Brytanii.

Fin, który prowadzi Forda Fiestę, był najszybszy na próbie Clocaenog o długości 3,37 km, pokonując resztę stawki o 0,2 sekundy. Za jego plecami uplasowali się jego zespołowy kolega z M-Sportu Sébastien Ogier, ubiegłoroczny zwycięzca rajdu w Walii Elfyn Evans oraz Jari-Matti Latvala, którzy wykręcili dokładnie taki sam wynik.

Dosyć problematyczny poranek zaliczył z kolei Ott Tänak. Estończyk, który odniósł ostatnio trzy zwycięstwa z rzędu, stając się jednym z faworytów do zdobycia mistrzostwa, wypadł z shakedownu, kiedy jego Toyota nie wyhamowała do prawego zakrętu i uderzyła w skarpę w lesie. Był on w stanie dojechać do końca odcinka, a następnie wrócić do serwisu, gdzie jego zespół dokonał wymiany chłodzenia po wykryciu małego wycieku. Tänak powrócił później na trasę i pokonał dodatkowe trzy przejazdy shakedownu, notując 11. czas.

Dosyć słaby czas Tänaka spowodowany był szybkim pogarszaniem się warunków panujących na trasie z powodu jazd kolejnych załóg na odcinku testowym. Zdecydowana większość kierowców uzyskała swoje najlepsze czasy na jednej z pierwszych prób, chociaż wyjątkiem w tej kwestii był Ogier, który swój najlepszy przejazd zaliczył na piątym podejściu. Evans i Latvala dokonali tego na pierwszym przejeździe, zaś Suninen – na drugim.

Piąty czas na shakedownie uzyskał Craig Breen, tracąc do trzech kierowców przed nim zaledwie 0,1 sekundy, zaś lider tegorocznych mistrzostw Thierry Neuville uplasował się na szóstej pozycji, tracąc do Suninena 0,6 sek.

W Rajdzie Wielkiej Brytanii załogi będą miały do pokonania 23 odcinki specjalne o łącznej długości 318,22 km. Pierwszy z nich odbędzie się już dzisiaj, kiedy zawodnicy staną na starcie superoesu Tir Prince (1,70 km). Początek jazdy o godzinie 21:00 czasu polskiego.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 3
Teemu Suninen
Mikka Markkula
M-Sport Ford WRT + 2:01,2
2 7
Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 0,2
2 2
Elfyn Evans
Daniel Barritt
M-Sport Ford WRT + 0,2
2 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport Ford WRT + 0,2
5 11
Craig Breen
Scott Martin
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 0,3
6 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT + 0,6
7 10
Mads Østberg
Torstein Eriksen
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 0,7
8 9
Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT + 1,0
9 6
Hayden Paddon
Sebastian Marshall
Hyundai Shell Mobis WRT + 1,4
10 4
Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT + 1,9

Źródło: wrc.com

Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka