Tänak na prowadzeniu po pierwszym dniu Rajdu Arktycznego

Ott Tänak znajduje się na pozycji lidera po pierwszym dniu zmagań w Rajdzie Arktycznym, drugiej rundzie tegorocznego sezonu WRC.

Co prawda ten rajd ulokowany w Finlandii jest jedynym z najstarszych w Europie, jednak dopiero teraz zalicza swój debiut w harmonogramie Rajdowych Mistrzostw Świata. Obszar Lapland stał się zamiennikiem dla Rajdu Szwecji, który pierwotnie miał być organizowany właśnie w ten weekend. Szwedzka runda została jednak odwołana z powodu ograniczeń wywołanych pandemią koronawirusa.

Ponadto, w ostatnich latach Rajd Szwecji nie był gwarancją śniegu. Nie jest to problem w przypadku Rajdu Arktycznego, który organizowany jest w obszarze koła podbiegunowego, chociaż nawet i tutaj temperatury wahały się w okolicach 0°C, co miało kluczowe znaczenie w zarządzaniu oponami Pirelli.

Piątkowy harmonogram jazd składał się z dwóch przejazdów najdłuższego odcinka specjalnego rajdu – Sarriojärvi (31,05 km). Pierwsza próba została zorganizowana po południu, zaś druga już przy pełnej ciemności.

Trasę otwierał aktualny rajdowy mistrz świata i zwycięzca otwierającego sezon Rajdu Monte Carlo – Sébastien Ogier z Toyoty. Francuz miał przez to utrudnione zadanie, choć odśnieżarka, która została wysłana przez organizatorów wczoraj wieczorem w celu rozsunięcia świeżego puchu, z pewnością pomogła. Mimo to Ogier zameldował się na mecie pierwszego oesu na dziewiątym miejscu, z niemal 23-sekundową stratą do najszybszego na tej próbie Otta Tänaka z Hyundaia. Estończyk był tu najszybszy i wypracował 3,6 sek. przewagi nad zespołowym kolegą, Craigiem Breenem.

Po zapadnięciu zmroku wielu kierowców narzekało na warunki na trasie, które została po południu przejechana przez 55 załogi. W wielu miejscach był widoczny szuter, co miało negatywny wpływ na kolce na oponach. Tänak jednak pewnie pokonał również drugą próbę Sarriojärvi, na której był o prawie 10 sekund szybszy od Kalle Rovanpery z Toyoty.

W klasyfikacji generalnej rajdu Tänak ma 16,2 sekundy przewagi nad Breenem, zaś czołową trójkę uzupełnia Rovanperä z 20-sekundową stratą. Czwarte miejsce zajmuje Thierry Neuville (+ 29,8 s), a jako piąty jedzie Elfyn Evans (+ 32 s). Szóstą pozycję okupuje Teemu Suninen, na siódmej lokacie plasuje się Takamoto Katsuta, a czołową dziesiątkę uzupełniają debiutujący w Hyundaiu i20 Coupe WRC Oliver Solberg, a także Ogier i Gus Greensmith.

Jutro załogi będą miały do pokonania 6 odcinków specjalnych o łącznej długości 144,04 km.

PNrZałogaZespół Rezultat
18

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT31:50,7
242

Craig Breen
Paul Nagle
Hyundai Shell Mobis WRT+ 16,2
369

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 20,4
411

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 29,8
533

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 32,0
63

Teemu Suninen
Mikko Markkula
M-Sport Ford WRT+ 34,5
718

Takamoto Katsuta
Daniel Barritt
Toyota Gazoo Racing WRT+ 38,8
82

Oliver Solberg
Sebastian Marshall
Hyundai 2C Competition+ 45,9
91

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT+ 49,8
1044

Gus Greensmith
Elliott Edmondson
M-Sport Ford WRT+ 1:05,8
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1