Sobiesław Zasada wystartuje w Rajdzie Safari

91-letni Sobiesław Zasada weźmie udział w Rajdzie Safari, po 24 latach od swojego ostatniego rajdowego startu.

Polski kierowca pojedzie Fordem Fiestą Rally3 wystawionym przez M-Sport Poland w afrykańskim rajdzie, który powraca do kalendarza WRC po 19-letniej absencji i zostanie zorganizowany w dniach 24-27 czerwca. W ten sposób Zasada zostanie najstarszym zawodnikiem w ogólnej historii mistrzostw świata. Jego pilotem będzie Tomasz Borysławski.

Po raz ostatni Zasada wystartował w Rajdzie Safari w 1997 roku, kiedy wraz z żoną Ewą zajęli 12. miejsce Mitsubishi Lancerze. To był jego ósmy start w tej rundzie. Jak zapowiedział Maciej Woda, dyrektor zarządzający M-Sport Poland, Zasada zamierza pokonywać trasę możliwie najlepszym tempem.

„Nie jedzie tam tylko po to, żeby pojechać. Sobiesław ma świetne wspomnienia związane z Safari i chciał wrócić na tej rajd, aby zobaczyć, jak to teraz wygląda. Myślał on o starcie w Safari w ubiegłym roku, ale oczywiście to się nie wydarzyło z powodu COVID-19. Jest osobą bardzo aktywną i sprawną jak na swój wiek, więc mam wielką nadzieję, że wszystko mu się uda” – powiedział Woda.

Zasada zajął drugie miejsce w Safari w 1972 roku za kierownicą Porsche 911S, zaś zwycięstwo przypadło Hannu Mikkoli. Oprócz tego Polak trzykrotnie wywalczył tytuł w Rajdowych Mistrzostwach Europy w 1966, 1967 i 1971 roku, a także był wicemistrzem kolejne trzy razy. Jako że same Rajdowe Mistrzostwa Świata wystartowały w 1973 roku, tytuł mistrza Europy był uważany jednocześnie za tytuł mistrza świata.

Źródło: wrc.com

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1